Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • S8310

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Salut Colegi. Sunt un mai putin norocos posesor de Opel Astra H 1.7 101 cp. De ce.... nu spun ca masina sau modelul sau marca e de vina. Doar ca am pațit multe cu masina aceasta. Nu am sa dau prea multe detalii decat ce tine de aceasta postare ca pe restul cu chiu cu vai le-am rezolvat.

Problema sta in felul urmator. Am un CD 30MP3 montat. Si nu stiu ce sa fac. Am ales mai mult forțat de circumstante de a pune un modulator de bluetooth in bricheta. OK... totul bine si frumos. Dupa un anumit nr de Db al melodiei sunetul pur si simplu se intrerupe. daca scad volumul, totul bine si frumos. Am zis sa merg pe varianta Old School, anume CD-urile. Nu de alta dar vad ca pe ele nu am nici o problema de genul. Am testat acum o saptamana unul si se auzea limpede si cu bass si tare ... teoria pare buna.... doar ca acest casetofon are ura pe mine... Fac un CD ca la carte, ii fac burn la 10x. Nu il ia. Ok mai incerc cu altele.... Nici unul... si am ajuns la o concluzia cea mai buna de a-l schimba. Asta e imi da CD error. S-a stricat. Se poate înlocui, nu e capãt de lume.

Ideea e... nu prea vreau sa pun un casetofon clasic deoarece pierd comunicarea cu display-ul. Si eu unul nu pot trai fara sa am mereu in vizor temperatura la Apa.
Am doua variante in cazul de fața:
-Pun o parnaie si asta e... Pa comenzi pe volan si bord
- caut unul original si asta e. Nu prea pot sa am eu prea multe pretentii.
Nu degeaba e vorba: ,,Cornele... e Opel nu BMW". Desi nu mai am mult si ii pun sigle de BMW doar ca sa nu mai aud vorba asta.

Legat de a doua varianta. Din ce am vazut pe forum. Trebuie dupa schimbarea casetofonului sa il ,,leg" din nou cu bordul. Asta nu ar fi o problema.

Ideea e. Nu exista o varianta After Market care sa poata sa comunice cu bodul fara probleme si sa nu pierd comenzile de volan? A incercat sau stie cineva o solutie? Eu unul ascult multa muzica si pot spune ca am o ureche relativ pretentioasa legata de aceasta parte. Asta ar fi un alt motiv de ce nu prea suport modulatoarele astea de bluetooth ce le pui in bricheta din cauza la bazaitul de pe fundal.

Un sfat m-ar ajuta enorm.


MODEL: Opel Astra H
MOTOR: Z17DTH

LOCATIE: Botosani

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Poti incerca cu un "nou" (SH) CD 30 MP3, care sa aiba intrare auxiliara.
Aceasta intrare, ofera o calitate bunicica a sunetului, cu conditia ca sa ai o sursa buna (player).

In rest, modificari se pot face si s-au facut ... multe, unele mai rasarite, altele de toata jena.

P.S. Sa nu crezi ca este chiar simplu "sa il ,,leg" din nou cu bordul", sunt necesare ceva cunostinte si ceva scule. Deci, nu te aventura sa cumperi, daca nu esti sigur ca poti duce la final "lucrarea".
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
orice radio de firma accepta comenzi de la volan prin intermediul unei interfete.
la opel nu am, dar la toyota folosesc crux. exista si alte branduri dar pot costa pana in 100 de euro.
acum daca se merita , e alegerea ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR