Ai uitat parola?

• leutz25us

• Mesaje scrise: 16
  • Masina: Corsa Z12XE din 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 13 Jul 2014

• Garaj Mesaj Privat
Nu am tensiune între conector airbag șofer și conector airbag scaun. Presupun că toate comunica intre ele nu?
  • thirteen

• Mesaje scrise: 249
  • Masina: Astra Z16XEP din 2005
  • Cont inregistrat in: 17 Feb 2013

• Garaj Mesaj Privat
Nu verifici cu multimetru tensiunea ci continuitatea...pui multimetru pe 20Kohmi.si o sa-ti apara 1 ...daca unesti conectorii apare 0.00,deci firul nu e intrerupt....asa verifici continuitatea firelor....nu poti sa ai tensiune pe un fir nealimentat la o sursa....Smile)
  • leutz25us

• Garaj Mesaj Privat
Scuze, m+am exprimat gresit. Nu am continuitate intre airbag sofer, airbag scaun si calculator sdm. Am desfacut tot si am dat cu spray contact. Ce as mai putea face ca sincer mi+am cam pierdut speranta:(
  • thirteen

• Garaj Mesaj Privat
Nu se poate....ceva nu masori tu bine...acolo sunt 2 tronsoane unu intre airbag volan si mufa de sub scaun sofer si al doilea tronson intre mufa de sub scaun si mufa modul SDM sa fie ambele tronsoane intrerupte e improbabil.Apeleaza la un electrician auto bun si o sa-ti verifice ambele tronsoane si la cel intrerupt sa- traga un fir paralel (cel intrerupt ramane acolo i se leaga de el langa mufe )....fa cum zic ca nu te descurci singur dupa cum vad.
  • thirteen

• Garaj Mesaj Privat
Ceva nu-i bine....ai airbag lateral in scaun sofer? cred ca mufa de sub scaun duce acolo si dat fiind faptul ca modulul SDM e situat chiar aproape sub bord firul intre SDM si airbag volan merge direct prin bord....nu ar avea sens sa mai treaca pe sub scaun.Pune o sonda de la multimetru pe mufa ce intra in airbag volan si cealalta pune-o pe rand la pinii de la mufa dinspre sofer ce intra in SDM...sigur are circuit direct Daca pe nici un pin de la mufa SDM nu ai continuitate atunci firul e intrerupt.
  • leutz25us

• Garaj Mesaj Privat
Da, am airbag lateral scaun șofer. Sa fie tras direct fir de la airbag șofer la SDM? Am sa fac azi o măsurătoare. Daca nu e întrerupt, ce as putea sa mai verific? Crezi că ar fi posibil contact imperfect la mufa ceasuri bord?
  • thirteen

• Garaj Mesaj Privat
Nu stiu,...dar nu cred...contact imperfect ar trebui sa ai eroare "necomunicare cu modul SDM" ..da-i cu spray oricum si verifica ce ti-am scris...aditional poti scoate mufa de sub scaun sofer si pune op\comul...ar trebui sa ai eroare pe airbag scaun sofer si pretensionare centura sofer..Firul surt din CIM pana la mufa airbag sofer l-ai verificat cum am scris?
  • big_electro61

• Mesaje scrise: 4,512
  • Masina: Astra Z13DTH din 2008
  • Cont inregistrat in: 24 Oct 2008

• Garaj Mesaj Privat
Sistemul airbag e un sistem "fierbinte"...,informati-va,invatati bine si apoi lucrati pe acest sistem!
  • leutz25us

• Garaj Mesaj Privat
Scuze azi nu zm avut timp sa umblu la masina...te anunt dupa ce desfac tunelul central sa ajung la calculatorul de airbag si sa masor firul scurt catre airbag sofer
  • doruro

• Mesaje scrise: 65
  • Masina: Insignia A20DTJ din 2010
  • Cont inregistrat in: 09 Mai 2011

• Garaj Mesaj Privat
big_electro61 a scris:
doruro a scris: Vreau să-mi fac idee cam cât am de treabă la ea când ajung acasă.
,
Daca ai fi stiut sa rezolvi problema,nu mai cereai detalii pe forum. M-as bucura sa ma insel si dumneata sa fii pregatit si dotat tehnic,in a rezova problema...! Vom vedea!

Am ajuns acasă și am rezolvat problema cu airbagul. 😉
  • doruro

• Mesaje scrise: 65
  • Masina: Insignia A20DTJ din 2010
  • Cont inregistrat in: 09 Mai 2011

• Garaj Mesaj Privat
big_electro61 a scris:
doruro a scris: Vreau să-mi fac idee cam cât am de treabă la ea când ajung acasă.
,
Daca ai fi stiut sa rezolvi problema,nu mai cereai detalii pe forum. M-as bucura sa ma insel si dumneata sa fii pregatit si dotat tehnic,in a rezova problema...! Vom vedea!

Am ajuns acasă și am rezolvat problema cu airbagul. 😉
  • thirteen

• Garaj Mesaj Privat
Ce a avut? s-a smuls mufa (deplasat() din senzor?
  • big_electro61

• Mesaje scrise: 4,512
  • Masina: Astra Z13DTH din 2008
  • Cont inregistrat in: 24 Oct 2008

• Garaj Mesaj Privat
Faptul ca nu spune nimic(referitor la speta)...,eu cred ca spune totul!

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata