Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
Solutie
  • cosmincvm

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salut,
Depinde de ce kit pentru blocare distributie au! In functie de asta, se schimba sau nu anumite piese!
Indiferent de metoda,se inlocuieste obligatoriu tot ce inseamna curea demontata, garnitura, O-ring sau simering!
Avem asa:
- garnitura capac culbutori
- garnitura capac distributie
- kit distributie - curea, intinzator, rola intoarcere si suruburile aferente
- curea accesorii
- curea pompa apa - nu picati in capcana, pompa nu se inlocuieste, fiind pe curea separata
- simering arbore cotit
- surub pinion arbore cotit
- suruburi pinioane axe cu came - daca se demonteaza, eu nu am reusit sa scot cureaua decat dupa demontarea pinioanelor
- suruburi fulie arbore cotit 6 bucati - eu astea nu le-am inlocuit ca nu le-am gasit si nici nu cred ca sunt asa importante

Suplimentar, in functie de kit-ul de blocare, se mai inlocuiesc:

Varianta 1 - kit pentru blocat axele cu came direct, in partea dinspre pinioane (stanga, cum privesti masina, din fata)
Aici se demonteaza capac culbutori (evaporator ulei) + capacul intermediar (cel dintre chiulasa si capac culbutori)
Asta presupune si scoaterea injectoarelor si a pompei de benzina (cea de inalta presiune) - aici se inlocuieste O-ring pompa benzina, o conducta micuta de benzina si se folosesc trei kit-uri noi, pentru montat injectoarele

Varianta 2 - kit pentru blocat direct o axa cu came, celalta axa fiind blocata in partea din drepta, prin motarea calei in locul pompei de vacuum.
Aici se demonteaza doar capac culbutori! Nu se demonteaza pompa de benzina si injectoarele, deci nu se schimba nimic pe partea de alimentare cu benzina!
Mai sus, intr-un post de al meu ai si poze!
Se inlocuieste obligatoriu, garnitura pompei de vacuum!

Daca se doreste demontarea baii de ulei pentru inspectie / curatare sorb, trebuie silicon special pentru etansare!
Baia de ulei nu are garnitura, se etanseaza in silicon!

Indiferent de metoda aleasa, eu recomand doua schimburi de ulei!
Cu unul se merge 2-300 de km dupa interventie, pentru curatat motor de impuritati!
Dupa se schimba iar, obligatoriu cu filtru nou!

Despre ce trebuia sa faca PSA....e lunga discutia!

Spor la treaba!
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Astept si eu cu nerabdare sa vad ce se va intampla saptamana aceasta! Am fost la revizie si am fost amanat sa astept safiu sunat ca imi schimba distributia in garantie! Sa vad...!
  • Mniculcescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Cand mi-a aparut, in bord, presiune scazuta ulei, am fost la Radacini Militari, iar cei de acolo mi-au spus ca trebuie sa schimbe cureaua de distributie pt. ca s-au rupt bucatele din ea si au ajuns in sorbul pompei de ulei. Masina avea atunci 3 ani si 34500km. Toate reviziile le-am facut la Radacini si am avut surpriza sa ma puna sa platesc 2700 lei, pt. ca am intarziat cu ultimele doua cam o luna, intre schimburi. Km dintre revizii sunt 5000 parcursi. De asta am si intarziat pt. ca nu folosesc prea des masina asta. Tepari ca in Romania nu cred ca exista nicaieri!
  • LeKrams

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am schimbat distributia pe garantie, la radacini Vitan! Se pare ca am avut o problema si la radiator si afost schimbat tot pe garantie! Asta s-a intamplat la 57.300 km! La primiii 300 km parcursi se misca foarte bine!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Mniculcescu a scris: Tepari ca in Romania nu cred ca exista nicaieri!

Dealerul lucreaza cu un soft agreat de producator iar nerespectarea termenelor de intretinere nu le permite sa faca operatiuni.
In astfel de situatii faceti mail la Opel Romania.
Doar ei au dreptul de a autoriza acceptarea de interventii in garantie la depasirea perioadei sau nr de km.
S-a intamplat frecvent. Va rog sa actionati astfel si sa ne spuneti in cat timp va primiti banii.
Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR