Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ieri 20.06.07 ma deplasam spre ramnicu valcea si lla intrare in comuna boita pe valea oltului era un accident cu 3 tiruri,fapt care e dus la o coloana de masini de catiav km si desteptu de mine aflat la vreo 10km de accident ma pune pcatul sa depasesc vreo 500 metrii coloana de masini care era oprita cu gandul sa ma bag intr-un refugiu mai in fata , in acel timp cand eu mergeam in fata apare si masina politiei care mergea sa insoteasca o macara , si ma vede , ma opreste imi cere politicos actele si-mi spune ca ``depasire de coloana atrage suspendarea permisului ``si blah blah blah,.....dupa 2 minute de rugaminti imi ia doar cartea de identitate si pleaca dupa macara , revine cu ea la locul accidentului si dupa vreo 2 ore de asteptare cand se pune in miscare coloana ajung in dreptul politistului care dirija circulatia , imi da inapoi cartea de identitate si-mi spune ``stai linistit ca te-am inregistrat``......

Acum va pun itrebarea ce poate sa-mi mai faca in lipsa de probe, ca nu avea camera video pe logan , nu a oprit martor , nu mi-a dat proces verbal, si in schimb cat am stat la rand am mai filmat pe telefon vreo 15 curajosi ca mine dar pe care nu i-a prins nimeni, poate sa-mi trimita procesul verbal prin posta ?......

Astept orice fel de parere ca chiar tocmai acum nu aveam nevoie de asta stiti voi ``concediu,mare,etc``.....mersi mult......
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa stai linistit, ca daca era sa-ti faca ceva te ardea pe loc, nu te lasa sa pleci cu permis cu tot, ca doara il dadusei.
A vrut sa te puna un pic pe jar, atata tot, si bag de seama ca a reusit.
  • Zaoane

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ce-mi plac situatiile in care oamenii care stau in coloana ca se intampla ceva in fata (nu cred ca stau de placere) si vin vitejii care musai trebuie sa treaca mai in fata. In special masinile cu nr. de Bucuresti
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Din cate tin eu minte, pentru suspendarea permisului, trebuie sa depasesti o coloana de autovehicule care asteapta la semafor. Si oricum, fara proces verbal "amentintarea" aia e fix zero.

Dar intre noi fie vorba, ii dau dreptate daca intentia lui a fost sa te sperie. Nu se face asa ceva, in primul rand pentru ca din fata iti putea veni o ambulanta care transporta raniti, si o puteai pune in dificultate de a-si continua drumul. Asta ca un exemplu.

Drumuri libere de-aici incolo!
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Recunosc cu mana pe inima ca fac parte din categoria prostilor care sta in coloana ! Si care adreseaza numai cuvinte frumoase " jmecherilor " cu masini cu geamuri negre care depasesc coloana , ca are valoare baiatu ' sau , in cazul ambuteiajului made in Valea Prahovei a vitejilor cu SUV-uri care depasesc cu o roata pe asfalt si cu alta in sant coloana .
Ce vrei domle' daca baietii are BMW X5 Cool

On Topic : Stai linistit ca a vrut sa te sperie !
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sunt intr-adevar 2 aspecte aici:
- primul este intr-adevar atitudinea sfidatoare a unor conducatori auto care vor ei, din diverse motive, sa isi dovedeasca existenta celor 3 c...e si sa depaseasca cu orice pret...Ma rog, de multe ori este scuzabil, poate ca este in firea omeneasca sa fii tentat sa faci asa ceva...
- al doilea aspect mi se pare insa mult, mult mai grav: este vorba despre placerea sadica, macabra a unor organe de politie de a-ti baga frica in oase, de a te lasa sa traiesti cu temerea pe care au plantat-o in tine obligandu-te astfel sa iti mananci nervii, tu, cel neavenit si putin cunscator al tertipurilor lor meschine. Caci ce alt scop ar avea amenintari de genul "stai linistit ca te-am inregistrat", decat sa produca panica si sa insufle teama artificiala fata de organ...atitudine pur scoasa din manualele de securitate...
De asta sunt multi dintr soferi timorati si ajung sa actioneze neregulamentar...iar altii devin si mai nesimtiti pe sosele decat sunt...de asta se misca aiurea multe lucruri si se perpetueaza anormalitatea rutiera...Si de asta politistii sunt de fapt militieni deghizati care nu fac decat sa-si dovedeasca frustrarile refulandu-sile in cel mai josnic mod...Pentru ca ei, in lipsa de verticalitate, au nevoie acuta de a-si etala functia, de a-si proba superioritatea si nu au cum sa si le dovedeasca decat prin meschinarii...
rusine, mare rusine, astfel de specimene ar trebui excluse din politie...din viata publica si societate...

Ca vroia sa retina carnetul, in spiritul si litera legii, inteleg perfect. Dar trebuia sa o faca acordand soferului respectul cuvenit. Ca nu l-a mai retinut, in spiritul umanitatii, iarasi inteleg si aplaud; Dar ca lasa amenintarea unei posibile sanctiuni ulterioare sa planeze pe termen nelimitat asupra soferului contravenient, asta este de condamnat. Educatia se face intotdeauna cu o vorba buna, nu prin mijloace securisto - inchizitorice...
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
bine zis indy, intradeva si eu sunt unul care sta la rand si nici mie nu-mi place cand altul trece in fata deh ca are masina buna , sau ca e cu abni etc, dar in cazul de fata era chiar necesar sa merg mai in fata sa prind putina umbra..acum m-am linistit ca sigur nu cred ca e valabil procesul ala verbal daca il face sa-l trimita prin posta sau cum il trimite.....pe mina e m-a speriat ideea ca poate sa-mi trimita prin posta acel proces verbal care e ilegal daca e nesemnat de mine pentru luare de cunostiinta nu de recunoasterea greselii,si mai ales fara vreo dovada video,martori cum o fi ea , si sa ma cheme undeva la politie sa-mi predau permisul, acum stau linistit si daca v-a apare ceva oricum contest procesul verbal pana vad probele....
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:
- al doilea aspect mi se pare insa mult, mult mai grav: este vorba despre placerea sadica, macabra a unor organe de politie de a-ti baga frica in oase, de a te lasa sa traiesti cu temerea pe care au plantat-o in tine obligandu-te astfel sa iti mananci nervii, tu, cel neavenit si putin cunscator al tertipurilor lor meschine. Caci ce alt scop ar avea amenintari de genul "stai linistit ca te-am inregistrat", decat sa produca panica si sa insufle teama artificiala fata de organ...atitudine pur scoasa din manualele de securitate...
De asta sunt multi dintr soferi timorati si ajung sa actioneze neregulamentar...iar altii devin si mai nesimtiti pe sosele decat sunt...de asta se misca aiurea multe lucruri si se perpetueaza anormalitatea rutiera...Si de asta politistii sunt de fapt militieni deghizati care nu fac decat sa-si dovedeasca frustrarile refulandu-sile in cel mai josnic mod...Pentru ca ei, in lipsa de verticalitate, au nevoie acuta de a-si etala functia, de a-si proba superioritatea si nu au cum sa si le dovedeasca decat prin meschinarii...


Indy, imi pare rau, dar nu sunt de acord cu tine. Eu sunt cel mai bun exemplu: vorbesc foarte mult la telefon la volan. Este o incalcare a legii. Nenumarati politisti m-au vazut, mi-au facut semn sa inchid, m-au apostrofat prin semne si ... atat. Ma bucur de fiecare data ca am scapat de o amenda si imi jur ca nu mai fac. Asta pana la urmatorul apel important. Ideea este ca vei retine mult mai bine o greseala atunci cand ai si ceva emotii. Tragand linie, intre urmarile celor doua greseli (vorbitul la telefon si depasirea coloanei) nu este nici o diferenta: nu am fost amendati, nu am luat puncte. Dar, cu siguranta, edy va tine mult mai bine minte faptul ca nu trebuie sa depaseasca coloana. Si pana la urma asta este si efectul dorit. Educatia care ne lipseste noua soferilor (si din pacate mai ales celor din orasele mari) se face si prin astfel de metode.
Skip ads

  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:
Indy, imi pare rau, dar nu sunt de acord cu tine. Eu sunt cel mai bun exemplu: vorbesc foarte mult la telefon la volan. Este o incalcare a legii. Nenumarati politisti m-au vazut, mi-au facut semn sa inchid, m-au apostrofat prin semne si ... atat. Ma bucur de fiecare data ca am scapat de o amenda si imi jur ca nu mai fac. Asta pana la urmatorul apel important. Ideea este ca vei retine mult mai bine o greseala atunci cand ai si ceva emotii. Tragand linie, intre urmarile celor doua greseli (vorbitul la telefon si depasirea coloanei) nu este nici o diferenta: nu am fost amendati, nu am luat puncte. Dar, cu siguranta, edy va tine mult mai bine minte faptul ca nu trebuie sa depaseasca coloana. Si pana la urma asta este si efectul dorit. Educatia care ne lipseste noua soferilor (si din pacate mai ales celor din orasele mari) se face si prin astfel de metode.




In ceea ce priveste vorbitul la telefon, eu nu am intalnit pana acum vreun politist care sa ma apostrofeze. Desi de felul meu nu vb deobicei la tel in timpul condusului, mi s-a intamplat de 2 ori sa vb intrucat erau urgente si de fiecare data am luat amenda (40 lei parca) si 2 puncte penalizare, ba chiar pot spune ca m-au "vanat".

criss_slc ai mare dreptate in ceea ce privesc metodele folosite de politisti si sunt de acord cu ei si cu modul acesta de a pune problema, dar ceea ce ma deranjeaza este faptul ca militienii nostri nu sunt egali cu toata lumea: de foarte multe ori il penalizeaza pe cel ce este mai "slabut" in relatii, spaga si in final masina. Adica, daca eu am o dacie (implicit nici bani si nici relatii) si fac aceeasi greseala ca a unui mertzanar cu geamuri negre (probabil si cu pile, dar bani sigur) eu risc pedeapsa, iar pe el poate nici nu-l opreste.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Recunosc cu mana pe inima ca fac parte din categoria prostilor care sta in coloana !


Eu recunosc cu mana pe inima ca atunci cand stau in coloana (a se citi cand vreau sa ies din cj prin apahida sau floresti) trag masina pe banda din partea stanga in fata la primu' nesimtit care depaseste coloana.

@edy2172 sa fiu in locul politistului iti notam numarul de inmatriculare si cum te'as prinde in trafic cum te'as arde.


Ultima modificare facuta de elegance la Joi 21 Jun, 2007 7:38 pm
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si cu toata conceptia ca politistii se iau numai de amariti pentru a ciuguli de acolo 10-50 lei, tot mai des vad la televizor politisti care iau permisul de conducere fetei presedintelui, amenda radar pentru nu stiu ce parlamentar, permise suspendate unor cunoscuti jucatori de fotbal (si daca nici astia nu au pile ....).
Parerea mea este ca lucrurile au inceput sa se schimbe fata de acum cativa ani. Politistii par a incepe sa gandeasca, sa analizeze cazul respectiv si nu sa aplice orbeste litera legii. Mai exista pe aici un post al lui Vios40 care se minuna de politistul care il oprise pentru ca a trecut pe rosu, sub nasul lui, motivand oboseala. Omul ala chiar a inteles.
Nu il cunosc pe edy2172, dar parca ceva ma face sa cred ca nu are mai mult de 30 de ani (chiar m-as risca spre un 25) astfel ca politistul care l-a "speriat" chiar a considerat ca face o fapta buna invatandu-l minte (doar cu o sperietura).

E adevarat, nu exista padure fara uscaturi, dar ... cel putin mai vedem si flori. Very Happy
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
bertone a scris:Recunosc cu mana pe inima ca fac parte din categoria prostilor care sta in coloana !


Eu recunosc cu mana pe inima ca atunci cand stau in coloana (a se citi cand vreau sa ies din cj prin apahida sau floresti) trag masina pe banda din partea stanga in fata la primu' nesimtit care depaseste coloana.
Sa fiu in locul politistului iti notam numarul de inmatriculare si cum te prindeam in trafic cum te ard.


Imi notai numarul meu de inmatriculare , ca nu inteleg ? De ce ? ca stau in coloana , sau ce ? E ilegal sa mergi legal , zilele astea ?
App de tras masina in fata aluia care vine lansat pe contrasens si nu respecta prostii din coloana . Vezi sa nu-i tragi masina in fata vreunuia cu vreun X5 ca s-ar putea sa te ia cu el la depasit coloane de masini Laughing
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Asta e nimic pe langa ce am vazut o data cand am luat pe cineva de la aeroport din Otopeni. Pe centura Bucuresti pur si simplu se depasea coloana intr-un ritm infernal. Cand venea ceva din fatza, tipii ce depaseau coloana pur si simplu intrau pe pamantul de langa strada si asteptau. Cand se facea din nou liber pe contrasens, reluau mersul pe contrasens. Si asta era valabil in ambele sensuri, din partea cealalta se depasea pe pamant direct. Nu stiu daca se cheama ca eu sunt de la tzara si nu inteleg chestiile de genul asta, dar nu as putea face niciodata asa ceva.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@Bertone ma refeream la @edy2172 cel care a deschis topicul. Scuze de neintelegere. Smile
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pentru criss_slc...din pacate sunt trecut peste 35ani , dar ai dreptate ca de speriat m-a speriat si chiar m-a potolit o perioada , am vb cu un avocat azi si mi-a spus ca e posibil sa-mi vina procesul verbal prin posta cu datele luate doar de pe buletin.....acum sper sa fie doar sperietura ...si sa o lase balta domnul ``sef de post`` din boita,
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Multi inainte. Sunt convins ca vei ramane numai cu sperietura. Daca ar fi sa ma iau dupa unii colegi de pe forum, am putea lua in considerare faptul ca ai masina straina, deci ...
Acum am si o nedumerire: este ilegal ce ai facut? Era linie continua acolo? Parca eu imi aduc aminte ca in lege scrie ca se sanctioneaza depasirea coloanei stationate la semafor. Asa, daca intalnesc o coloana de tiruri stationate pe sosea, stau in spatele lor pana se indupleca aia sa plece? Poate oamenii au oprit sa manace ... stiu eu
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
apropos de sperietura: nimic nu sperie mai tare ca AMENDA Wink pe aia chiar o tii minte...
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu am tot cautat in codul rutier ceva legat de depasire de coloana dar nu e specificat nimic in legatura cu depasirea de coloana care e in stationare , eu chiar zic ca nu am incalcat vreo regula scrisa, dar poate ma insel , atunci ar insemna ca daca o coloana de 10 tiruri care stau pe margine deh sa manance si eu i depasesc asta inseamna ca incalc regula?.....in fine sa vadem ce v-a fii......
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Partea proasta, pentru tine, este aceea ca, daca nu ma insel, in zona respectiva este foarte multa linie continua. Pe care nu este foarte sanatos sa o incalci. Asta ar fi cam singura abatere pentru care poti fi tras la raspundere. Parerea mea!

@Corsa1.2tw: stiu eu ceva ce te sperie mai rau ca amenda: SUSPENDAREA permisului! Cand ramai fara abecedar ai fi in stare sa dai amenda cat cuprinde numai sa nu pietonezi 1-3 luni.
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
linie continua nu este pe zona unde eram .........chiar am fost atent de treaba asta......cu siguranta in acel sector era linie intrerupta.....deci nu pot fi tras la raspundere pe treaba asta...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR