Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • IIonutCristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Salut am și eu un opel astra j din 2016,1.6,105cp pe benzinã,mia apãrut o problemã la motor îmi trepideaza la relanti și când o accelerez tot asa îmi trepideaza numai are nici putere când o accelerez și merge în șuturi?Iam schimbat bujiile și tot asa face. Dar nu am schimbat bobina de inductie sar putea sa fie ea de vina? Puteti sa ma ajutați și pe mine cu niște rãspunsuri?Am pus și tester pe ea si apãrut o eroare p0300 ce ar putea gi?


MODEL: Opel astra j 2016
MOTOR: 1.6 105cp benzina

CODURI EROARE: P0300
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
P0300 inseamna misfire, ar trebui sa mai ai si un p0301-2-3-4 (care indica si pe ce cilindru ai misfire).
Ce bujii ai pus?
Mansoanele de la bujii cum arata?
Incearca o alta bobina - da' daca iei una noua, ia ceva de calitate, nu petarde...

Poti incerca si sa folosesti functia de search, nu esti primul care are misfire.... investi si din experientele altora.
  • IIonutCristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Salut am pus buji care erau made în USA,am dat 150 de lei pe ele, zic ca sunt originale?
  • IIonutCristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Bujiile pe care leam pus sunt GM
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
IonutCristian, cu limbajul si stilul actual iti prevad o cariera de stea aici, pe forum.
Adica pana dimineata o sa te alegi cu contul suspendat, permanent.

Pune mana si citeste regulamentul, si respecta-l!
Foloseste corect limba romana - scrie cu cratima, semne de punctuatie, etc!
Nu posta consecutiv, ca aici nu esti pe facebook!
Si, cel mai important: intai cauta, citeste, documenteaza-te, si doar daca nu gasesti si nu gasesti raspuns la intrebarea ta, abia atunci posteaza!

Intelege ca forumul asta e o comunitate unde oamenii de ajuta intre ei, insa nimeni nu are timpul, dispozitia (sau obligatia) sa repete aceleasi solutii de fiecare data cand vine un coleg nou cu o problema pe care doar el nu a mai vazut-o / intalnit-o / conceput-o caci... surpriza! au mai fost cate zeci (sau sute) bune inainte care au avut (si rezolvat, si documentat aici, pe forum) problema aia....
  • IIonutCristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Asa este ai dreptate dar degeaba te documentezi,daca o suta de persoane spun diferite probleme dupã cine te iei?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dragule, forumurile astea sunt ca magazinele DiY - trebuie sa ai nitel habar / simt tehnic ca sa poti discerne si intelege informatia.
Daca n-ai, ata ete - te duci la mecanic, lasi acolo masina stricata, mergi dupa si iei masina buna. Si platesti.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,285
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
IIonutCristian a scris:Asa este ai dreptate dar degeaba te documentezi,daca o suta de persoane spun diferite probleme dupã cine te iei?


Știu la ce te referi și într-adevãr e o problema realã a forumurilor. Din pãcate asta e natura discuțiilor, multitudinea de pãreri nu poate fi evitatã.

În cazul ãsta trebuie sã cauți consensul (cel mai repetat sfat) și/sau sã faci listã cu tot ce gãsești, ordonezi dupã cea mai ieftinã sau rezonabilã posibilã soluție și începi sã le aplici (le iei prin eliminare) pana gãsești rezolvare.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR