Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • MIancu885

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
La lampa de ceata in spate am o problema. Cred ca din cauza triplei, in loc sa fie lumina rosie, aceasta se strecoara dedesubt si este mai mult alba decat rosie. Nu reusesc sa gasesc o solutie la aceasta problema. Toate becurile cu soclu BA15s sunt albe, iar cele rosii au soclul BAW15s, care este incompatibil. M-am gandit sa pun LED, dar este mult mai scump si nu vreau sa ma trezesc fara talon. Altcineva care are problema asta? Ceva recomandari?


MODEL: Opel Astra H 2007 Break
MOTOR: Z19DT
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
1. Lãmpile sunt originale?
2. Cine ”se strecoarã dedesubt”?
PS
Cred cã ptr o amãrâtã de lampã de ceațã convertitã LED și folositã la strictul necesar(fãrã abuzuri, cum fac unii care merg cu ele prin oraș când sunt semne de ceațã...în capul lor!) sunt șanse minimale sã ți se ridice certificatul...pânã acolo, sigur descoperã ceva mai grav.
  • MIancu885

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2023

  • Mesaj Privat
1. De cand am masina din 2018 nu am schimbat lampile, dar poate inainte au fost schimbate. Cum pot verifica?
2. Lumina se iradiaza in partea de jos a triplei, care este alba, asadar lumina are aspect alb in partea de jos si rosu in partea de sus. Aspectul alb este mai puternic ca cel rosu.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ar fi foarte interesanta o poza cat mai clara cu problema, poate cumva cat inca este lumina afara.
Skip ads

  • MIancu885

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Fug acum la bolid si trimit imediat poza
  • MIancu885

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2023

  • Mesaj Privat


Cam asa arata
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Din ce vad eu acolo, as spune ca sunt doua variante:
- o problema fizica in acea tripla, o spartura / ruptura a peretelui despartitor dintre cele doua compartimente;
- o problema electrica (posibil si lipsa traseului de masa) si in actuala situatie, se aprinde si becul de mers inapoi.

Oricum arata destul de rau acea tripla, personal mi se pare ca ar fi suferit ceva "inundatii".

Treaba destul de simpla, desfaci 3 "piulite fluture", o mufa, dai tripla jos de pe masina, scoti blocul cu becuri si sa aprinzi atunci luminile, sa vezi care becuri se aprind si cand/cum. In acel moment o sa poti vedea si eventuale probleme fizice.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR