Ai uitat parola?

• Danny Insignia

• Mesaje scrise: 163
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 24 Feb 2016

• Garaj Mesaj Privat
Salutare. Am un opel insignia 2.0, 130 Cp, 116 mii de km si in momentul cand accelerez si merg putin cu ea turata constant pana schimb viteza in orice treapta as fi, se aunde un mic huruit de la cutie am impresia, tocmai ce am schimbat azi si uleiul din cutie la EDS. Daca merg cu ea in treapta 1 la 2300 ture se aude acest huruit. Care sa fie problema? Voi cum schimbati vitezele la cate turatii? E bine daca merg cu ea prin oras in treapta a 3-a la cu 50-60 km/h la 1700 turatii? Daca schimb treapta superioara merg foarte subturat. Dabia am achizitionat masina si nu am mai condus un diesel pana acum, mi se pare diferit de benzina.
  • opelro

• Mesaje scrise: 25
  • Masina: Insignia din 2011
  • Cont inregistrat in: 08 Apr 2016

• Garaj Mesaj Privat
In momentul cand pleci de pe loc se misca maneta schimbatorului de viteza?
  • Danny Insignia

• Masina:

• Garaj Mesaj Privat
Nu
  • Danny Insignia

• Masina:

• Garaj Mesaj Privat
Cand sunt in treapta 2 de exemplu peste 2500 ture vibreaza putin maneta de la schimbator si in treapta 3 la fel la peste 2500 de ture.
  • opelro

• Mesaje scrise: 25
  • Masina: Insignia din 2011
  • Cont inregistrat in: 08 Apr 2016

• Garaj Mesaj Privat
La mine se simte o vibratie in viteza a 4 a intre 70-85km/h. Am schimbat 4 rulmenti in cutie deoarece aveam joc in maneta cand plecam cu viteza a 1 a. Nu imi dau seama ce poate fi.
  • gelu009

• Mesaje scrise: 6
  • Masina: Astra din 2004
  • Cont inregistrat in: 18 Sep 2015

• Garaj Mesaj Privat
Blue_maniak .ai rezolvat problema ?la mine din cauza tamponului dintre cutie si motor dus am mers cu el asa 3-4 zile si a aparut sunetu tau ..mi s-a dus cutia de viteze Smile)
  • gelu009

• Mesaje scrise: 6
  • Masina: Astra din 2004
  • Cont inregistrat in: 18 Sep 2015

• Garaj Mesaj Privat
Danny insignia ..verifica tamponu dintre cutie si motor .asa am patit eu ..mie imi trepida masina si cand bagam dintra 3a -a2a vibra masina asemanator discului ovalivazat daca stie cum e. 3-4 zile am mers asa am montat tamponu nou cel vechi parea mancat de soareci naiba.pacat ca nu am facut poze..si dupa o ora adio cutie Smile)
  • danose

• Mesaje scrise: 5
  • Masina: Astra Z13DTJ din 2009
  • Cont inregistrat in: 24 Feb 2014

• Garaj Mesaj Privat
salut ,
am o astra j dtj 1.7 masina tremura cand plec de loc cu a I-a sau bag in mansalier. asta se intampla dupa 10 -15 min de trafic aglomerat . nu am trepidatii in pedala de ambreiaj
  • silviuromulus

• Mesaje scrise: 97
  • Masina: Astra B16XER din 2016
  • Status: Online
  • Cont inregistrat in: 12 Mai 2016

• Garaj Mesaj Privat
Vă salut..astra j 115 cai benzina...mașina are 3000 km; intre 40 - 60 km/h aud un "uruit" ...eu cred ca tine de transmisie deoarece uneori la decelerare în treapta inferioara se aude și un fluierat plus ca agata la schimbarea vitezelor mai ales intre treapta 1 și doi...a mai sesizat cineva așa ceva / vreun sfat?! un mecanic de la reprezentanta de pe bd. Timișoara aude și el da nu știe ce este, altul de pe Iuliu Maniu nu aude nimic....
Multumesc anticipat
  • CNutu

• Mesaje scrise: 1
  • Cont inregistrat in: 05 Mai 2017

• Garaj Mesaj Privat
Salut! Am un Opel astra 1.6,16v din 2003.de ceva timp am sesizat o problema. Cand schimb a 2 sau a 3 la turatie mai mare si dau drumul mai brusc la ambreiaj se aude ca un fel de "zaaap" scuzați expresia. Intra ff bine in viteza, ambreiajul tine tot ca înainte. Doar cand dau drumul mai brusc face asa, daca ridic finut nu se aude. Si la brusc se aude doar daca ai drum bun si esti ff atent. De la ce poate fi?
  • Alin Stoicescu

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra 1.7 CDTI din 2011
  • Cont inregistrat in: 21 Mar 2016

• Garaj Mesaj Privat
aditz6 a scris:Ceva asemanator ca virgula cosmache am si eu. Cand schimb in marsarier mai exact se aude un zgomot ca si cum nu e bine apasat ambreiajul. Se aude foarte rar zgomotul acesta. E problema de alarmare? sau?

Da este mie in 8000km mi s-a spart rulmentul in mers pe autostrada si trebuie schimbata cutia (masina cu 117.000km luata de noua)!
Regret ziua in care mi-am cumparat aceasta mașină!
  • Alin Stoicescu

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra 1.7 CDTI din 2011
  • Cont inregistrat in: 21 Mar 2016

• Garaj Mesaj Privat
silviuromulus a scris:Vă salut..astra j 115 cai benzina...mașina are 3000 km; intre 40 - 60 km/h aud un "uruit" ...eu cred ca tine de transmisie deoarece uneori la decelerare în treapta inferioara se aude și un fluierat plus ca agata la schimbarea vitezelor mai ales intre treapta 1 și doi...a mai sesizat cineva așa ceva / vreun sfat?! un mecanic de la reprezentanta de pe bd. Timișoara aude și el da nu știe ce este, altul de pe Iuliu Maniu nu aude nimic....
Multumesc anticipat

Stiu foarte bine cei din reprezentanțe sunt rulmenții de la cutia de viteze!
Tocmai am pățit-o! S-a spart un rulment in mers pe autostrada in a 6-a! Si s-a dus dracu cutia! Ce sa zic cea mai proasta masina care am avut vreodata luata de noua si cu 117.000km.
  • anica

• Mesaje scrise: 1
  • Masina: Astra 17dth din 2005
  • Cont inregistrat in: 19 Jun 2017

• Garaj Mesaj Privat
Salut colegi sant nou pe forum . Am un opel astra h din 2005 17 cdti cu cutie f 23 . Am o problema cu cutia de viteze când bag in antaia crie . De la ce ar putea fii .in rest totul merge ok . Numai k cărei in antaia . Va rog care ati mai avut problema asta ..
  • vlad_vlm

• Mesaje scrise: 97
  • Masina: Astra A17DTR din 2010
  • Cont inregistrat in: 24 Jan 2017

• Garaj Mesaj Privat
va salut , am si eu o problema la un A17DTR astra j . se aude un zgomot deranjat in timpul mersului cand accelerez in treapta a 2-a si mai tare intr-a 5-a , acel sunet se aude si in celelalte trepte dar nu e asa pronuntat si nu poate fi sesizat decat daca opresc aer , radio tot din masina ! Masina intra normal in viteza si se schimba foarte usor vitezele fara sa prezinte sunete cand schimb viteza ! Doar acel sunet cand accelerez sau las in frana de motor .

Am schimbat tot chitul de ambreiaj si volanta si tot asa face!
Cutie cred ca e urmatoarea ? sau mai are vreo scapare ?

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata