Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • AnduWolf

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Salutare club, vin si eu cu o dilema, am o eroare pe senzorul maf, imi citeste 0, habar nu am unde poate sa fie, am cautat si eu, si un electornist care mi-a citit codul de eroare, am pe tubulatura decat senzorul de temperatura a aerului, nu am gasit nici un gol unde ar putea fii senzorul sau macar firul care ar intra in senzor, este posibil sa am doar senor IAT si MAP?


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z18XER
Skip ads

  • AnduWolf

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Am citit pe un forum din afara ca z18xer are 2 configuratii, are debitmetru(maf) si altele au senzorul de presiune(map) plus cel de temperatura pe tubulatura de la filtru de aer(IAT) poate cineva sa imi confirme daca e adevarat si daca e, de ce primesc eroare pe un senzor pe care nu il am?😂
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salutare acolo
Da, e adevarat, si eu am doar cu MAP.
Intrebarea 2 e chiar grea.
Una peste alta schimba senzorul, nu e o avere, important e sa fie un gama de presiunui corespunzatoare.
Numai bine.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aș reface diagnoza cu OP-COM(cã nu spui cu ce sculã s-a fãcut...). Așa, ptr liniștea sufletului...
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
AnduWolf a scris:Am citit pe un forum din afara ca z18xer are 2 configuratii, are debitmetru(maf) si altele au senzorul de presiune(map) plus cel de temperatura pe tubulatura de la filtru de aer(IAT) poate cineva sa imi confirme daca e adevarat si daca e, de ce primesc eroare pe un senzor pe care nu il am?

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ar fi fost ideal să spui cu cuvintele tale ce te doare...
La anul ăla, sunt aproape sigur că ai debitmetru...se poate verifica simplu, vizual, existența lui pe motor...dai un Goagăl sau pui poză de pe motorul tău, cu zona filtru de aer, tubulatura aspirație...
Dacă folosești o diagnoză multimarcă, poți obține coduri fantomă...măcar un Op-Com te-ar scuti de alergatul după potcoave de cai morți...
Un debitmetru plecat la pășunat se recunoaște prin funcționarea mai bună a motorului după scoaterea conectorului acestuia...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR