Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
Solutie
  • UUser

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2023

  • Mesaj Privat
salut. stie cnv in ce locasuri trebuiesc bagate firele acestea? este vorba de un opel corsa c 2002, e prima oara cand vreau sa i schimb casetofonul cu unul mai nou dar nu stiu exact cum se face? sau daca exista vreo mufa iso speciala, dar fara a mai fi nevoie sa modific eu cine stie ce fire. multumesc anticipat


MODEL: opel corsa c 2002
MOTOR: z10xe

LOCATIE: buzau

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,503
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=123975
Pe viitor FOLOSEȘTI FUNCȚIA CAUTA!
  • UUser

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2023

  • Mesaj Privat
daca se poate, as dori sa stiu cum se asociaza firele, unde trebuiesc bagate fiecare dintre ele, sau daca nu ce adaptor iso sa cumpar sa se potriveasca contactii. Din cate am gasit pe net fiecare model de masina are o mica diferenta la mufele cu care vin din fabrica, aici ma refer nu neaparat la forma ei ci la contactii care sunt acolo, ex ( la o masina plusul permanent este in locasul cu nr 1 din mufa a sau b, iar la alta tot plusul permanent poate fi in locasul nr 2 sau 3 s.a.m.d. Care ar fi solutia? Sa cumpar o mufa din aia sau sa merg la un service auto care se ocupa si cu sisteme audio?
  • UUser

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2023

  • Mesaj Privat
acesta este modelul pe care l-am achizitionat https://www.emag.ro/player-a...2QBoCoBoQAvD_BwE. ******iar acesta este cel original pe care l am avut pe masina (CDR 2005 VDO) https://www.pieseauto.ro/cd-...a-1457816805.html
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai un pic de rabdare, pana vede topicul asta cineva cu acces la TIS, si iti scoate de acolo layout-ul pinilor din mufa audio...
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,484
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Desprinzi (tai) mufa pentru comenzi pe volan si display, de celelalte doua si o sa vezi ca va potrivi la fix in "noul" aparat.
Daca nu o sa pastreze posturile memorate, este posibil sa trebuiasca sa inversezi intre ele, firul Rosu si firul Galben.
  • UUser

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2023

  • Mesaj Privat
va multumesc mult tuturor. am reusit, doar comenzile pt volan nu merg, cred ca o sa trebuiasca sa mai cumpar niste fire. Eu sunt multumit ca merge si asa, pe viitor daca e o sa le fac eu si pe alea. Multumesc mult tuturor inca o data pt raspunsuri, sunteti cei mai tari si ma bucur sa fac parte din acest grup 😘
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cate tin eu minte, e cam dificil sa faci sa mearga comenzile pe volan cu un radio aftermarket.
Trebuie cel putin un modul electronic care sa traduca semnalele, sa le aduca la ce se astepta noua unitate audio.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,484
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Te uiti pe specificatiile noului aparat si cred ca o sa observi. cu stupoare, ca nu ar avea optiunea de "remote" sau comenzi volan etc.
Prima conditie pentru a reusi sa "adaptezi" comenzile, ar fi aceea ca, aparatul sa aiba o intrare pentru astfel de comenzi.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Corect!In spatele noului aparat,unitate audio ar trebui sa fie o gaura,gen mufa aia unde bagi cãștile la orice,cum e la un telefon mobil sau un MP3 player și sã scrie REM sau Remote,asta înseamnã cã poate fi conectat la comenzile de pe volan,dar trebuie cumpãratã o "cutie" cu ce a piese electronice in ea,gen "remote control power connector" sau mai pe scurt,sa realizeze semnalele date de atingerea a doua contacte (acele mici întrerupãtoare,de la volan- pe care apeși tu când dai volumul mai tare și mai încet),se duc in niște rezistente (cutia mica de plastic care se cumpãrã separat și este specific fiecãrui producãtor de unitãți audio pentru mașini),care își schimbã valorile,valori citite de aparatul audio cumpãrat...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR