Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ABuliga

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu o problema cu un Opel Astra G 1.6 benzina , an 2003
Am cumparat-o recent de la o cunostinta , fiindca stiam ca o avea in garaj de foarte multi ani si nu o folosea aproape deloc
Am aproape 2 luni de cand am cumparat-o , si pana acum 2 sau 3 saptamani functiona foarte bine , mai avea scapari de aer , dar ma gandeam ca se intampla din cauza ca a stat mult in garaj
In bord are 170000 km , motorul arata foarte bine , am facut o inspectie generala la un mecanic si nu are urma de rugina sau pierderi de ulei .
Si problema pe care am intampinat-o de cateva saptamani este :
- are foarte multe scapari de aer
- suna ca un tractor ( s-ar putea sa fie de la toba , cel mai probabil ar fi ca e sparta )
- cateodata , daca opresc pe undeva si motorul este fierbinte , se accelereaza singura pana la 1500rpm, si ramane acolo.
in acelasi timp , daca incerc sa apas pe pedala de acceleratie, nu merge . Ca si cum ar fi dezactivata acceleratia
Si pe langa toate astea , acum 4 zile am curatat clapeta de acceleratie , fiindca am crezut ca din cauza ei se intampla toate astea
Am curatat-o dar nu prea am avut ce curata fiindca era destul de curata , o singura problema am vazut , ca ea era putin deschisa , nu foarte mult , cativa milimetrii mai deschisa decat ar trebui . Filtrul de aer l-am schimbat exact ziua urmatoare dupa ce am cumparat masina , la fel si uleiul, placutele de frana , discurile si antigelul
Ma gandesc ca poate ca din cauza tobei , fiind sparta , as putea avea scaparile de aer , dar alea se intampla rar.
Totusi nu imi pot explica pierderile de putere si problema cu acceleratia
Spuneti-mi va rog , cei care ati avut sau aveti modelul asta , ati patit asa ceva ?
Si as dori niste pareri ce as putea sa fac sau niste sfaturi
Va multumesc pentru timpul acordat !


MODEL: Opel Astra G 2003
MOTOR: 1.6
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ce intelegi tu prin scapari de aer?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ar trebui sã începi cu începutul: care este codul motor?
Cum a zis colegul: nu e compresor sau instalație de aer comprimat ca sã aibã scãpãri de aer. Deci trebuie sã reformulezi, ptr clarificare.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR