Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • X4376

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Salut, știe cineva dacã pot schimba pinii pentru butonul sport cu cei de la încãlzire scaun(nu mi funcționeazã cel de pe stânga), am vãzut pe cineva care a pus pinii pe butonul de la senzorii de parcare dar aceea îmi merg, nu știu mai exact ce aprinde fiecare led în parte pentru scaun, dacã are butonul mai multe trepte de rezistenta prin care trimite comanda la încãlzire sau au fiecare câte un fir separat care le aprinde pe rand


MODEL: Astea H 2005
MOTOR: Z16XEP

LOCATIE: Braila
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Butoanele acelea, in realitate nu sunt butoane cum te-ai astepta.
Sunt exact ca cele de la telecomenzi, nu vad ce ar putea sa se defecteze (bursc) la un astfel de contact.
Functia celor 3 trepte, este indeplinita de o componenta activa (circuit integrat). Acesta comanta si partea de LED pentru cele 3 trepte si tot acesta trimite (pe un fir), comanda pentru modulul scaunului.

Sper sa nu vorbesc prostii, dar parca imi amintesc ca "butonul nu functioneaza" daca siguranta pentru incalzirea in respectivul scaun, este arsa.
Merita verificate F39 si F40 din REC (panoul din portbagaj)

P.S. Ca o eventuala imporvizatie, ai putea inversa functiile butoanelor (stanga cu dreapta), daca te intereseaza doar scaunul soferului.
  • X4376

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Nu butonul este problema pentru încãlzire, avea plasa din scaun un fir pocnit fix lângã o bucata de ceva metal care era bãgatã într-un silicon în bancheta dar când am vrut sa l lipesc a ieșit bucãțicã aia de metal din acel silicon și de atunci nu a mai mers chiar dacã am lipit firul.
Pe mine ma intereseazã dacã pot pune pinii de pe sport la butonul de încãlzire și sa funcționeze și acele leduri cu modul sport ca sa știu când este activ( nu conteazã dacã se aprinde doar.un led sau toate 3)
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Sincer, serios si fara urma de sarcasm sau ironie, chiar nu inteleg si deci, in afara de ceea ce am explicat deja (functionarea sistemului), nu stiu ce as putea sa spun.
Poate intervine un alt coleg.
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Da, sincer ar fi mai ieftin un scaun, decât porcãria aia de improvizație. Dacã insiști pe improvizație, ia 2-3 stingãtoare in portbagaj.
Îmi cer scuze pentru cã sunt off topic, dar ......
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eh, lãsați, aș putea sã pariez 1 deget cã o sã gãseascã 1 soluție "out of the box" ...ce nici mãcar nu ne trece nouã prin cap. Mai vorbim...dacã o sã ne informeze.
  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Functia aia sport nu ti putere mai mare , e un fel de nimic
  • X4376

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Știu ca nu are treaba cu puterea, pe mine ma intereseazã dezactivarea esp ului ca m am saturat iarna asta sa cobor din mașinã pentru a scoate siguranța de la abs și mãcar mai vine cu acel plus la rãspunsul acceleretie și faza cu volanul întãrit de care nu prea ma intereseazã
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Intr-un final, cred ca am inteles. Clar, la inceput, intelesesem total aiurea. Din ceea ce ai scris, se intelege tocmai invers, dar de fapt ...
Tu vrei sa folosesti butonul destinat incalzirii in scaun, pentru functia "Sport"?

Daca este asa, raspunsul este:
Daca instrumentele de bord (ceasurile) stiu de aceasta functie (sport), daca poti activa functia (stii codul de securitate) si daca ai firele trase ... cu ceva modificari ... da, se poate ceea ce vrei tu.
Ba chiar mai simplu, se poate pune alt buton si LED, pentru functia "Sport", fara sa modifici butoanele de pe consola.
  • X4376

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Ai înțeles ce vreau sa fac, am auzit și eu de faza aia cu butonul separat doar ca nu am gãsit nici o schema exacta cu rezistentele care trebuiesc montate pe circuit și nici valorile lor, plus ca oricum butonul de încãlzire pe partea șoferului este degeaba asa mãcar avea și el o întrebuințare în panoul acela Smile)
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Asta este schema, acestea sunt valorile.
Ramane problema "ceasurilor", a activarii si a firelor pana in consola.

Mare atentie si la numerotarea pinilor. In mufa lipsesc pinii 1 si 10, deci va exista un decalaj.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR