Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna,

Habar nu am daca sa mai discutat acest topic, am cautat cat am putut, iar functia de cautare de pe site nu imi mai functioneaza de nu stiu cand (poate browserul este de vina). De ceva vreme ma confrunt cu situatia urmatoare, dupa o ploaie, ma trezesc cu apa in portbagaj, mai exact in partea dreapta a portbagajului, unde se afla si cutia de depozitare incorporata din plastic. In cutia respectiva se aduna apa, si nu stiu pe unde intra apa acea. Vorbim de un Astra H Caravan 2008. Poate cineva a trecut prin aceasta situatie si are solutia la problema descrisa de mine. Multumesc mult.


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z17DTJ
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E greu de zis pe unde vine apa aia, așa, dinafara...ferului.
Sunt mai multe posibilitãți:
-pe la baza antenei;
-pe la baza barelor/șinelor ptr portbagaj extern;
-pe la garniturile lãmpilor spate;
-printr-un por etanșat cu mastic, la îmbinarea diverselor elemente de caroserie, masticar s-a copt și s-a crãpat, lãsând pori.
Ar mai putea fi, dar ãștia ar fi primii suspecți...
Cum se procedeazã (ca sã și ai succes), dupã ce usuci bine apa din mașinã(eventual și dupã câteva zile de vreme uscatã sau garaj):
-tragi mașina în apropierea unei surse de apã curentã;
-cu un furtun conectat la apã, uzi cu insistențã(minim15-20 min ptr cã, în cazul porilor, amorsarea se produce destul de greu, dar dupã aceea vin surprizele!) mai ales zona suspectatã;
-o altã persoanã urmãrește din portbagaj apariția apei: sigur va veni, partea mai grea este sã vezi de unde.
Este posibil, ptr mãrirea șanselor de depistare, sã trebuiascã sã demontezi anumite repere de interior(ornamente, capace, alte plasticãraie etc).
Poate unii or sã râdã, dar vã garantez cã nu dã greș metoda asta așa-zis rudimentarã, diferența o face doar rãbdarea cãutãtorilor și o gândire deschisã: nu eliminați nicio porțiune apriori(pe principiul „n-are cum, dom”le!), cã s-ar putea sã aveți surprize...mari.
Dacã în porțiunea udatã nu apar infiltrații, extindeți aria udatã sau schimbați-o.
Nu așteptați soluții minune dela alții, cã n-o sã vinã, dacã nu e ceva extrem de comun/întâlnit.
Tot ce am spus mai sus vine din experiențã personalã, pe diverse modele și tipuri de mașini, nu din povești.


Ultima modificare facuta de bibu16v la Joi 16 Mar, 2023 3:54 pm
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. La mine intra apa pe la barele de portbagaj și pe la stop.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sunt 2 variante posibile, enumerate mai sus, printre altele...
Skip ads

  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsuri, da se pare ca o sa iau pe calea de a lua la rand toti pasi enumerati mai sus. Cu rabdarea sper sa scot la capat.
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Am depistat pe unde imi intra apa in portbagaj. Initial am crezut ca intra la baza antenei unde materialul cauciucat este invechit si crapat. Are si un joc baza antenei, dar surpriza ca acolo nu intra apa. Pana la urma am reusit sa observ ca apa intra pe la sina/bare de pe acoperis.
Oare sunt solutii de remediere pentru acesta situatie. Multumesc mult.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da. mai multe
- intrebi pe forumuri, si speri ca i se face cuiva mila si vine sa iti repare masina
- te rogi la Al de Sus si dai acatiste la biserica sa nu ploua decat cand esti tu la mall, cu masina parcata in subteran
- te duci la un mester sa iti dea jos tapiteria de pe plafon, sa demonteze barele si sa se uite acolo cum sunt etansate / sa inlocuiasca/refaca solutia de etansare
- cauti un EPC online, studiezi cateva ore pana intelegi exact ce piese vin acolo, ce ar fi putut ceda, etc, si intr-un weekend iti faci curaj si te apuci.

Uite, ai de unde alege....
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aprob pozitiv.
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR