Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • Dsds

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2023

  • Mesaj Privat
Buna seara! Vin si eu cu o problema, o sa pun in 2 parti, una detaliata si una mai pe scurt pentru cine nu are chef sa citeasca atat, tin sa multumesc tuturor celor ce ma ajuta cu un raspuns!


PE SCURT - Masina tremura indiferent de treapta, in momentul in care las masina pe liber in mers, nu mai tremura absolut deloc, cum bag in viteza, incepe chinul, daca masina este tinuta la o turatie constanta , merge decent, am observat ca si in punctul de cuplare a ambreajului tremura tare, tin sa precizez ca am schimbat planetarele iar in cutie uleiul era sub normal!


INTREAGA POVESTEA - (Poate se intelege mai bine problema : Am avut un drum de facut, unde am avut posibilitatea sa ii dau putin jar la masina, la 140 a inceput sa tremure volanul, m am gandit ca rotile nu sunt echilibrate insa am exclus asta (spun imediat si de ce) am spus sa o las mai usor, cand sa plec inapoi spre casa, distanta (cca 80 km) a inceput sa faca si mai rau, inclusiv cand dadeam inferioara, fix in punctul de cuplare a ambreajului incepea sa tremure toata masina, cu chin am ajuns acasa, insa, am spus sa mai dau o tura sa vad, poate imi dau seama de la ce ar putea fi problema, masina a inceput sa faca si mai rau, tremura chiar si cand plecam de pe loc, inclusiv a 1 a - a 2 a , am remarcat ca in momentul in care tineam masina la o turatie constanta - (treapta 3 - 2800 rpm) masina mergea in regula, daca ridicam piciorul de pe acceleratie sa fie frana de motor, incepea, tin sa PRECIZEZ, DACA MASINA ERA PE LIBER, NU TREMURA, MASINA MERGE PERFECT, in momentul in care am lasat-o in viteza, incepe chinul, am schimbat planetarele si am completat ulei in cutia de viteze, ce i drept, uleiul din cutie, era sub normal, multumesc mult si o seara buna!


MODEL: Astra 2005
MOTOR: 1.7 cdti 80 hp / 59 kw

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Tampoanele de la motor sunt bune ?
  • Dsds

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2023

  • Mesaj Privat
da, s-a uitat la tampoane mecanicu
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ar mai putea fi ceva cu volanta, sau poate ti se misca (axial) vibrochenul sub bloc.

Astea doua piese pot produce vibratii mari care sunt transmise in caroserie, la altceva nu m-as putea gandi despre ce-ar putea sa fie. Chestia e ca ai volanta cu masa simpla daca motorizarea e Z17DTL 59KW... deci slabe sanse sa fie de la volanta, dar nu se stie niciodata (deci nu exclud).
  • Dsds

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2023

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Revin cu un raspuns, este cutia de viteze, in caz de mai intampina cineva ceva asemanator, sa testati cutia , incercati sa bagati in ultima treapta, daca intra greu, sunt sanse sa fie cutia! Zi buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR