Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Hello ClubOpel,

Revin de fiecare data cu placere aici pentru ca tot timpul m-ati ajutat cu raspunsuri si sfaturi (iar eu n-am permis si ma pricep la masini aproape deloc Shocked ).

As avea doua intrebari de aceasta data. Prima ar fi legata de acea "rezerva la rezervor". Am inteles ca unele masini beneficiaza de un "extra" la rezervor. Cum as putea sa vad acest lucru la masina noastra?

A doua intrebare este legata de un portbagaj. Detin portbagajul de mai jos:



Este montat pe doua bare transversale si arata cam asa:



Materialul din care este facut este ABS. Credeti ca rezista pe iarna la temperaturi scazute sau risc sa crape?
Pentru cei care detin astfel de portbagaje si dvs. le dati jos iarna sau le lasati montate ?

Va multumesc anticipat,
P. Horia


MODEL: Astra 2010
MOTOR: Z13DTH
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Legat de portbagaj, cand nu ai nevoie de el, il dai jos. Acelasi lucru e valabil si pentru barele transversale.
Motiv: deterioreaza semnificativ aerodinamica masinii. Daca faci fatza-fatza prin oras, poate nu o simti, dar la drum intins (peste un 60-70 la ora) ai consum crescut, si zgomot suplimentar.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,457
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Copârșeul ãla e util, când ai musai nevoie de el și n-ai alte soluții. Dar sã-l ții permanent, e semn de bogãție, ptr cã-ți „accidenteazã” consumul...colegul a fost mai detaliat pe subiect.
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Nu folosim masina atat de des incat sa zic ca ne impacteaza la consum...
Iar cand o folosim, avem nevoie de portbagaj, d-asta ma interesa sa stiu daca rezista acel ABS ca sa nu-l mai dau jos de pe barele transversale... Adica daca stiti: ingheata, nu ingheata la temperaturi scazute / se crapa ...
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,457
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aproape orice material își modificã proprietãțile în funcție de temperaturã...
ABS este sigur de folosit(nu își modificã grav proprietãțile) începând dela -20grd. C la 80grd.C. Adicã sub -15grd.C aș fi foarte atent cum și la ce l-aș folosi...de ABS zic, nu de copârșeu.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
axEseN a scris:Nu folosim masina atat de des incat sa zic ca ne impacteaza la consum...
Iar cand o folosim, avem nevoie de portbagaj, d-asta ma interesa sa stiu daca rezista acel ABS ca sa nu-l mai dau jos de pe barele transversale... Adica daca stiti: ingheata, nu ingheata la temperaturi scazute / se crapa ...

De rezistat va rezista cã cei de umblã cu el iarna nu s-au trezit cu nãcazuri, de copârșeu zic!
Acum ce sã-ți zic... chinui un Z13 cu tot felul de provocãri gen drumuri scurte oraș, copârșeu pã coperiș...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR