Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • marian_maryu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2015 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Saptama trecuta am incarcat AC-ul la o statie autorizata ,cu toate verificarile de rigoare si a functionat doar 3 zile, astazi nu a mai racit.presiunea este aceasi de cand a fost incarcata 28 bari..Care poate fi cauza totul functioneaza inclusiv compresorul.Multumesc


MODEL: Insignia Sports Tourer 2015
MOTOR: Y17DT
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca 28 bari? E imensa. Stiam de cca 6 bari la "rece", cand nu e folosita..si 16-18 bari maxim cand e solicitata la maxim
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
@livcro, Insignia Sports Tourer 2015 cu motor Y17DT, sunt absolut sigur ca poate avea o instalatie AC perfect functionala si cu 28 Bari in ea!

Acum, lasand gluma, chiar daca nu mai stii valoarea presiunii, ar fi fost de mare ajutor sa spui CUM ai determinat acea presiune (fiind Duminica, nu cred ca ai avut acces la o statie de service AC) si la fel, foarte important, de unde stii ca functioneaza compresorul?
Ca o remarca, 28 Bari, ar insemna undeva la 85 de Grade Celsius (exagerat de mult) pe partea de presiune inalta, deci ai putea avea un ventilator nefunctional.
  • marian_maryu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2015 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2023

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Esti sigur ca 28 bari? E imensa. Stiam de cca 6 bari la "rece", cand nu e folosita..si 16-18 bari maxim cand e solicitata la maxim
Imi cer scuze bonul de pe statia de incarcare era foarte sters nu e un 2 prima cifra e ,,1,, deci e 18 bari. Locuiesc in Marea Britanie si am verificat astazi in acelasi centru unde am incarcat si verificat acum cateva zile.practic am un tichet eliberat de statia de incarcat in care totul spune ca e ok.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca ar fi asa, pe acel tichet ar trebui sa ai trecuta si presiunea joasa, pentru ca aceea indica randamentul instalatiei de AC (undeva la 2 Bari, ar insemna un 0 grade Celsius pe vaporizator)
In acel caz, concluzia ar fi ca ai un compresor functional, un ventilator (de pe condensator) nu foarte eficient, dar ca temperatura joasa creata de instalatia AC, nu iti ajunge in habitaclu.
Dar cum toate detaliile importante par oarecum secrete ... cam atat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR