Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • M1705
  • OP
  • 12 mesaje
  • din 14 Feb 2023
  • Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Germania
  • M1705

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
buna tuturor
Ma confrunt cu o problema deja sacaitoare, recent am schimbat cauciucurile pe puntea fata cu unele second, de atunci a inceput o vibratie dupa 120 care dupa ceva timp parca se accentuase. Am fost la un service spus problema verificat tot, mecanicul zice ca e totul in regula nu misca nimic nici un joc ca e de la roti prost echilibrate.. bunnn, pai sa le mai echilibram inca o data, pe aparat ia dat desigur ca sunt dezechilibrate pe ambele erau cam 10 cu 20 g.. terminat montat la loc plecat in proba, tot la fel... dat jos verificat surpriza jantele iarasi dezechilibrate. Bun zic ca poate o fi din cauza cauciucurilor (toyo) le montez pe cele vechi inapoi merg in proba... la fel vibreaza. Am comandat altele noi in speranta ca poate fi de la cauciucuri, montat si cele noi ce crezi.. tot la fel face. Mecanicu asta zice ca ar putea fi de la inelele de centrare, nu am si de asta face asa. Bun nu excud posibilitatea de inele de centrare, dar eu banui ca ar fi ori din planetare ori din discurile de frana, pentru ca in mers se aude un zgomot aproape insesizabil parca vreaca ceva (fâl fâl fâl 😅). Pe planetarele mele nu am vazut o contragreutate ceva si ma gandesc ca poate si din cauza aceea, alt zgomot nu am sesizat, nu balanseaza, la frana nu tremura, merge foarte bine pana la 120.. dupa parca nu iti mai vine aa o conduci incepe tremuratul acela si e stresant se simte si in scaun si putin in acceleratie si in volan. Poate vreun coleg sa lovit de aceeasi problema si ma poate ajuta cu vreun sfat, deja ma dispera si nu stiu cum sa ii dau de cap, ✌️mersi de eventualele raspunsuri


MODEL: insignia b
MOTOR: 2.0
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit pe CO!
Nu mai bãnui nimic, cã pierzi vremea...ascultã de mecanic, cã nu zice rãu...
Ia-ți inele de centrare și monteazã-le...restul sunt povești.
  • M1705
  • OP
  • 12 mesaje
  • din 14 Feb 2023
  • Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Germania
  • M1705

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
cu siguranta asta e urmatorul lucru care il fac, multumesc mult. Dar acum iarasi vin cu alta intrebare.. de ce nu a vibrat pana sa schimb cauciucurile? tot fara inele erau si inainte, am masina cam de 1 an de zile si abia acum dupa schimbul de cauciucuri a inceput sa vibreze
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cineva, înainte, a avut noroc sau o tehnicã specialã de montaj...
Skip ads

  • M1705
  • OP
  • 12 mesaje
  • din 14 Feb 2023
  • Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Germania
  • M1705

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
multumesc mult de raspuns, revin cu update dupa ce pun inele
  • M1705
  • OP
  • 12 mesaje
  • din 14 Feb 2023
  • Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Germania
  • M1705

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
am revenit cu un update, deci am fost sa iau inele si la magazinul unde am fost mi-au spus ca nu se pot monta inele de centrare pentru ca pe masina sunt jantele originale si acestea nu necesita inele, am echilibrat din nou rotile a 6a oara cred... acum nu mai face chiar asa grav dar tot vibreaza... ma dispera deja nici nu mai stiu ce sa cred...
  • M1705
  • OP
  • 12 mesaje
  • din 14 Feb 2023
  • Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Germania
  • M1705

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
este posibil sa fie o vibratie din cauza ambreiajului, a volantei? sau mai grav din cauza cutiei de viteze? am observat cand ridic piciorul de pe ambreiaj cand e aproape ridicat de tot are o idee un tremur si turometrul tresare putin
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bine cã spui acum cã ai jante originale! Și mecanicul care ți-a zis de inele, altu”!
Skip ads

  • M1705
  • OP
  • 12 mesaje
  • din 14 Feb 2023
  • Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Germania
  • M1705

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
da stiu imi cer scuze nu am avut de unde stii asta.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ai fost la acelasi service de roti de fiecare data?
  • M1705
  • OP
  • 12 mesaje
  • din 14 Feb 2023
  • Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Germania
  • M1705

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
nu, acum am fost la un service mai specializat.. aveau aparatura performanta deci eu exclud o echilibrare proasta, schimbat jentile de pe spate pe fata,cauciucirile sunt 2 noi 2 aproape noi, eu tot raman la ideea ca ar putea fi din discuri sau din planetara... dupa 60km/h se aude putin ca freaca ceva si tremuratul a inceput sa devina mai puternic cum urc in viteza. Dar chestia ciudata este ca nu face tot timpul sunt momente cand merge extraordinar de bine si uit ca are ceva dupa daca schimb banda sau incetinesc iarasi incepe
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
M1705 cu niște ani în urmã am avut o experiențã cu anvelopele de la fosta corsablue.
Erau cu cordul rupt și se scutura mașina de pe la 90 pânã la 110-125 de ziceai cã o scutura scaraoțchi, fãcea tare nașpa.
Am fost la 2 ateliere sã le echilibreze... Abia la al 3-lea a verificat mecanicul calea de rulare și m-a chemat sã vãd cum arãta, fãcea valuri vizibile.
Am înlocuit anvelopele și asta a fost.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Când au reechilibrat, au rotit anvelopele cu 180 grade?

Ca sa fii convins ca sunt bine echilibrate, încearcã urmãtoarea varianta: dupã echilibrare, roagã meșterul sa schimbe poziția rotii pe aparat și sa verifice iarãși dacã da bine.
Cel puțin teoretic, ar trebuie sa indice "zero" pe ambele pãrți.
  • M1705
  • OP
  • 12 mesaje
  • din 14 Feb 2023
  • Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Germania
  • M1705

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2018 z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2023

  • Mesaj Privat
nu stiu daca au rotit la 180°, dar cert este ca la fiecare echilibrare cand puneau rotile pe aparat tot timpul le dadea ca sunt dezechilibrate.. am echilibrat in 4 locuri.. 3 la service si o data acasa la cineva.. nu stiu ce sa spun sincer dintre toti astia nici unul sa nu echilibreze bine. Cert este ca vibratia la mine este in functie de viteza nu turatie, am testato diferite vitele 3,4,5,6.. undeva dupa 60 pana pe la 70-80 face incet dupa nu mai face pana la 110 acum de cand am echilibrat ultima oara nu mai face asa de agresiv dar este acolo sa ma sacaie pe mine
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Verifica jantele sa nu fie deformate. Parerea mea este ca ceva produce un dezechilbru si nu pot fi prea multe cauze: cauciuc deformat, jante strambe, echilibrare proasta. Incearca la un service de indreptat jante, apoi reechilibrezi. Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR