Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • A4341

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o problema,
Am fost cu masina la un asa zis mecanic deoarece se aude un fâșâit/vâjâit ca de dinam, nu este suieratul de la turbina.
M-a pus sa schimb rulmentii fata ,i-am schimbat bineinteles ca a a inceput sa dea erori la ASB si SRS, am revenit la el a pus diagnoza si a spus ca un rulemnt are un defect din fabrica, pe banii lui a schimbat din nou rulmentii fata si am schimbat si senzorii de la roti deorece cei care erau pe masina s-au distrus. Dupa ce a schimbat rulmentii pentru a doua oara si a pus senzori noi, masina si-a revenit pentru 30 minute si acum este ca un brad de Craciun, are aprinsi martorii de ABS, SRS, FRANA de Mânã si motorasul galben si mor si litrometrul si kilometrajul.
Cand opresc masina pentru 5 minute dispar toti martorii dupa iar la 50km/ora reapar toti martorii ,moare litrometrul si vitezomentrul si apare pe ecranul mic litera "F".
Masina nu bocane, nu troncane, cutia ruleaza normal doar apar acesti martori.
Pe diagnoza a aparut codul CA245-5A.
Exista riscul sa fi pus rulmentii sau un rulment cu banda neagra pe interior? Sau cand i-a presat cu presa hidraulica sa fi lezat acea banda neagra de pe rulment?
Știe cineva ce problema are?
Sfaturi?
Ajutor va rog



MODEL: Corsa 2011
MOTOR: 1,3 cdti , 75kw, 95 cai

CODURI EROARE: CA245-05
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Probabil unul dintre rulmenti nu are numarul de "dinti " corespunzator sau a fost lovit si se comporta ca si cum s a rupt vechiul colier cu gauri patrate de pe planetara,
  • A4341

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2022

  • Mesaj Privat
ney a scris:Probabil unul dintre rulmenti nu are numarul de "dinti " corespunzator sau a fost lovit si se comporta ca si cum s a rupt vechiul colier cu gauri patrate de pe planetara,

Raspuns :

Multumesc, eu acum derunland filmul inapoi si urmarind filmulete de cum se monteaza rulmentii inapoi, am observat ca "mecanicul" meu a pus vaselina cand a reintrodus rulmentul ca sa mearga mai usor, si cand l-a presat nu prea a tinut cont de banda neagra magnetica de pe rulment....ma gandesc si la astea
Multumesc
  • A4341

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Revin, am rezolvat problema , practic rulmentii nu erau modelul ce trebuia si efectul Hall nu era format....au comandat rulmetii care trebuie si totul a revenit la normal
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bine de știut! Mecanicii lu” pește prãjit...noi muncim, noi nu gândim!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR