Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Adyyda

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am o dilema legata de nivelul antigelului in bidon. Acum 3 ani cand am luat masina am schimbat antigelul in service si a fost pus pana la ultima dunga mai lunga ce are o sageata in sus alaturi. Saptamana trecuta am schimbat vasul cu tot cu senzor si la alt service a fost adaugat antigel pana la acelasi nivel. Problema este ca cei de la Opel au fost extrem de inteligenti si nu am trecut un min / max pe bidon, asa cum trec alti producatori iar informatiile gasite sunt contradictorii. In service se pune pana la un nivel, in manualul masinii apare altceva iar in manualul de service apare altceva. Conform manualului de service, nivelul la care trebuie trebuie pus este reprezentat de imbinarea capacului superior cu capacul inferior, adica mai sus de linia mai lunga si acea sageata in sus pana la care se pune in service?
Pana la urma, care este nivelul maxim la acest bidon?




MODEL: Astra 2013
MOTOR: A17DTE
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ai mai gasit vreo informatie? Cred ca nu stie nimeni, nici cei de la Opel. Smile
Cand am schimbat antigelul in service, mi-au umplut sub varful sagetii, cum e in prima poza pusa de tine, dar nivelul mai scazut cu vreo 0.5 cm .
Mi-au spus sa mai verific si eu nivelul si sa pun apa distilata.
Nu am mai intrebat pana la ce nivel sa umplu, ca n-am fost pe faza sa ma uit cum arata indicatorul de la vasul de antigel, ma gandeam ca e simplu de citit ...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred că vă cam duceți pe fentă...nu e atât de important care este nivelul, chiar dacă indicațiile diferă oarecum, diferențele nu sunt enorme. Important ca acel nivel să fie urmăribil și să nu apară diferențe majore în timp
Multe Opel-uri au nivelul de referință la îmbinarea dintre cele două părți, superioară, respectiv inferioară, ale vasului de expansiune.
După mine, aș ține nivelul undeva chiar mai sus (cel mult 10mm) și nu mai jos cu 10mm, cum pare într-una din indicații...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR