Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • MMocanasu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Salutare, am un Astra h break 1.8i din 2006, m am apucat de ea sa o fac perfecta pentru mine, ca eu o sa o conduc in mare parte dupa ce iau permisu in scurt timp.

Si am cateva intrebari, nu am habar absolut nimic.. deci:

1. Am primit de la un prieten, niste led uri h7, de china cel mai probabil, ca a comandat gresit. Am zis sa le montez, stiind de probleme cu canbus, ele par sa aiba o cutiuta mica intre led si mufa, de metal. Probabil o rezistenta sau canbus decoderu. Le montez, bam, 2 secunde si se sting, ambele led uri, si la sofer si la pasager. Inca nu le am pus direct la 12v sa testez. Ceva idei?

2.1 Am un cd30mp3, cu 2 intrebari. Pe ea are buton de BC, dar am doar timer, nu si consum, range, etc. Se poate face ceva cu op-com ul sa imi arate?
2.2 Inca nu am dat radio jos, dar cel mai probabil nu am aux, ce as putea face, fara sa pun pe linia de TEL, ca am mono, si nu prea ma impac eu cu ideea. Sa comand alt cd30mp3 mai nou, cu aux de fabrica, sau sa bag un modulator, prin portbagaj pe acolo sa nu l vad si nici sa folosesc bricheta?

3. Ce tip de led uri trebuie sa comand, sa pun in plafoniera, fata, spate, si la suportul de numere, din cate am inteles acolo nu as mai avea probleme..
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pareri personale:
- Pune becuri bune, de calitate, modelul cu care a venit masina din fabrica si o sa te bucuri noaptea, pe drumuri nemarcate si mai ales daca si ploua. (nu exista "decoder" de canbus, exista un rezistor, care cumva, aduce consumul cam unde ar fi consumul unui bec normal. Acea cutiuta pe care o vezi tu, s-ar putea sa fie, dar nu sunt sigur, generatorul de curent constant pentru LED)
- La fel si pe interior (pune 5w5 de la Osram), sunt prea obositoare (sau poate eu sunt prea batran) acele pretentii de alb cu spectrul mult prea ingust.
- Despre AUX, cauta si vei gasi, vagoane de discutii pe aceasta tema.
- Despre BC, la fel, cauta si vei gasi "discutii gata discutate".
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
1. dacã farurile nu sunt cu lupã, nici sã nu-ți bați capul cu LED-uri, e pierdere de vreme; altfel poți pune niște LED-uri de calitate(care totuși nu sunt legale); în cazul tãu concret, s-ar putea sã le poți pãcãli sã stea aprinse, dacã setezi luminile ptr xenon, cu un Op-com;
2.2 nu ai AUX, cã ai fi vãzut mufa jack-mamã; dacã pui un modulator de calitate, nu prea ai ce face cu AUX și e și mare bãtaia de cap ca sã faci rost de AUX, uitã-l;
3. dacã ești chiar hotãrât pe LED-uri, cautã la Dedeman, cã au unele fãrã eroare de CANBUS și la preț rezonabil, au și ptr interior și ptr numãr spate, dar nu sunt un monument de fiabilitate, unele au cedat la cam 1 an(Atenție, nu știu cum e la Astra H, dar la Vectra C am întâmpinat probleme cu LED-urile la plafoniera spate, a trebuit sã folosesc un artificiu, altfel îți pune instalația aferentã în scurt-circuit, din cauza construcției atipice a soclulului de bec!).
  • MMocanasu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Farurile sunt cu lupa, o sa incerc astazi sa le bag la 12v, sa vad daca stau aprinse, sau sunt ele defecte, daca stau, bag op comul sa le setez pt xenon.(cand imi vine)

M am gandit cu aux, ca poate nu am doar cablu, un prieten cu gtc, cumparat recent, are cd30 u, nu are mufa jack mama, dar la radio in spate are AUX, sa il monteze el.

Pe partea de fiabilitate, eh, aia e, nu ma doare mana sa dau 2 led uri jos sa pun altele.

Va multumesc! O sa ma bag acu la creatie. Tre sa o fac eu cumva.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
[...]2.2 Inca nu am dat radio jos, dar cel mai probabil nu am aux, ce as putea face, fara sa pun pe linia de TEL, ca am mono, si nu prea ma impac eu cu ideea. Sa comand alt cd30mp3 mai nou, cu aux de fabrica, sau sa bag un modulator, prin portbagaj pe acolo sa nu l vad si nici sa folosesc bricheta?[...].

Aici ai doua optiuni:
(1)Montezi un CD30 MP3 cu AUX de fabrica si produs de Grundig, acesta s-a montat pe Astra H facelift si suna decent (este un ,,direct swap,,)
(2)Montezi un CD30 MP3 cu AUX de fabrica si produs de Blaupunkt, acesta s-a montat pe Vectra C si ulterior (foarte simplu) îi schimbi fata din plastic cu cea de la radioCD-ul tau curent ca sa se integreze corect in consiola din bord, in plus mai trebuie sa-i schimbi audioindex-ul la cineva care are TECH2 ca sa sune corect cu boxele de Astra H. Avantaje: fiabilitate mai buna a unitatii CD si o calitate superioara a sunetului prin AUX dar si pe radio, insa pentru asta ai putea sa urmaresti ,,saga mea,, cu acest tip de unitate CD30 MP3 de Vectra C 2007 pe care am impartasit-o in topicul de aici ...ca sa decizi daca ai determinarea necesara sa ajungi la acelasi rezultat. Da, si sa nu uit, in mufa din spate a RadioCD-ului poti adapta un cablu AuxIn cumparat de la magazinul de elctronice, la care va trebui sa schimbi niste pini intre ei ca sa potrivesasca pe iesirea acestuia (ceva import Polonia) dar si asta e ceva simplu pentru cineva care vrea sa rezolve pâna la capat, apoi rutezi cablul prin consola centrala afara langa grilele de aerisire, mai multe detalii si poze pot da pe PM).

Ca sa le distingi usor, tine cont ca unitatea CD30 MP3 produsa de Grundig are 9 butoane de tip Preset pe fata, cea Blaupunkt are 6 butoane de tip Preset pe fata pentru stocarea directa la buton a posturilor de radio. Inainte de cumparare, asigura-te ca vanzatorul iti da codul masinii din casetofon.. altfel se complica putin treaba cu aflarea acestuia pentru a putea sa-l imperechezi pe masina ta.
  • MMocanasu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Salut! Am rezolvat problema cu aux, am gasit pe forum, la fel, cu blaupunkt si linia de tel cu switch, acum trebuie sa ma gandesc unde sa bag switchul sa nu se vada, ma gandeam sub manson, si aux l am scos pe la OBD intre frana de mana si acel plastic, si am rezolvat cu aux, se aude ok, aparent e stereo, nu mono, doar ca mereu cand trec pe linia de external in, trebuie sa dau treble ul iar la setarile mele, si bassul la fel, daca nu zici ca e spalat sunetu.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
CD30 MP3 cu AUX fabricat de Blaupunkt si despre care am facut eu referire NU este, citez "la fel, cu blaupunkt si linia de tel cu switch" ci are AUX implementat complet separat (de fabrica) care suna mult mai curat.
  • MMocanasu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Stiu ca s au fabricat cu aux de fabrica, dar momentan este ok pana ma apuc serios de ea, de mers pan la magazin si n apoi. Doar cateva setari sa le fac, si e clean, da, mic "bazait", foarte putin sesizabil, la volum maxim, dar sunt fericit. Acum urmeaza sa led uiesc toata masina, si chrome delete pana iau permisu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR