Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
CINE POATE SA-MI DEA DETALII DESPRE FORDUL FOCUS TURNIR ? CAT SUNT DE REUSITE CA MA BATE UN GAND POZNASH.......BA UN FOSUS DIN 2000 INCOA` SAU UN VECTRA B CARAVAN DIN 96-97.INCOA`....IN JUR DE 7000E....EU ASH ALEGE VECTRA B......DAR SOTIA FOCUSU`.......CEVA ARGUMENTE PRO SI CONTRA PUTETI SA-MI SPUNETI ......MERSI MULT....
Skip ads

  • vectra16

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu merg pe OPEL!
Prietenii stiu de ce;)
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
eu sunt cam subiectiv, dar nu prea imi place focus-ul. as alege un mondeo sincer sa fiu.
am un prieten care are ford focus ghia din 2002, 18 TDDI 90 CP. masina e misto. are si niste optiuni pe ea (geamuri,aer, proiectoare, jenti, oglinzi...). a mers pana acum vreo 20-30.000km si nu a avut nici o problema. preturile la piese nu sunt mari (consumabile in special, mai ales comparate cu vectra).
intre vectra mea B si focusul lui as alege in continuare vectra (in primul rand designul)
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ok dar o sa iau o vectra mai veche......pe candfocusu` din 2000 incoa`
Skip ads

  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
eu merg cu un focus 1.8 tddi
pot sa-ti spun ca are plusuri si minusuri fata de Opel
- plusuri la confort interior si ergonomia comenzilor
- minusuri la comportament rutier (Opelul sta mult mai bine pe sosea, dar si simti toate denivelarile)

Pentru mine cel putin, daca vreau confort si sa merg linistit ma dau cu Focusu. Daca plec la un drum la care am nevoie de siguranta (sa-i dau in bot si sa nu-mi fie teama) - Astra.

Dar intre Focus si Vectra, greu de decis. Focusu l-as compara cu Astra, Vectra e cam clasa lui Mondeo.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Fugiti de motoarele 1.8 tddi sau tdci de la Ford! (sfat primit inclusiv de la mecanicii de la Romcar). Nu degeaba a renuntat Ford la dezvoltarea acelui motor folosind la generatia actuala Focus motorul de 1.6 Peugeot.
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
DESI SUNT PE FORUM DE OPEL SI AM OPEL, MIE PERSONAL IMI PLACE MULT MAI MULT FOCUSUL, IAR MOTORUL TDCI E FOARTE REUSIT (E UN ARTICOL IN AUTO MOTOR SI SPORT CARE ESTE PERTINENT SI CRED EU, MULT MAI VERIDIC DECAT PARERILE SUBIECTIBE A UNORA DE PE FORUMUL ASTA)! IAR LA STABILITATE...A DOMINAT MULTI ANI TESTELE DE STABILITATE! + CA A FOST CONSIDERAT DE NEMTI CEA MAI FIABILA MASINA! IAR DESPRE SERVICE NU MA BAG SUNT CONVINS CA SUNT CEL PUTIN LA FEL DE NESERIOSI CEI DE LA ROMCAR CUM SUNT SI CEI DE LA OPEL!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
E frumusel Focusul, dar nu prea imi place bordul.
Mai ales noaptea, parca sunt prea multe luminite imprastiate pe bord.
Si nici nu mi se pare foarte ergonomic, cel putin nu la fel ca si la opelul meu
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ce-i drept FOCUSU.arata bine de tot...mie imi place tare mult ....pot spune ca eu sunt un adept al masinilor combi. mai mult pentru utilitatea ......dar inca nu m-am decis .......initial vroiam vectra b ,sau astra g, si abia in ultimul rand focus ....dar combi sa fie.....de aceea am si deschis acest subiect ,apropo nu am fost niciodata in interiorul focusului.....si nu stiam mai nimik de el si mai ales de motoarele din dotare ....am tot vazut ca sunt 1,8 tddi si 1,8 tdi........care se zice ca ar fii cel bun......? mersi de raspunsuri
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Zilele astea am avut ocazia sa conduc un Focus 1,8 de 90 CP.merge bine si fuge destul de bine dar nu vei avea confortul si stabilitatea unui vectra. ca minusuri la focus as remarca, deschiderea portbagajului doar cu cheia sau de la un buton de la bord, deschiderea capotei la motor numai cu cheia de contact, fragilitatea butoanelor de deschidere a geamurilor si proasta amplasare a comenzilor de la volan a radio casetofonului in comparatie cu cele de la vectra sau astra. si mai e ceva care nu am constatat personal dar din spusele altora intretinerea focusului pare a fi destul de scumpa.
si daca iti plac caravan vino intr-o duminica in piata la Arad si sigur iti vei gasi una chiar si la culoarea care o doresti, totul e sa fii atent si sa ai rabdare sa cauti
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Fordul ca design e mai interesant, ca fiabilitate daca nu e Galaxy(WV) e destul de slab, probat personal. Despre service, Ford in general, se sta bine, ca piese nu stiu ce sa zic (Galaxy-Zafira nu sufera comparatie). Ce nu are Focus-ul, spatiu, ca Vectra pentru ca sunt alfel de clase masini.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cred ca am mai spus-o pe acest forum. Vecinii mei, la al 4-lea ford in familie fac toate lucrarile de service la reprezentanta la Debrecen-Ungaria. Prefera asa decat la Casa Auto-Oradea. Poate inseamna ceva.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
E o problema sa nu ai concurenta si sa fie un singur service in oras. In Bucuresti ai de unde alege si tariful e asemanator.Despre Ungaria nu am idee dar stiu niste turci cu un service Bosh pt injectie diesel foarte buni.De experienta de camionagi ai Europei....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR