Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ionutalin2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salut,

Rog va rog un sfat. Sa stiu pe ce drum o iau cu verificatul/schimbatul de piese.

Astra J 1.7 cdti 2010 a17dtj, pe carte am trecut dtr, nu stiu de ce. Ca e modelul de 110cai.

Egr off din soft si tablita pusa.

Problema e urmatoarea, nu se manifesta mereu, nu inteleg ce cauzeaza, ma gandesc ca un injector scapa prea multa motorina(sau mai multe)

La plecatul de pe loc, pun a 1-a ma pun in miscare, nu scoate pic de fum, continui sa tin piciorul pe acceleratie si in secunda 2 de accelerare da un "spuf" de fum in spate" eu continui sa accelerez dar de acum incolo nu mai da gram de fum.

Fumul are o culoare gri inchis. Nu e alb, nu e albastru.

Daca ma uit la injectoare cu delphi, am intre 50 si 100 cu - pe injectoarele 1 2 si 3, iar pe 4 am cam 150-250 fara minus.

Ce imi recomandati? Masina e super, consuma foarte putin, are compresie buna, nu papa ulei deloc. Imi e cam rusine cand imi face figura asta, ce e deranjanta noaptea cand bat faruri din spate. Ziua nu se prea observa fumul, fiind fin.


MODEL: Astra 2010
MOTOR: a17dtj
  • ionutalin2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Ma cam bate gandul sa verific daca fumul iese pe teava de esapament sau din alta parte.... o sa revin cu informatii dupa ce investighez.

Alta informatie de adaugat:

Cand plec mai agresiv, la modul ca turez unpic motorul in gol inainte sa dau drumul la abreaj, nu mai scoate fum. Ea scoate cumva fum cand plec din ambreaj combinat cu putina acceleratie. Oare e posibil sa nu conduc eu corect? obisnuit si de la fosta benzina?

Si 2, sa incerc cumva sa rog in amic sa mearga in spatele meu sa imi dau seama de unde iese fumul? din teava sau de sub masina?
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR