Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Se da situatia urmatoare: se pleaca la un drum pentru a aproviziona o firma cu marfa cu un autoturism ce apartine unuia dintre detinatorii firmei, masina nu are casco decat RCA. De condus o conduce o persoana X care nu este proprietarul masinii, nu este platit sa conduca, ci doar a fost rugat sa conduca, neavand altcineva cine sa conduca asa distanta mare. In masina se afla sotia proprietarului, deci a vazut situatia, stie ce s-a intamplat si cum a fost. Pe drum, noaptea, sare un iepure in fata masinii, X franeaza cat poate de tare, dar loveste iepurele cu proiectorul stang al masinii, acesta rupandu-se. Situatia fiind una in care nu a fost vina celui care a condus, ci a fost o situatie de neevitat, noapte, se putea la fel de bine intampla oricui conducea masina, intrebarea mea este cine credeti dumneavoastra ca ar trebui sa suporte reparatia proiectorului. As dori raspunsuri obiective si motivatii pe cat posibil. Multumesc


Ultima modificare facuta de Soso_sedan la Mie 27 Mar, 2013 5:29 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,489
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca:
1.
a) firma detine autovehiculul;
sau
b) exista un contract de comodat pentru acel autovehicul.
2.
a) exista un contract intre conducatorul de moment si proprietarul autovehiculului;
sau
b) un acord tacit intre cei doi.


Ultima modificare facuta de corsablue la Mie 27 Mar, 2013 5:09 pm
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Soferul.
Masina si femeia nu se imprumuta. In momentul in care respectivul s-a oferit sa conduca masina (repet, s-a oferit, n-a fost obligat) si-a asumat sa o aduca inapoi in starea in care a luat-o.
Acum, tinand cont ca s-a facut aprovizionarea pentru o firma a carei patron e si proprietarul masinii, ar putea sa treaca reparatia pe cheltuieli. Dar moral.. soferul e de vina.
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
firma nu detine automobilul, nici contract de comodat, niciun fel de contract, pur si simplu si-a pus masina la dispozitia firmei, pana la urma pentru interesul lui propriu.

am gresit, soferul nu s-a oferit, el a fost rugat sa conduca de catre proprietarul masinii
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,489
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Atunci nu exista baza legala pentru imputarea cheltuielilor, dar apare discutia cu moralitatea. Proprietarul era in autovehicul? A vazut ce si cum? Conducatorul poate sa spuna acum "vreau X roni ca te-am ajutat si uite cumpar eu proiectorul."
Legea permite "prestatii benevole" pentru rudele de gradul I, altfel se considera "munca la negru" si se taxeaza usturator.
Moral se confirma zicala: "Nici o fapta buna NU ramane nepedepsita!" si conducatorul sta in banca lui pe viitor, iar acum imparte paguba in 3: o parte beneficiarul transportului, o parte proprietarul autovehiculului si o parte conducatorul autovehiculului (patitul), ca tot au vrut sa se ajute si raman prieteni.
L.E. Acum am vazut ca soferul a fost rugat. Proprietarul plateste si daca poate deduce din impozitul pe profit.
Cat costa toata povestea asta @soso?


Ultima modificare facuta de corsablue la Mie 27 Mar, 2013 5:26 pm
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
in masina se afla sotia proprietarului, deci a vazut situatia, stie ce s-a intamplat si cum a fost
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
costa undeva la 200 de lei, nu e vorba neaparat de bani, cat de a vedea cine e mai nesimtit, proprietarul ca ii cere bani soferului si nici nu se gandeste sa acopere firma, sau soferul ca nu e deacord sa plateasca reparatia din banii lui. asa, la fel de bine, putea soferul sa ii ceara sa il plateasca pentru drum, fapt pe care nu l-a facut, mai mult, soferul nici macar nu se atingea de masina daca stia ca nu are casco, masina fiind din 2008 si destul de scumpa, stiind ca tot timpul, proprietarul a avut casco la toate masinile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa o luam punctual.
1. Ai mentionat "firma". Aia care se uita la o paguba de 200 lei, mai ales in urma unei actiuni benevole si neplatite, nu este firma. Poti sa o numesti un rahat de butic, magazinas, bisnitareala, oricum dar nu firma.
2. Conducatorul auto de obicei este responsabil de integritatea masinii pe durata utilizarii, chiar daca este platit sau nu.
3. Chestia asta trebuia sa o discuti de la inceput cu proprietarul masinii, in trafic apar multe, de data asta a aparut un iepure care a facut paguba de 200 lei. Dar daca era cal, mistret, cerb, baba? Daca pe drum se rupea distributie, pivot, sau altele care pot cauza pagube mult mai mari? Intelegi ce vreau sa spun? Toate astea trebuiau stabilite de la inceput, inainte sa te sui in masina.
4. Cea mai corecta (dar nu morala) rezolvare nu o vad decat sa suportati amandoi paguba. Moral ar fi ca "patronul" sa spuna "da-l dreacu de proiector, bine ca nu ati patit nimic si mi-ati adus sau livrat marfa".
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare ca proprietarul autoturismului ar trebui sa plateasca dauna. Incidentul nu putea fi prevazut si sotia acestuia se afla in masina sa confirme imprejurarile.
Daca ar fi sa fiu pus in situatia data, atata timp cat fiinta draga se intoarce acasa teafara, putea sa imi fie adusa masina acasa in 10.000 de bucati.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scotand din context evenimentul, soferul ar fi bun de plata. Ti-am dat pe mana masina, mi-o aduci cum ti-am dat-o.
Punand problema la loc in context, cum zicea colegul corsablue, nicio fapta buna nu ramane nepedepsita.
Pentru cei care zic ca in context soferul e bun de plata, sa va intreb o treaba, daca sarea o piatra de la alta masina, si crapa parbrizul...?
soso, eu i-as zice soferului sa ii zica bisnitaturului sa considere proiectorul ala plata pentru serviciile de soferie prestate...
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca atata timp cat soferul a fost rugat sa conduca, in interesul proprietarului, accidentul nefiind vina soferului, fiind o situatie de neevitat, nu ar trebui sa fie tras la raspundere pentru acest eveniment. intr-adevar daca soferul ar fi luat masina in interesul lui propriu si personal, si avea acest accident, e logic ca soferul ar fi bun de plata
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@ Soso am avut o experienta la fel ca si aceasta. La firma unde lucrez acuma am primit o masina de serviciu second-hand. Nu are casco doar RCA masina din 2008.
La primirea masinii am semnat un proces ca am primit masina si este in stare buna de functionare. Mi s-a atras atentia ca daca lovesc masina din vina mea platesc, ceea ce nu am prea fost eu deacord ... in fine. Dupa nicio luna duc masina in service pentru revizie. Ma suna responsabilul de parc auto si ma cheama sa-mi spuna ca am spart " suportul de la proiector, scutul si un plastic de la contraaripa" costuri 1000 ron .
Sincer eu nu m-am uitat pe dedesubt la acea masina cand am primit-o doar asa vizual si atat. Dupa un scandal monstru in care le-am spus ca eu nu am lovit nimica si atata timp cat masina nu a fost supusa unei verificari inainte sa mi se predea nu vad de ce as platii eu din buzunarul meu. In final nu am platit nimica, s-a schimbat pe cheltuiala firmei ce era de schimbat.
Din punctul meu de vedere si moral si etic cum vrei sa o iei sa plateasca firma, soferul a incercat sa faca doar un bine pana la urma, nu suport bisnitareala asta a firmelor cate te pune sa platesti si pixul cu care scrii ...
Skip ads

  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
soferul nu are niciun fel de contract cu firma, daca in cazul tau e discutabila treaba, eu zic, ca in aceasta situatie pe care am prezentat-o nici nu incape indoiala sa fie tras la raspundere soferul, mai ales ca nu e vina lui, daca era din vina lui, lovea alta masina in parcare, sau nu acorda prioritate si lovea o masina sau stiu eu ce, merita sa plateasca
  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@Soso_sedan, stii vorba ,,facerea de bine, f***** de mama,, ? Eu sunt de parere ca toti asociatii firmei ar trebui sa puna mana de la mana si sa cumpere proiectorul acela.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Chiar daca o intelegere prealabila ar fi fost de preferat, treaba mi se pare destul de clara. Daca eu rog pe cineva sa-mi conduca masina personala e ca si cum as conduce eu, deci trebuie sa platesc eu. Daca nu-l cunosc pe sofer inseamna ca's cretin, iar daca il cunosc inseamna ca stiu cum conduce si, din nou, sunt cretin daca il rog sa faca asta in caz ca conduce prost. Iar daca conduce bine, nu am nici un motiv sa cred ca eu as fi putut face mai bine in aceeasi situatie. Poate ca dimpotriva, as fi tras stanga ca un prost si mi-as fi omorat si nevasta.
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cum zice si dodo_13, patronul firmei trebuie sa dea si o masa soferului ca nu a tras stanga/dreapta de volan sa o infasoare pe nevasta-sa pe pom! Cand ai nevoie de cineva si respectivul te ajuta trebuie sa fi recunoscator nu sa-ti bati joc de om! Daca mergea cu 200km/h pe zapada si ajungea cu masina pe camp din prostie intelegeam sa aiba o problema "patronu'" dar in situatia de fata trebuie sa zica saru'mana.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Proprietarul pune paguba pe firma si gata. Soferul nu era in interes personal sau altele, nu a plecat la vanat iepuri.
Eu am avut ani buni masina de la firma la modul poftim masina si pa puiu. Benzina pe firma, revizii pe firma adica normalul. Daca faci poc din vina ta sau erai in interes personal platesti. Ai masina la scara, nu te intreaba nimeni ca ai carat alea sau erai cu ea la supermarket dar nu sari calul cu benzina si km ca tot tu platesti indirect. Am avut in timpul unei furtuni o scara metalica cazuta de la etajul 10 pe ea, cum sa spun sa plateasca firma. Masina era la mine la bloc ca doar ea m-a adus acasa. Daca era in parcare la firma nu era vina mea, asta este ceasul rau. Am fost cu ea in concedii, nu problem numai sa fac casco, corect.
Acum la subiect, proprietarul si firma e de doua parale daca nu are bani de un proiector si il imputa unui sofer care vroia sa faca si el doi banuti la negru. Ce firma de doi bani e aia care nu are masini si soferi ?
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nu a vrut soferul sa faca niciun banut, tocmai ca nici nu a fost platit soferul, a facut-o sa ajute doar
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am votat ,,firma,, pentru ca din punctul meu de vedere, soferul daca nu este platit a facut munca in folosul firmei iar cel care detine masina si-a pus ,, masina si femeia,, tot pentru firma asa ca patronul asa sa coata cei 200 lei pentru proiectorul spart si sa fie fericit ca nu s-a intamplat mai rau
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E ceva de genul ”du-te tu sa faci bani pentru mine dar pe banii tai”. Vinovatul principal este soferul pentru ca a acceptat situatia. In momentul cand pleci la drum si cineva face bani pe chestia asta, cum vine treaba?!? Tot soferul va fi si mai idiot daca plateste stricaciunile masinii si patronul a facut bani pe carca lui.
Este discutabila, banuiesc ca relatia dintre sofer si patron este destul de stransa, de aici si situatia.

Eu ce pot spune, ma duc in interes de serviciu cu masina proprie, motorina proprie, asigurarea proprie si alte cheltuieli cobnexe ale masinii. Ar trebui sa va explic unde si pe cat lucrez si v-ar bufni rasul.. Asta e situatia, altfel probabil m-as duce pe jos Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cine ar trebui sa plateasca reparatia?
Soferul 12%
Firma 44%
Soferul si Firma 0%
Proprietarul Masinii 18%
Proprietarul Masinii si Soferul 0%
Proprietarul Masinii si Firma 24%
Alta varianta. Care? 0%
49 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR