Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • RAndrei371

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Salut!
De putin timp al meu astra h 1.9cdti 120cp z19dt a inceput sa faca gaze in motor(cand iau busonul la ulei da gaze si scoate presiune). Initial am crezut ca e valva pcv(epuratorul), dupa spusele uni "mecanic". Am mai fost la inca un mecanic care mi-a spus ca daca sunt segmentii imi da ulei pe joja. Ideea e ca nu imi da ulei pe joja.Ma tot gandesc, eu am obiceiul sa ma uit foarte des la motor, iar treaba asta cu gazele nu are mai mult de o saptamana, eu verific odata la 3-5 zile uleiul, ma uit sa vad daca apar scurgeri etc.Am scos furtunul care iese din epurator si ies ceva gaze pe acolo, insa da si ulei(nu foarte mult) , si daca iau busonul de la ulei, nu mai da deloc gaze pe la epurator. E posibil sa se fi dus segmentii asa repede? In cateva zile? Sau oare este epuratorul?Masina nu da fum de nici o culoare...
Masina are 230.000km,distributia facuta in urma cu 6000km,filtrele si uleiul acum 4000km.Masina are ulei 5w30 GM.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,519
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cumva ai rãspunsul formulat chiar de tine, demonteazã și curãțã epuratorul.
Revii cu detalii.
  • RAndrei371

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Epuratorul este incastrat in capacul la culbutori, trebuie sa dau capacul jos, sa ii iau alta garnitura de capac, sa curat epuratorul etc.., multa lume mi a spus ca sunt saibele de foc, si mi sa mai spus sa schimb uleiul(folosesc GM 5w30) si mi sa recomandar ravenol, motul, selenia, esential, mobil, 5w30 sau 5w40(pe timpul verii). Probabil ca voi verifica si epuratorul dar totusi nu cred ca este acesta pentru ca ies gaze afara pe acolo, insa in motor se formeaza gaze de carter in exces. Segmentii nu prea cred ca ar putea sa fie, totusi masina are 230k km, trage bine, nu se aude nimic.Ma tot gandesc la saibele alea de foc ptr ca am tot timpul umezeala in dreptul a 2 injectoare
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dacã ai probleme cu saibele de foc, cu busoul de la ulei scos, ar trebui sa se auda în capacul de la culbutori.
Eu as verifica și curata bine capacul și implicit epuratorul:
Nu ne faci un filmuleț sa vedem ce iese pe la bușon și pe la furtul de la epurator?
Skip ads

  • RAndrei371

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2023

  • Mesaj Privat
https://uploadnow.io/f/9lq7zLb
https://uploadnow.io/f/3cYgn2N
Am doar cu busonul, dar pot face maine si unul cu gazele care ies din epurator, insa pe acolo pe la epurator am vazut ca ies gaze, dar da si putin ulei.
  • RAndrei371

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Dacã ai probleme cu saibele de foc, cu busoul de la ulei scos, ar trebui sa se auda în capacul de la culbutori.
Eu as verifica și curata bine capacul și implicit epuratorul:
Nu ne faci un filmuleț sa vedem ce iese pe la bușon și pe la furtul de la epurator?


Uite si filmulet cu gazele dlcare ies din eourator
https://uploadnow.io/f/6M0MYyq
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Epuratorul are probleme: nu trebuie sa ajungã ulei acolo.
Asa scoate fum continuu, sau se potolește dupã o vreme, dacã lași butonul scos?
Dacã rãmâne același flux, ai probleme de etanșare pe undeva: saibe injectoare sau, poate mai rãu.
Dar trebuie sa faci investigații pas cu pas. Demontezi, verifici, samd.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR