Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am o Tigra B de 4 zile,cu mici probleme pe care am inceput sa le rezolv cate un pic,in fiecare zi,dupa servici.
Cea mai suparatoare era decapotarea si deschisul,inchisul portbagajului.
In seara asta am "rezolvat"treaba cu portbagajul si partial decapotarea.
Am cumparat masina cu o singura cheie,butonul de deschidere fiind smuls. Azi am cumparat carcasa pt cheie si buton. Dupa ce i-am lipit butonul,si pus carcasa,m.am dus sa probez. Cand am apasat o data sa se inchida, s.au auzit toate broastele cum s-au inchis. Cand am apasat O DATA sa se deschida,s-a auzit DOAR broasca soferului,portbagajul si usa pasager ramanand inchise. Am mai apasat o data pe deschis, s-au auzit si celelalte 2 ca s.au deschis. Probez portbagajul de la butonul din spate,surpriza,se deschide,se inchide. Deci practic,cand deschid masina din telecomanda,trebuie sa apas de 2 ori pe butonul telecomenzii,ca sa pot deschide,inchide portbagajul. Momentan nu merge sa-l deschid din butonul de pe usa.
Dupa asta,am zis sa incerc decapotarea. Pun contact,cleme date jos,frana de mana trasa,panoul din portbagaj lasat,dau de buton, pac, bazaie.Se ridica portbagajul pana la jumatate si moare (capota nu se miscase).Il ridic cu mana pana la capat,dau de buton,nimic. Dau de buton sa se inchida (capoteze),se inchide portbagajul pana la jumate,moare. Am mai facut asa o data si am trecut la verificari.
Dupa verificat panou butoane pe usa,care era curat (dar am mai curata cu spray de contacte,ca sa fiu eu linistit),am deschis manual portbagajul,iar in partea stanga,unde este amortizorul ce ridica portbagajul,are un cablu negru,cu 2 fire ce ies din el si duc in jos. Pe la jumatatea amortizorului,cablul este prins cu o faseta din plastic,care e tare si taioasa. Aceasta taiase unul din cele 2 fire din cablu. Dupa legarea firului si izolare cu banda (de proba,ca maine il lipesc si ii pun manson termocontractibil), cand dau sa decapoteze,portbagajul se ridica de tot acum,si coboara de tot,insa capota nu se misca,nu se aude motorasul. Urmeaza sa mai verific ceva cablaj,sigurante si mini contacte.


MODEL: Tigra 2005
MOTOR: Z13DT
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Manual de utilizare Opel Tigra B, pagina 24

Îl gãsesti usor pdf, o sa înveti chestii interesante.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR