Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • mihai230

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut colegi cu Opel. Am un opel zafira 2011 si vreau sã schimb difuzoarele pe fatã. Când am vrut sã demontez fetele de usi m-am trezit cu fata de usã dezliãitã de banda de plastic care vine prinsã în foaie de usã. Mã puteti sfãtui cu ce se pot lipi, ce adeziv?
Multumesc





MODEL: Zafira 2011
MOTOR: A18XER
Skip ads

  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Din poza pare ca este desprins plasticul din partea superioara, spre geam. Din ce retin acolo am desfacut cu o surubelnita cu care am impins usor plasticul in sus pana a iesit.
Ca idee, ca sa dai jos fetele de usi ai nevoie si de o scula speciala, gasesti la Auchan, poti cauta la ei pe site "Surubelnita cu clipsuri". Cauti pe net pozitia clipsurilor si le desfaci cu grija, fara sa tragi prea tare de fetele de usi.
Oricum, eu am lipit aproape toate bucatile de plastic de pe cele 4 usi acum cativa ani, dupa ce s-au dezlipit, unele din cauza "meseriasilor" care au lucrat la masina, altele din cauza mea. Din pacate insa nu mai tin minte exact adezivul folosit. Mergi la un magazin de bricolaj gen Hornbach, Dedeman, etc si cauta un adeziv bun de tip silicon, pentru plastic pe carton sau lemn. Tin minte ca am folosit ceva relativ scump, aprox 30-40 RON si cu intarire lenta, le-am tinut cam 4-6 ore fixate cu cleme si 24 de ore pentru intarire completa. Vei avea nevoie de: un tub de adeziv, pistol pt aplicat silicon, clesti sau menghine pentru fixare pana se intareste adezivul. Ca sa nu ramana urme de la cleme / menghine pe fetele de usi trebuie sa improvizezi ceva, gen bucati de plastic mai moale sau cauciuc.
Eu am facut chestia asta acum 5-6 ani si au iesit ok, nu am mai avut probleme de atunci... Sper sa iti fie de ajutor...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca tot desfaci fata de usa a soferului schimba si opritorul usii daca acesta da semne de uzura. Altfel.. la urmatoarea demontare a fetei de usa expres pentru schimbarea opritorului de usa vei dezlipi din nou fata de usa din clipsurile ei de fixare.
  • mihai230

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Va multumesc pentru raspunsuri
Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Și l-a mine s-a încercat relipirea fețelor de uși cu silicon de parbriz.
Tot stricate de "meseriași" care habar nu aveau ce fãceau pe acolo. Mai mult, nici nu au recunoscut ca le-au stricat, au zis "domne, asa ai adus tu mașina, nu le-am stricata noi la demontat + montat". Oameni de rahat.
Lucrarea nu a ieșit chiar atât de bine cum mã așteptam eu, însã e mai bine ca înainte de lucrare. Procedeul a fost exact cum a descris mai sus colegul Mihai.P.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Adeziv universal bizon, dai fetele jos, pui adezivul respectiv din plin, iti trebuie presa tip cleste(gen tamplarie) si lipeste inapoi acea banda.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR