Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • christyS

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am un opel vectra din 92 motor de 1,6 benzina...si mi-am luat niste jenti de 205/45 R16 spate si 195/45 R16 pe fata...aq care e problema...am fost la rar si mi-au zis k nu se pot omologa...nush dc...cine imi pooate spune si mie ce sa fac si cum sa rezolv sa intru in legalitate q ele...k dak ma prind hingierii imi iau talonu de la masina.... Sad
Skip ads

  • blughost

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@VS-03-MIC sa stii ca super nova chiar prinde 190...iti pun o poza aici cu viteza masinii pe autostrada soarelui cu 3 oameni in ea si bagaje usoare sa te convingi ca ia 180 in situatia asta iar cand am fost doar eu in ea a prins aproape 190..e adevarat...pe GPS...si oricum ar fi e remarcabil avand in vedere ca e dacie



Ultima modificare facuta de blughost la Mar 17 Jun, 2008 1:15 am
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai e normal sa fie profile la fel pe toate 4 roti
deci eu unul nu stiu cum sa faci sa intri in legalitate dar alta solutie decat a avea 4 roti de aceleasi dimensiuni...eu nu vad.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
doar daca vrei sa treci rarul si apoi sa mergi la risc...i-a de la cineva imprumut 4 roti la fel si treci rarul si apoi mergi asa la risc
Skip ads

  • blughost

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cred ca nu ti le omologheaza pt ca sunt 2 de un fel si 2 de altfel
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bc-50-yul tu in cate secunde ai prins 100km/h Ai testat ? Smile
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am debitmetrul stricat la masina si merg cu unul care da 18 kg de aer pe calc...asa ca "sunt lenes" Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bc_50_yul lasa ca zilele astea cind ne vedem iti fac un disc "calibrat" cu cutter dupa parametrii de pe tester de il scoatem la normal Laughing .
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tu esti grozav Dane...Stii tu si faci tu cate ceva sa ma impresionezi...Multumesc. Te sun dimineata sa-mi zici cand ne vedem sa-mi faci si mie injectoarele si EGR. Noapte buna.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am scos 12.8 sec si a doua oara 12.5 sec. Doi prieteni mi-au pus pe parbriz 2 telefoane cu GPS si trebuia sa-i dau cand valorile vitezei erau 0. De mentionat: singur in masina, distributia era schimbata de vreo 5.000 de km, benzina omv 95, toate filtrele aveau aprox 2.000 km, filtru aer K&N si toba sport, schimbat vitezele dupa 6.000 rpm. Eu sunt multumit mai ales ca in datele tehnice valoarea e 12.5 sec pentru 0-100 km/h.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
11 secunde, dupa remapare. Inainte scoateam in jur de 13.
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
11 sec Z16XEP
Skip ads

  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
elegance a scris: Laughing
Eu am incercat 0-100, dar nu va zic cat am scos ca mi rusine. Mr. Green


Da, eu am Vectra B X16XEL, e frumoasa..., e cuminte..., dar parca prea cuminte.
  • bigdopeee

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Vectra B 1.6 16v X16XEL -> 0-100 km/h 13,6 sec (mentionez ca eram 2 persoane in masina si nici n-am schimbat cum as fi dorit) dar nu mai repet asta.....tin la masina mea
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cumnatu1 a scris:Conform [url="http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=39204"]http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=39204[/url] motorul de 1.4 pe cutie manuala pe Tigra ar trebuii sa scoata 0-100 = 11.5 secunde.

Chiar si dupa reparatia tocmai facuta masina se prezinta cu urmatoarele dezavantaje :

Dezavantaje Tigra neveste-mii :
1. Cauciucuri iarna
2. Benzina 95
3. Bagaj ( benzina + diverse prin portbagaj ) = 55kg.
4. Eu ( 84 kg ) , aici e subiectiva treaba.
5. Cutie automata in 4 trepte.
6. vechime masina 8 ani

Am facut 2 teste ( ambele in Drive. Cand o sa am cum sa montez aparatul foto sa filmeze fara sa il tin eu cu mana o sa incerc si varianta manuala cu schimbare la puterea maxima si nu mai sus ) .
http://www.anagabriela.ro/Tigra%200-165/ : cu butonul sport apasat ( tine turatia mai mult la valoare maxima ) si au iesit 12-13 secunde .
( la 160 si ceva de km/ora am sesizat ca tocmai treceam pe langa o masina de garda care rula cuminte cam cu 100 asa ca am pus frana. Cu 2 minute inainte, pe sens invers ii dadusem 180 si a mers, la 180 e limitata cutia automata.

si
http://www.anagabriela.ro/Tigra%200-100%20var2/ : fara buton sport apasat. Ceva mai lung timpul de la 0 la 100.

Mai e de lucrat pana la datele producatorului. Sau poate nu .
Mai facem teste dupa ce schimbam cauciucurile ( am uitat de ele ca sunt de iarna iar gasca nu a stiiut sa imi aminteasca. Cele de vara stau de pomana la tara ) si incercam o benzina 100.
Oricum, se conduce EXCELENT buburuza asta.
( imediat ce se uploadeaza le pun si pe youtube ca sa fie mai usor de urmarit )

Cum vi se pare ?


1 . Esti super ca ai facut testele si ai peridut o droaie de timp cu upload..etc..
2.AM si eu o tigra 1,6 16v ...cu 5 viteze... ce sa iti zic ...am o mica contrazicere....pt tine...masina asta a fost facuta sa mearga cu benzina de 95 ...asa a fost ea gandita....eu daca ii pun carera 100 merge mai prost nu stiu de ce dar crede`ma ca am incercat de mai multe ori. Eu merg cu plus98 care sa zicem ca traind in romania are cifra octanica aproape 95 ...pt ca benzina de 95 are cifra de 93 ...dovedit...de multi pe multe forumuri.
Deci eu personal consider carera 100 o pierdere de vreme...dacia mea veche pe carb mergea super nintendo cu carera 100 fata de 95.....tigra nu o place asa tare .
3.O sa fac un filmulet...mie mi`a iesit 0`100 in 09:04 sec....e posibil sa nu fi conometrat corect ma gandesc....pt ca e sub ce zic constructorii deci ....e imposibil right? ....oricum ..testele o sa le fac cu un sfert de benzina in rezervor...eu singur fara bagaje....asa se fac testele.
4. Accelereaza incredibil tigra ta in trapta 1`a ....lol pt o cutie automata (a se citi hidramata).
5.O sa o conometrez pe a mea .....m`ai facut chiar curios..
6.e curios ca prinde numai 180...am auzit ca altii i`au dat mai mult.. eu am pus 1 singura data piciorul in ea am ajuns la 200 km*h ...mai mergea.. dar mi`a fost frica sa nu zboare pistoanele Smile) ,.....desii in talon viteza maxima constructiva ar fi 205 ...ar trebuii sa meaga vreo 210 km*h ...da....la 170 e ok cu ea
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu urca nici macar 1 km peste 180, e limitata din cauza cutiei automate.
Am mers in Germania cand am luat-o cu 4 tipuri de benzina si niciuna nu a urcat deloc peste 180. Insa nici vre-un fel de problema nu a avut.
Am avut un Cielo candva, tot hidramat. Acela , tot din cauza cutiei ( 3 trepte ) NU depasea 170. La manuala e mai mare viteza.
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cumnatu1 a scris:Nu urca nici macar 1 km peste 180, e limitata din cauza cutiei automate.
Am mers in Germania cand am luat-o cu 4 tipuri de benzina si niciuna nu a urcat deloc peste 180. Insa nici vre-un fel de problema nu a avut.
Am avut un Cielo candva, tot hidramat. Acela , tot din cauza cutiei ( 3 trepte ) NU depasea 170. La manuala e mai mare viteza.
Mie personal imi plac cutiile hidra....dar pacat ca pt motorul de 16 nu exista...
Oricum limitarea e usor de scos cel putin la cielo ...dar...nu renteaza ca atat e conceputa cutia.....ti de duce dracu cutia repede daca scoti limitarea.
Am avut si eu hidramat.....si i`am scoso ..la cielo...dar mai mult de 178-180 nu prindea...
Oricum tigra e total alta chestie....alta poveste...fata de cielo..alta clasa...alta rasa.......se duce buburuza de rupe......pacat ca nu au facut oglinda mai mare sa incapa toti cei ce raman in spate Twisted Evil
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@lexick aruncai banii pe carera 100 pe dacie pe carburator?...care merge cu beninza cu plumb...
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vladf a scris:@lexick aruncai banii pe carera 100 pe dacie pe carburator?...care merge cu beninza cu plumb...

lol 6 luni i-am pus numai carera 100 ...a mers brici ....foarte brici pt o dacie....
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu ma gandesc oare ce te-a indemnat sa dai bani pentru carerra cand merge cu premium? (diferenta de 0.5lei)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR