Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • SMadalin793

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,

Avand 20 de ani, farurile originale au inceput sa-si piarda din luciu(oglinda). Le-am facut polish insa n-a rezistat prea mult caci nu am pus si folie. Dar chiar si asa n-am sesizat imbunatatiri. Tind sa cred ca oglinzile is destul de uzate.

Ce variante as avea?
Se gasesc faruri aftermarket care sa aduca masina in 2023?
Leduri, xenoane, lupe… orice idee e binevenita.

Sau daca ati schimbat farurile cu unele similare, cum sunt ca si calitate? Vizibilitate pe timp de noapte?

Ps: nu caut imbunatatiri care sa incurce ceilalti participanti la trafic, ci doar ceva ce sa ma ajute pe mine si sa fie ok pentru toata lumea.


  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,483
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Bagă un ochi!
  • SMadalin793

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Dupa ceva sapaturi, concluzionez:

1. Xenoane doar cu lupa, altfel deranjezi pe ceilalti. Se gasesc faruri cu lupa incepand cu 1300-1500 perechea. Gen acestea: https://www.pieseauto.ro/far...2dea98bc224b03a51
Atentie mare, sunt unele neomologate pentru sosea, ci doar pentru offroad, deci risc pentru talon.
Desigur, se pot monta lupe si pe farurile de pe masina, doar ca trebuie data sticla jos, montat lupe pentru acel tip de far si lipit sticla la loc. Dureaza si trebuie sa te pricepi.
Momentan, nu!

2. Leduri. Sunt atatea modele, atatea teste, atatea dimensiuni....unele necesita lupa, altele nu, unele se monteaza perfect in loc H7 si bat ok, altele bat prost....scumpute, pretentioase la umezeala/praf, caldura...
Momentan, nu!

3. Proiectoare ceata. Masina mea nu are, dar se pot monta. Trebuie sa tai bara, sa dai bani pe proiectoare (cateva sute de lei si aici), sa cumperi sau sa faci instalatie si sa improvizezi, caci nu poti lega proiectoarele la blocul de lumini (chiar si cel cu buton de proiectoare). Deci poti risca cu talonul si proiectoarele le poti folosi doar pe ceata, bineinteles. Deci investitie cam degeaba.
Momentan, nu!

4. Faruri noi. Se gasesc intre 400 si 1000 lei perechea. Probabil calitatea e doar la preturi mai mari, cele ieftine prezinta riscuri.
La mine oglinda unui far a inceput sa se duca si probabil merita incercat de gasit prin dezmembrari o pereche buna sau macar unul pentru o potrivire cat mai ok.
Momentan, nu!

5. Becuri halogen h7. Acum am pe ea osram ultra life si planuiesc osram silver, doar pe faza scurta. Chiar acum ma duc sa le iau de la altex, 60 lei perechea. Pe faza lunga nu ma intereseaza ce pun, oricum nu folosesc, o sa ramana ultra life acolo. Complet legale, nu deranjeaza si pare ca imi vor oferi fix ce imi doresc eu, putin mai multa lumina. Comapratii pe youtube destule intre tipurile de becuri.
Atentie, cu cat luati becuri halogen mai stralucitoare (+100, 150, 200% ) cu atat durata lor de viata scade. Un filament gros se arde greu dar ilumineaza slab, un filament subtire se arde usor, dar lumineaza tare. Eu am ales osram silver +100% care sper sa ma tine 4-6 luni.
Momenta, da!

Urmeaza si polish la faruri, si poate si folie ca sa tina si sa nu polisez mereu.
Drumuri bune!
  • SMadalin793

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Asa arata osram silver 100%+wd 40 pe sticle pt claritate.
Farul stanga are oglinda putin matuita, cere schimbare. In rest ma declar multumit.

Urmeaza polish+folie, iar pe viitor poate inlocuiesc farul stanga.

Edit: poza e mai luminoasa ca in realitate.
Asfaltul era umed.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR