Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • padila1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut baiet;
am si eu o problema cu vectra c din 2003. am pus cauciucuri noi pe fata si spate, 225/17/45, si dupa 30 k km mi-a uzat cauciucurile din spate in valuri pe partea din interior, doar cele din spate, as vrea sa stiu si parerea voastra pt ca am fost la mai multi si mi-au dat mai multe rasp. am fost la reglat unghi fuga si e ok, bucse, pivoti nu au joc
daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi va multumesc anticipat!
Skip ads

  • adibodea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am patit si eu problema cu cauciucuri uzate in valuri.. si a fost defect de cauciuc (banuiesc ca au fost stropite cu ceva acid) dupa ce am schimbat cauciucurile nu am mai avut nici o problema..
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... verifica si amortizoarele pot sa constituie una din cauze .
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Aproape sigur este din amortizoare.Stiu asta de la baietii de la vulcanizare care se intalnesc des cu aceste pbl.Verifica amortizoarele.
Skip ads

  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
este o problema specifica generata de amortizoare;
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
amotrizoare defecte
  • padila1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut,,,ca urmare a sfaturilor voastre am mers sa verific telescoapele,,,,unul lucra la 37 la suta si celalalt la 45 la suta,,,acum,,,puteti sa imi recomandati niste telescoape bune,,,pentru vectra c 2003 pe spate,,,mersi mult
  • padila1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poate cineva sa imi recomande niste telescoape bune pentru un opel vectra c,,,,pe spate,,,,de la ce firma si cam cit costa,,, sau pot sa ma duc sa le schimb la servce la opel si sa iau de la ei? mersi anticipat
Skip ads

  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema....identica cu a ta, deci de la amortizoare e, ale mele sunt foarte moi...si vreau sa imi cumpar luna asta altele. Eu imi iau Sachs Super Touring sunt 250 ron buc pe spate si le poti cumpara de la andreizr1 care se ocupa cu asa ceva. Daca ai gasit ceva mai ieftin spune`mi si mie.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
padila1 a scris:salut,,,ca urmare a sfaturilor voastre am mers sa verific telescoapele,,,,unul lucra la 37 la suta si celalalt la 45 la suta


Salut. Intrebare: unde ai fost sa verifici amortizoarele? Ma intereseaza si pe mine o verificare cu toate ca sunt hotarat sa le schimb pt cam un zogomot ciudat in mers, parca as avea roti patrate. E un fel "dum-dum-dum" care se amplifica si isi mareste frecventa odata cu cresterea vitezei
Imi voi cumpara amortizoare Sachs, am intele sca sunt f bune.

Toate cele bune!
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mai intai verifica amortizoarele, eu le aveam pe ulei, unul se bloca si celalat cursese uleiul dinel (cele dp spate vorbesc). le-am schimbat si am facut geometria si acum totul e ok. am alte anvelope, sper sa nu le mai uzeze pe interior
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
padila1 a scris:salut baiet;
am si eu o problema cu vectra c din 2003. am pus cauciucuri noi pe fata si spate, 225/17/45, si dupa 30 k km mi-a uzat cauciucurile din spate in valuri pe partea din interior, doar cele din spate, as vrea sa stiu si parerea voastra pt ca am fost la mai multi si mi-au dat mai multe rasp. am fost la reglat unghi fuga si e ok, bucse, pivoti nu au joc
daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi va multumesc anticipat!


Salut! Sã nu mai pui niciodatã cauciucuri noi pe fațã și sã lași uzate pe spate. Când ai gume noi pe spate și semi-uzate pe fațã, tot ce vei simți conducând este subvirare, lucru care se rezolvã prin scãderea vitezei vehiculului și reintrarea în traiectoria corectã a curbei. ÃŽnsã, atunci când ai gume noi pe fațã și semi-uzate pe spate, în cazul acvaplanãrii, spatele mașinii va aluneca pe carosabil, producându-se fenomenul de supravirare. Adicã te furã, mai pe românește.

Toți producãtorii de cauciucuri spun sã punem gume noi pe spate, în cazul în care nu deținem resurse financiare sã înlocuim toate cele 4.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand Kayaba (KYB). Am vreo 80.000km cu ele si se comporta la fel ca in prima zi. Inainte sa le cumpar am cautat o gramada review-uri, etc, si nu am dat de nimeni sa se planga. DA, sunt si ieftine, sau cel putin accesibile Smile La mine parca au costat undeva la 500-800lei toate 4. Cele de pe spate erau foarte ieftine, fata scumpa.

... de la ei de pe site ... (KYB is one of the world's largest suppliers of shock absorbers to vehicle manufacturers. Over 1 million KYB shock absorbers are manufactured every week. )
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR