Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Dsds

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2023

  • Mesaj Privat
salutare, am si eu o problema, am plecat acum o saptamana in afara orasului, i am dat undeva 140, la 140 incepea volanu sa tremure, cand o lasam sub 140 nu mai tremura, m am gandit ca rotile nu sunt echilibrate, insa dupa cand m am intors spre casa, a inceput sa faca mai rau, cand schimbam treapta de viteza, tremura rau masina, fix in punctul de cuplare a ambreajului cel mai mult, dupa in mers tremura, tin sa precizez ca anul trecut am schimbat doar ambreajul fara volanta, cand las masina pe liber nu mai tremura, mi s a spus ca poate fi volanta sau captele se planetare, doar ca nu mi scoate nici un sunet la virare, ca si cum ar fi planetare, multumesc frumos!


MODEL: Astra 2005
MOTOR: 1.7 / 80
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poate fi și tampon motor/ cutie...
  • Dsds

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2023

  • Mesaj Privat
daca ar fi de la tampon, cand o las pe liber nu ar trebui sa faca la fel? eu cand o scot pe liber, chiar si la 60-70 km h, nu am nimic, dar cand e in viteza e prapad, tremura, mai ales cand tin ambreajul fix jn punctul de cuplare, atunci tremura cel mai tare
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , verifica si planetara intermediara partea dreapta ( rulment si suport ) . Daca e Ok , fara jocuri , posibil ambreaj ( de obicei si indicat este la schimbarea ambreajului sa se schimbe tot kit-ul ) .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La mine e invers, daca o accelerez pâna la 130km/h nu tremura volanul, apoi daca o scot din viteza la 130km/h tremura bine.. si scade in intensitate pâna la viteza la 110km/h când tremuratul dispare. Daca masina e in viteza la 130km/h si mers intins imi tremura volanul în mâna, dar nu asa mult ca atunci când e scoasa din viteza (atunci tremura serios).

Nu stiu ce sa mai fac sa scap de ghinionul asta, nu am avut parte de nicio masina SH cu care sa pot merge intins cu 140km/h fara sa-i tremure (mai mult sau mai putin) volanul la mersul pe autostrada.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR