Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • CChilian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Motorul se autoaccelereaza la relanti cat si dupa ce plec cu ea dupa loc si busonul de la ulei se videaza foarte rau si nu pot sa il scot.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie!
Am primit informati ca ar fi infundat capacul de la culbutori sau ceva de la clapeta de acceleratie!
Am ramas cu ea in drum ieri si ca sa ajung cu ea pe roti acasa am scos furtunul ce conecteaza clapeta de acceleratie si de intra in motor si tragea prea mult aer si am pus o surubeltnita cat sa nu o traga inauntru si sa stea la relanti cum trebuie normal.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie ,de unde sa incep?
Tin sa mentionez cand am ajuns acasa am pus testerul si mi-a dat cod de eroare :p0130 si p0135!
Codul p0130 l-am sters dar celalalt nu ma lasa dar nu cred ca ar avea ceva de la ele!
Asta ar fi de la furtunul pe care l-am scos


MODEL: Opel Astra h 2004
MOTOR: 1.6(BENZINA) 105cp z16xep

LOCATIE: sibiu
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit pe CO!
Ptr problema cu bușonul(depresiune în carter motor), e vorba de PCV...trebuie înlocuitã(cred cã existã set de reparație, pe oleics) sau schimbat capacul culbutori(nou sau chiar recondiționat, cred cã am vãzut pe undeva și așa ceva).
Ptr P0130, P0135, ai o roabã de informații:
https://www.clubopel.com/rez...0135&sa=Cauta .
NB
Cu am fãcut și eu: nu pregeta sã folosești funcția „cautã” din dreapta, sus, a oricãrei pagini de pe acest forum, ori de câte ori ai o problemã/nelãmurire, înainte de a iniția un nou topic.
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR