Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • DDascalescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2023

  • Mesaj Privat
As merge oriunde sa rezolv masina. Doar ca sigur nu ajung cu ea la Iasi in starea asta. Si nu pot umbla la nimic pana cand nu se dumiresc ei clar. Deocamdata am dus masina inapoi la service, am facut reclamatie la la OPC. Las masina acolo pana mi-o dau functionala. Bineinteles ca tot ECU e de vina in acceptiunea lor. ECU cel "bun si resoftat" dar fara efect. Noroc ca am cu ce ma deplasa ca altfel... Si asa mi-au consumat benzina din rezervor, am platit taxiuri la greu. Sa vad acum ce va iesi din tot circul acesta. Oricum, totusi cred ca e ceva mult mai simplu si se incapataneaza sa tot traga cu ECU.
Va mai spun daca mai e ceva. Multumesc pentru tot deocamdata.
  • DDascalescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Dragi opelisti.
Iata ca s trecut o luna de la aparitia problemei in service-ul autorizat unde nu am vrut decat sa fac o revizie mai ampla la Zafiruca mea, si masina e tot acolo.
Aveti aici 2 imagini, cea cu ECU curat e a piesei care au tot spus ei ca e defecta, dupa resoftare etc, nu mai povestesc. A doua imagine e, zic ei, cu ECU meu, reparat la o firma specializata din Bucuresti, contra sumei de 1050 lei, si cu conditia sa fie schimbata si bobina de inductie, care cica a facut scurt si a distrus "etajul de aprindere din ECU". ASTA A SPUS SERVICE-UL. Ca daca schimba si bobina de aprindere, imi ofera 1 an garantie la reparatia ECU. Impreuna cu cei de la service, ne-am conformat, ca sa avem garantie taica. Ce reparatie faina, nu. Mie mi se pare ca de fapt e alt ECU, dar... mna. Nu ma pricep. Cand le-am spus celor de la service ca nu pare a fi al meu... au zis ca cei de la reparatie au schimbat capacul meu de plastic cu cel de metal, de alt ecu, ca "e mai bine". Ok.
Total costuri, 1550 cu tot cu bobina noua... garantie 1 an. Super! Pentru un defect ce nu exista la aducerea masinii in service. Acum... i-am intrebat daca la schimbarea garniturii de la capacul de sus, nu se sa bobina jos? Zic... poate a scapat-o pe cea veche mecanicul pe jos si de aici acel scurt care a stricat ECU.
Una peste alta, nu mai au filmarile de la momentul defectarii, ce filmari mi-au dat cu masina mea, nu se pot deschide... totul perfect.
Am facut reclamatie la OPC, urmeaza la RAR si ridic masina doar dupa ce primesc raspunsurile de la ei. M-au rugat astazi sa vin sa iau masina, nu ma mai costa nimic (nici reparatie ECU, nici bobina, nici manopera) si am garantie doar 30 de zile. De la un an! Hmmmm.... Hai sa vedem impreuna ce descopera organele de control, si iau eu masina dupa! Dupa 08.06, cand ma intorc din concediul in care voiam sa plec cu aceasta masina, si pentru care am cumparat o masina noua, ca na... am bagat 3000 de lei in Zafira, care mergea... fara probleme, inainte s-o duc in service.... cam atat. Va mai t8n la curent daca vreti. Hai vara faina!



  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Fa-ti concediul (atat cat mai este, ca nervii astia nu vor trece a doua zi) si revino sa-ti iei masina reparata, ca de-aia ai dus-o la service in primul rand.

Succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR