Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ravaell

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Ampera 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pentru inceput, stiu, sunt pe un forum de Opel desi eu am Saab dar dupa cum poate stiti masinile sunt mai asemanatoare decat v-ati putea imagina. Eu am in Saab-ul meu 2008, cu motor 1.9 TTID si 220 de mii de km o cutie automata AWTF-80 sau AF40-6, ca are mai multe denumiri. De vreo 2 saptamani imi da suturi puternice numai cand schimba din treapta 1 in treapta 2, in rest schimba bine celelalte viteze. Daca motorul e rece nu mai da suturi, imediat cum se incalzeste nu mai vrea sa schimbe din a2-a in alta treapta si intra in limp mode, blocata pe treapta 2. Daca plec cu treapta 3 indiferent ca se incalzeste motorul bine nu imi mai face probleme pana in treapta 6.

Am primit codul de eroare p0753(eroare solenoid viteza 2, intermitent). Poate sunt si altii care s-au confruntat cu asa ceva. In ideea in care masina a costat 4000 de euro, mi-as blestema zilele sa dau inca 1500 de euro pentru alt bloc de valve+manopera si INCA sper ca poate se rezolva doar cu schimbul solenoidului si a uleiului dar sunt curios daca a incercat cineva asa ceva si daca s-a rezolvat doar cu atat.


MODEL: Saab 9-3, 2008
MOTOR: 1.9 TTID, 180 CP

CODURI EROARE: p0753
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,491
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Ca regulã generalã, înainte de orice îti trece prin cap vis-a-vis de forumul ãsta, foloseste functia „cautã orice”(cu simbolul lupei alãturat) din coltul dreapta sus al oricãrei pagini. Si o sã fii mirat de ce o sã rezulte:
https://www.clubopel.com/rez...af40&sa=Cauta
Abia dacã nu gãsesti nimic, dar nimic, te apuci si deschizi un topic nou si postezi în sectiunea potrivitã: tu ai postat despre o c.v. AF40 pe un topic de motoare diesel, cred cã era mai potrivit pe un topic de Vectra C...altfel începi cu stângul prin încãlcarea regulamentului.
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR