Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • DIulian965

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Și îmi cer scuze pentru acest post(nu merge sã creez un comentariu)....am și eu un Opel Vectra C din 2004 motor 1.8 benzinã cu GPL (z18xe) GTS ...acum 2 zile mi-a apãrut un martor in bord in timp ce mergeam care semnificã o mașinã și o cheie....am cãutat pe internet și mulți zic cã este EGR-ul...asta zic și eu dar nu îl gãsesc...am dat jos clapeta de accelerație am curatat-o am pus-o la loc am fãcut o turã vreo 20 km fãrã acel martor și din nou mi-a apãrut în mers.... apãs accelerația și nu vrea mai mult...la viteza 4 50km/h începe sã se îngâne dupã care îi dau viteza 3 se stabilizeazã apoi iar se îngânã îi dau viteza 4 și tot așa.... când e rece motorul totul merge bine....chiar nu știu cum aratã EGR-ul la modelul asta sau dacã are...chiar nu știu ce poate fi.... mulțumesc anticipat!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
As incepe cu o diagnoza, ca sa nu mai lucrezi dupa pareri (personale sau ale altora).
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit pe CO!
Din câte știu, la anul ãsta de fabricație, Z18XE nu (mai) are EGR:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=71792 .
  • DIulian965

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Salutare! Am rezolvat problema...a fost senzorul pedalei de accelerație...deci dacã vi se întâmplã în mers sã vã aparã martorul mașinuțã plus cheie mașina nu se accelereazã iar motorul intrã în modulul de avarie este un simptom al defectãrii senzorului pedalei de accelerație.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR