Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dean

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17Dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
salutare!
am o Astra G berlina 1.7 DTI,la care as vrea sa-i schimb tamburii spate cu discuri.am inteles ca pt asta trebuie schimbata puntea,iar de aici apar 3 intrebari la care mecanicii nu au stiut sa-mi raspunda sigur si nici cautarea pe forum nu mi-a adus vreo lamurire:
1) exista punte spate cu discuri/abs si prindere 4X100?
2) puntea de la caravan este identica cu cea de berlina?
2)care ar fi cu aproximatie pretul pe care ar trebui sa-l platesc pe acea punte?
rog daca se pricepe cineva si/sau stie de unde pot cumpara sa posteze urgent aici ca poate mai sunt si altii care vor sa faca acelasi lucru.multumesc!


Ultima modificare facuta de dean la Mar 26 Jun, 2007 12:16 am
Skip ads

  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
in sfarsit s-a pus si aceasta problema. acum ceva timp, observasem in pozele din garajul unui forumist, ca astra lui 1.7dti are discuri pe spate. se observau prin jante. am incercat sa iau legatura cu el, dar se pare ca n-a mai folosit de foarte multa vreme forumul, si am ramas in aer. chiar as fi si eu interesat de aceasta schimbare. ma gandesc totusi ca ar mai trebui sa fie o solutie, nu neaparat inlocuirea completa a puntii. oare nu exista nici o firma de renume care sa ofere o astfel de solutie? ma gandesc la un kit brembo... sau ceva de genul... oricum, abia astept completari in aceasta arie Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am un coleg cu Astra 1.7DTI 5 usi, 2001, cu discuri pe spate, din fabrica. Deci daca vedeti AstraG 1.7DTI cu discuri pe spate, este foarte probabil sa fie asa din fabrica, nu montate dupa. In ceea ce priveste schimbarea, am vrut sa o fac si eu cand aveam AstraG-ul vechi, dar e cam la fel cu montatul aerului conditionat: nu merita, costul e prea mare.
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
baieti eu am astra g caravan 2001 full option(selection)care este dotata cu discuri si abs pe spate din fabrica.se pot monta discuri pe punte dar cu totul (discuri ,etriere, abs) dar este costisitor si ca munca si ca pret.masina se poate vedea in garajul cu astra.
Skip ads

  • dean

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17Dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
tocmai de aceea am specificat: punte completa!
asa scap de complicatii,trebuie doar sa aiba abs si prindere in 4 prezoane..la dezmembrari nu ar trebui sa coste prea mult,insa nu ma pot baza pe spusele celor de acolo care vor doar sa-si vanda marfa..am vb cu cineva de la reprez opel si mi-a spus ca e ok,daca am punte se schimba usor,insa nu stie raspunsul exact la cele 3 intrebari puse mai sus..poate cineva de aici s-a lovit totusi de problema..
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
1.da - am eu
2.nu - teoretic ar fi diferenta de masa deci....
3.nu stiu dar cred ca nu se merita decit in anumite conditii
  • dean

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17Dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
nu am gasit decat de caravan in 5 prezoane asa ca ma gandeam daca exista posibilatea adaptarii unui kitt (brembo de ex) cu discuri in locul tamburilor..
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cu toate ca nu am decat un Caravan din 2000 1.7 DTI fara optiuni, are puntea spate prevazuta cu discuri de frana si abs...Acum nu inteleg de ce unii care au o varianta mai buna au tamburi?
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu tot discuri frana cu ABS prindere in 4 prezoane am pe spate. Asa am luat masina si la RAR nu au comentat nimic, deci banuiesc ca este din fabrica. Masina in cauza este Astra Sport Edition 2000.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cele vandute in Germania au ABS. Celelalte, nu.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai corect cele facute pentru Germania au discuri pe spate (si 4 airbags) in standard, indiferent de dotari, restul sunt pt belgia, olanda luxemburg, etc. s-a mai discutat problema de multe ori, folositi si voi cautare.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
A mea este facuta in Belgia, are discuri pe spate, 5 prezoane si pe deasupra si 8 airbag-uri.
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Revin si spun "PENTRU" piata germana nu unde e facuta masina, e vorba de standarde.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR