Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ma tem ca o sa bata putin la ochi pentru ca datorita distantierelor imi va iesi putin in exterior.Am incercat sa le pun fara distantier si imi ating de amortizor cel putin pe fata ca pe spate nu le-am pus,am vrut sa vad cum arata pe masina doar.Tipul cu Astra caravan de unde le-am luat avea si suspensii sport de aceea cred ca erau asa de iesite in exterior.Oricum arata bestial pe masina lui.
Pai si mai precis ce acte ar trebui sa duc la RAR sa le omologheze,cine sa imi dea aceste acte,o firma de tuning?Neamtul care a circulat cu masina pe care au fost puse jantele nu avea trecut in carte dimensiunile si nu cred ca la trimis Polizeiul sa le dea jos Shocked
Numai la Romanica se intampla asa ceva Evil or Very Mad
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
poti incerca sa te duci cu manualul de intretinere unde probabil ai trecute si alte dimensiuni decat cele cu care a venit echipata masina

mie personal mi-au cerut manualul de intretinere sa vada acolo daca sunt trecute si dimensiunile cu care a venit echipata masina
normal la vectra am 195/65r15, dar masina a venit echipata cu 205/60/r15 asa ca mi le-au trecut si pe astea ca alte anvelope admise
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
OctavianM a scris:greseala mea..din graba am scris 205/60R16 iar in realitate in talon e trecut 205/50R16.

Dimensiunea asta este singura trecuta la mine la observatii si in cartea din Germania si in cea RO. Cele de baza sunt 195/60/15.
Iarna trecuta am avut 185/65/15 pe fata si m-a luat radarul, aveam o diferenta pe radar fata de bord de vreo 10 km/h, nu ma asteptam la asta, stiam ca e radar, mai trecusem pe langa el de vreo 3 ori in ziua aia (un seat bleumarin pe dn1). Evil or Very Mad
  • allias007

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am o Astra F caravan '95 motor X16SZ.
In cartea tehnica sunt trecute la acest tip urmatoarele anvelope:
155/80 R 13
175/70 R 13
175/65 R 14
195/55 R 15
In CIV au trecut 175/70 R13 .
Pe masina am 195/55 R13
Intrebare :
Unde gasesc o reprezentanta sa obtin autorizatia de montare a acestor anvelope ?

Am vazut ca autoturismele au trecute de producator 4-5 tipurii de anvelope dar RAR Romania nu trece decit 1 max 2 tipurii in CIV si talon , si de aici toate aceste probleme.
Cum putem sa ne salvam bucsele si pivotii pe drumurile astea de toata jena?


Ultima modificare facuta de allias007 la Mie 19 Dec, 2007 1:47 pm
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Te duci la RAR si le zici sa iti treaca in talon toate dimensiunile din cartea tehnica Smile
  • allias007

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am fost si raspunsul a fost :
Putem sa iti trecem doar dimensiunile trecute la prima inmatriculare.
Pai atunci acelasi tip de masina inscrisa in diferite tarii au anvelope diferite?
Ce sa fac ?
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu ti-am spus cum stiam ca se face...cel mai simplu cred ca e sa intrebi un politist de la circulatie cum se face.

Eu am avut noroc si mi-au trecut toate dimensiunile din cartea tehnica pe talon
  • allias007

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cineva a reusit varianta cu autorizatie eliberata de o "REPREZENTANTA"?
Si unde a gasit reprezentanta?
Skip ads

  • allias007

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da dupa multe lupte cu Morile de Vint am REUSIT.
Foarte important sa gasesti persoana potrivita care sa iti spuna unde si cum sa cautii.
MULTUMESC FF MULT PT SPRIJIN fratiilor OPELISTII.
Am in CIV urmatoarele dimensiunii:
175/70 R 13 82T trebuia sa fie conform cartii tehnice -155/80 R13 79 T sau 175/70 R 13
175/70 R 14 82T trebuia sa fie conform cartii tehnice -175/65 R14 82 T
195/60 R 14 84T
195/55 R 15 88H
Dar e bine si asa am rezolvat cit de cit problema.
Aceasta prevedere ar trebui scoasa din Lege.
Colegii si prietenii mei au facut multe glume pe aceasta tema dar incet cite unu incep sa ma intrebe ce si cum se face si am ajuns printre cunoscutii dintr-un "clown" intr-un consultant in domeniul anvelopelor.
Multa sanatate si fericire!
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ririnel a scris: Cele de baza sunt 195/60/15.
Iarna trecuta am avut 185/65/15 pe fata si m-a luat radarul, aveam o diferenta pe radar fata de bord de vreo 10 km/h

Cred ca diferenta era din alta parte. Practic, cele doua combinatii sunt identice ca si circumferinta.
Ma gandesc sa merg la rar sa le trec pe ale mele in carte dar am un feeling ca nu o sa reusesc... Un H cu 1.4 vine cu jante pe 15, in mod normal ori eu am 225/45R17. Daca eset cineva care a facut modificarea asta asa, cu doua numere peste, poate spune si aici care este reactia celor de la rar.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cu siguranta nu bag mana in foc pt corectitudinea aparatului radar, nici pt vitezometrul meu. GPS nu aveam si nici nu am ca sa fac o comparatie cu bordul, chiar daca acum m-am conformat si mi-am luat pt fata anvelope 195/60/15.
La momentul respectiv, militianul mi-a zis ca anvelopele mele sunt de vina, nu avea rost sa ma cert cu el (era seara de revelion) pentru ca eu stiam urmatorul calcul: 195 x 60% = 117; 185 x 65% = 120,25. Deci o mica diferenta este.
Am vazut pe aici pe forum niste linkuri mai demult pt diverse calcule de dimensiuni de anvelope, acum nu am timp sa mai stau sa caut.
Legat de aparatele radar, am auzit un zvon ca daca sunt folosite sub sau peste o anumita temperatura sau pe conditii de timp nefavorabil (ploaie sau ceata) pot da erori, dar ce autoritate ar recunoaste asa ceva cand asta ii ajuta sa-si umfle buzunarele lor bugetare pe spatele nostru?
Feriti-va de Garcea! Laughing


Ultima modificare facuta de ririnel la Vin 11 Jan, 2008 8:50 am
  • gmarius

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am acuma 205 55 pe 16 am intenes ca pe vectra b 2001 merge 215/45/17 are ceva daca o sa pun 225/45/17. Am 4 buc noi si sa le folosesc la primavara mai sunt si sport contact ZR y caci vreau sa vad cant mai prinde masina la primavara ca anu asta mai mult de 210 km nu s-a dus
Skip ads

  • allias007

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu a scris:Intra aici: www.1010tires.com
Vezi la tyre size calculator

Incercatii cu incredere calculatorul de anvelope de la aceasta pagina spune exact cit va diferii viteza cu alte anvelope.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR