Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • SDobrescu930

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Nu știe nimeni nici la service-uri sa spunã care e problema ei. Cutia schimba perfect pânã in momentul în care se incalzeste mașina, adicã mers vreo 10 km mai agresiv.
Dupã ce s-a încãlzit, când vrea sã schimbe in special din 2-3 3-4 se supra tureazã, apoi schimbã smucit.

Am schimbat uleiul
Am schimbat calculatorul cutiei (din interiorul cutiei)
Am schimbat și cutia

Se comportã exact la fel ca la inceput.
Nu genereaza erori pe motor/cutie.


MODEL: Astra h 2006
MOTOR: 1.9 diesel
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
important:
citat de la colegul bibu16
Bun venit la CO!
Ca regulã generalã, înainte de orice îti trece prin cap vis-a-vis de forumul ãsta, foloseste functia „cautã orice”(cu simbolul lupei alãturat) din coltul dreapta sus al oricãrei pagini. Si o sã fii mirat de ce o sã rezulte:

Abia dacã nu gãsesti nimic, dar nimic, te apuci si deschizi un topic nou si postezi în sectiunea potrivitã...altfel începi cu stângul prin încãlcarea regulamentului.
important: completeaza obligatoriu datele de la profil conform cerintelor co altfel cam greu sa stim cum si unde sa te ajutam/locatie!
  • SDobrescu930

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Multumesc Marius, dar am cautat pe acest forum si desi au mai fost oameni cu aceasi problema, eu nu am vazut sa fi spus daca au gasit o solutie sau nu.
Consider eu ca sectiunea este potrivita, fiind aceasi unde s-au postat multe alte subiecte similare ani la rand.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
N-ai spus, în primul rând, ce tip/model de cutie ai. E drept cã s-ar putea deduce, dar nu prea pare fair sã apelezi la capacitãțile noastre deductive...putem sã ne înșelãm, nu?!
Așa la prima vedere, dupã manifestãri, pare o cutie defectã...e ciudat cã și cealaltã cutie se comportã la fel, dar n-ar fi imposibil sã aibã aceeași problemã...sau cauza sã fie în altã parte, aici sã fie doar efectul...
Genul ãsta de probleme nu prea se rezolvã pe net, forum(de-aia nici nu gãsești rezolvãri), e bine sã te adresezi unor profesioniști ...ei n-o sã posteze pe forum cum își câștigã banii, nu?!
Pe de altã parte, nu spui nimic despre ce mãsurãtori, testãri, diagnoze s-au fãcut pe cutia respectivã, adicã din 3-4 propoziții ai sãrit la ajutor...fiind un lucru complex(presupun cã ai realizate asta...sau nu?!) și tu la rândul tãu trebuie sã fii mai darnic cu detaliile...asta dacã vrei ajutor...
Niște exemple:
- ce temperaturã maximã ai la uleiul din cutie?
- cum aratã uleiul dupã utilizarea lui o vreme, 1-2 sãptãmâni?
Skip ads

  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
marius-opel a scris:important:
citat de la colegul bibu16
Bun venit la CO!
Ca regulã generalã, înainte de orice îti trece prin cap vis-a-vis de forumul ãsta, foloseste functia „cautã orice”(cu simbolul lupei alãturat) din coltul dreapta sus al oricãrei pagini. Si o sã fii mirat de ce o sã rezulte:

Abia dacã nu gãsesti nimic, dar nimic, te apuci si deschizi un topic nou si postezi în sectiunea potrivitã...altfel începi cu stângul prin încãlcarea regulamentului.
important: completeaza obligatoriu datele de la profil conform cerintelor co altfel cam greu sa stim cum si unde sa te ajutam/locatie!


Dragi roboți,

Ne mai calmam și noi cu copypasta-ul ãsta?
Cum apare un user nou, cum sãriți pe el cu reproșuri.
Rãspundeți la obiect daca vreți sã fiți utili.
  • SDobrescu930

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2023

  • Mesaj Privat
0: Am achizitionat mașina, și la scurt timp am descoperit si problema.
1: Plãtit la service schimb de ulei pentru cutie, primit factura + garanție. Problema persistã
2: Merg în altã parte, scoate uleiul de fața cu mine negru tuci, și sub nivelul recomandat (au ieșit maxim 2.5l) -> deci service-ul nr1 țepari. Mã mai mir?
3. Ei zic cã au pus 4.5L și nu a fost suficient, problema persista cand masina se incalzea. Avea și multiple erori pe electrica cutia.
4. Schimb cutia, punem tot 4.5L și problema persistã. Totuși nu mai existã erori deloc pe mașinã. (am propriul tester)
5. Mașina mea are codul de cutie TF-80SC AF40 și pe internet am gãsit asa:

This gearbox is otherwise known by its manufacturer’s name, Aisin TF-80SC and the fluid specified has to be AW-1. The Vauxhall fluid is part no 93 165 147 in 1 litre bottles and you will need 4 litres for a simple fluid change and about 8 litres for a full fluid change. The full capacity of the gearbox is 7.2 litres, however you may only be able to remove approximately 3 litres because the torque converter contains the rest and doesn’t drain.

Deci avea 4.5l noua cutie, și problema a dispãrut complet dupã ce am adãugat încã 2L la cererea mea.

Acum nu mai am probleme, si am forțãt-o cu pedala la podea o orã întreagã pe drum înclinat (grade pozitive) de m-am sãturat, dar întrebarea e am eu uleiul cât trebuie si acum ? Încã putin, sau prea mult.

Nu am serviceuri aici in oraș bine echipate pentru cutiile automate.. și fiecare își dã cu pãrerea cu cât ulei intrã aproximat. O duc la reprezentanțã, cea mai aproape de mine fiind la vreo 70 km și ãia sigur știu ce trebuie fãcut
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, tu ai fãcut doar schimburi parțiale de ulei...ceea ce nu mi se pare suficient.
Ptr completat ulei. reprezentanța ar trebui sã știe ce trebuie fãcut...ptr schimb de ulei integral nu sunt sigur.
Voi ați pus ulei dupã impresii ...și ureche...și, în general, o sã auzi tot diverse pãreri fondate cam pe aceleași principii...
Oricum, din ce vãd, nu putem pune prea multã bazã pe ce postezi...inițial ai zis cã nici a 2-a cutie nu funcționeazã corect, manifestându-se ca prima. Acum spui cã funcționeazã corect...Dumnezeu cu mila!
  • SDobrescu930

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2023

  • Mesaj Privat
A doua cutie se manifesta exact ca cea veche, dar fara erorile pe electricã. S-a remediat îmediat dupã ce am solicitat sã se mai adauge mãcar 2L de ulei.
Cutia fiind schimbatã, a fost montatã goalã, fãrã pic de ulei în ea și deci 4.5L nu au fost suficienți. Pentru cã dacã caut pe net dupa seria cutiei, ei spun 7-8L.
Dacã e sã o luam așa, mai trebuie pus puțin ulei.

Dar voi merge pe la inceput de Aprilie și voi face schimbul în reprezentanțã și voi reveni cu cantitatea corecta de ulei și orice alte informatii mai obțin pânã atunci.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ai mai multe detalii aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR