Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am un set de arcuri sport H & R rosii si nu sunt hotarat daca sa le pun pe masina. Ma gandesc sa nu se rigidizeze prea mult si sa troncane la gropi. Pe de alta parte ma incanta ideea sa o mai cobor putin, atat pentru aspect cat si pentru stabilitate.
Daca aveti pe masini asa ceva (mai ales posesorii de Calibra ca stiu ca au din fabrica) spuneti-mi si mie cum se comporta.
Skip ads

  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
depinde pe unde ai de gand sa mergi cu masinuta.eu am si sunt foarte faine.conteaza mult la stabilitate, dar daca vei merge pe drumuri mai putin netede (chiar si pe autostrada, de ex primii 30-40 de km dinspre bucuresti) nu vei fii chiar incantat. insa pe un drum cu e cel de bv de ex e superb!!!
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
suspensii tari + insotitoare cu piept dezvoltat = iei bataie la fiecare groapa Smile Smile Smile daca te supara o faci o tura in oras si ai terminat-o cu ea Smile
ATENTIE cu suspensiil tari slabesti rezistenta carosriei daca nu montezi bare de ranforsare intre amortizoare.
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi. Faza cu bara de ranforsare nu stiam ca e atat de importanta.
@ Gepetto
Totusi daca merg mai mult prin oras merita sa le montez?
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
daca orasul == bucuresti;
{
NU
}
  • eu
  • OP
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Din pacate (din anumite privinte) orasul = Bucuresti. Tocmai d'asta si intrebam. Asta e... Vectra A arata frumos mai joasa dar...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:suspensii tari + insotitoare cu piept dezvoltat = iei bataie la fiecare groapa Smile Smile Smile daca te supara o faci o tura in oras si ai terminat-o cu ea Smile
ATENTIE cu suspensiil tari slabesti rezistenta carosriei daca nu montezi bare de ranforsare intre amortizoare.

*
Caroseria se slabeste ORICUM, ranforsarile nu fac decat sa atenueze fenomenul si sa schimbe locul "slabirii" (doar daca nu pui o "colivie" din bare in interiorul masinii, dar nu cred ca e cazul...)
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat masina cu suspensia intarita - amortizoare Bilstein + arcuri Eibach coborata garda la sol cu 3 cm. Bare intre amortizoare pe fata fata decat superioara (se poate monta si inferioara), iar pe spate standard in partea superioara. In masina am avut si cusca de rgidizare amintita care desi este de firma nu a fost foarte bine fixata de caroserie in consecinta nu ma ajuta prea mult...
Am mai posta mai demult care au fost motivele revenirii la suspensii mai moi de strada:
- slabirea in timp a caroseriei;
- inconfortul la deplasare;
Avantajele unei astfel de suspensii sunt maxime pentru cei care isi prepara o masina pentru competitii. Eu eram extaziat atunci cand cumparat-o... este o adevarata placere sa o "alergi" deoarece efectul de stabilitate asupra directiei si al eficacitatii franarii este evident.
Voi pastra absolut toate componentele respective in vederea modificarii unei masini numai pentru curse am doua care abia asteapta Smile
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cat ai dat pe ele? sunt noi?
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
MadCow a scris:cat ai dat pe ele? sunt noi?

Suspensiile le-a cumparat fostul proprietar... nu stiu exact in jur de 5-600 EUR noi
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR