Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca tirurile sunt principala cauza a acidentelor in romania ca mai fac glumite sau ii sperie pe unii eu cred ca o fac din plictiseala sau din rutina ... Ca acidentele cu tiruri dau bine in presa, asta e partea a doua ,daca prezinta la stirile de la 5 ,o tamponare intre doua matizuri nu intereseaza pe nimeni, dar daca un tir o facut placinta un logan e senzational ...
Poate are cineva o statistica cu acidentele, sa vedem cate tiruri au provocat acidente, raportat la nr lor si cati soferi amatori cu permis luat de pana la 1 an au provocat acidente ... eu zic ca diferenta e colosala ...

@mecaNIK "monstru de 50to si 550cp care gonesc nebuneste " tu cam cu cat crezi ca "gonesc nebuneste" tinand cont ca sunt tirurile sunt limitate la 90 km/h? + ca mai au si tahograf care inregistreaza date cu privire la activitatea soferului, viteza de rulare si distanta parcursa pe o durata de 24 ore ,politia nici nu are nevoie de radar ca sa verifice cu ce viteza a rulat un tir pe un sector de drum, cere diagrama si il umfla cu amenda daca o incalcat ceva .
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@ godless: stii tu ca limitatorul ala de viteza are o siguranta? sau ca tahograful acela, daca e cazul, inrgistreaza ce si cand vrea soferul? Si crede-ma pe cuvant pt ca lucez cu tiristi si stiu tot ce fac.

Nu sunt impotriva lor dar nici cu ei. Sunt multi care sunt baieti buni si chiar te ajuta dar sunt si multi magari care nu au ce cauta pe sosele.

Daca e vreu tirist care citeste topicul asta, ii propun sa spuna cateva cuvinte despre colegii lui...

Conduceti prudent si drumuri bune !
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Celor care le par haioase GLUMITELE facute de asemenea specimene le urez din tot sufletul sa aiba parte de ele cat mai des posibil,pana atunci ai asigur ca a fi sus acolo in cabina lor nu este garantia ca sunt invulnerabili nici in fata celor pe care-i sicaneaza din plictiseala nici in fata legii.
Precizez ca a circula cu viteza mare nu inseamna neaparat sa mergi cu 200km. pe ora ci doar 90 la ora cu o masa de aprox 50-60to.pe un sector de drum ingustat unde cu autoturismul nu ai unde sa te feresti din calea lor tot aia e.Sa dea mai bine ca stire? cum asa cand datorita inconstientei unui sofer mor 14 oameni?e chiar asa de amuzant?cumva s-a vrut a fi tot o glumita nevinovata cand au fost trimisi la ceruri?Poate le explica vreun glumet copiilor ramasi fara parinti ?sau rudelor celor macelariti pe sosele? celor care nici macar n-au putut ingropa crestineste pe cel iubit ci doar au primit un cosciug sigilat pentru ca descarcerarea a muncit ore in sir sa adune ceea ce trebuia sa fie un om.
Da e adevarat un Matiz poate omora ma poate lovi din spate cum am patit cu masina mea si eventual sa ma zgaltaie bine,dar ce te faci cu un dement de la Iasi care fiind sofer pe un Iveco m-a tot sicanat asa din gluma cu ziceti voi pana cand dupa o curba am fost nevoit sa opresc deoarece era o zona de drum acoperita de apa si am fost lovit din spate atat de bine ca am zburat cu masina cu tot 30 de metri.Accident de om prost un idiot care pe un sector de drum unde se afla doar o masina in fata lui a reusit din gluma sa se infiga in ea cu min.90 la ora.Gaturi in gips,ameteli, investigatii costisitoare fara rezultat,pierderi de memorie,lipsa concentrare,concediu ruinat,masina pentru care si acum mai fac acte sa fie gata,nervi ...mie chiar nu-mi arde de gluma.
Cand ma urc la volan chiar imi trece cheful de orice gluma iar pe comicii soselelor ai asigur ca orice bata,cutit,sau atac in turma de glumeti nu ma sperie exista metode legale de a curata soselele de asemenea umoristi.
Cine crede ca poate face pe cineva caruia i s-a ridicat parul pe crestet de spaima sa mai si rada la asemenea glume,sa aiba parte de asemenea amuzamente cat mai des facute intre colegi care-si ureaza Drumuri Bune.
Pana atunci eu nu pot decat sa va indemn la mai multa prudenta,la mai multa toleranta pentru ca tendinta in viitor este prefigurata deja se va circula din ce in ce mai repede,mai aglomerat,mai stresant si va fi din ce in ce mai greu sa evitam urmarile unei glume care se vroia nevinovata.O singura urare am pentru toti cei pe care ai voi intalni in trafic,fiti in primul rand oameni cu tot ceea ce inseamna expresia indiferent de la ce inaltime priviti soseaua si nu uitati CEI DRAGI VA ASTEAPTA ACASA .
P.S. Rog pe cei predispusi la polemici ,sa-si exprime parerea fara a face referire la ce-au scris altii,daca nu sunteti capabili sa puneti pe post ceea ce gaditi fara alte comentarii mai bine nu scrieti.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vio, felicitari pt discutie. Vezi ca se poate? Razz


Ultima modificare facuta de Cristi_C la Sam 30 Jun, 2007 11:16 am
Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ GODLESS, tind sã cred cã eºti pãrtinitor din ce motiv, poate ne vei scrie singur nu? Încearcã sã-þi imaginezi ce descrie @ mecaNIK ºi mai ales ce sentimente te îcearcã când asiºti la ce am descris la începutul acestui subiect. Ce am scris la care se adugã rãspunsurile sau relatãrile colegii noºtri nu fac altceva decât sã arate avertizmentul de a nu lua în seamã “glumiþele” acestor parteneri de drum. Practica acesta de a te lãsa condus nu de a conduce uneori autoturismul duce sigur la eveniment rutier.
Oare de ce Poliþia Rutierã în acest an a comasat un arsenal întreg pe DN-uri (în special 1 ºi 2)
De câte ori un TIR-ist a respectat semnele tale? De câte ori ai întâlnit unul dintre ei sã te asiste la o banalã panã de motor? Gandeºte puþin!
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Maverick...eu sunt unul dintre "tiristi".....am citit foarte atent tot ce ati scris voi.........
As avea muulte de spus, dar mi-e greu sa scriu atat....ce sa zic..eu unu am pretentia ca fac parte din aia "de treaba", insa nu pot sa zic ca n-am mai facut prostii....dar una peste alta nu cred ca difera procentu de idioti intre profesionisti si amatori..........de exemplu voi ce ati face in locul meu daca te depaseste unu cu turismu si dupa iti pune o frana brusca in fata ca a crezut el ca nu te-ai dat din fata lui destul de repede si s-a enervat....va dati seama ca eu cu 26 tone ma opresc "putin" mai greu decat el nu ? iar daca-l lovesc din spate sunt vinovat ca n-am pastrat distanta ................nu-ti vine sa-l bagi sub roti?..........eu unu recunosc am scos pe unu de pe sosea cu un Cielo la P.Neamt ....binenteles ca a fost o prostie dar cand toti cei 5 din masina iti arata m**e absolut fara motiv te enervezi nu ?.........hai...dati cu pietre

Mai discutam pe topicu asta oricum....ca e o problema mare comportamentul in trafic...al tuturor......
Si sa stiti ca tiristi se cearta si intre ei cand o face unu pe desteptu...ca sint multi tampiti care-ti taie calea chiar daca sint colegi de meserie.......nu o luati si voi doar in sensu tiristi-amatori.......
A zis aici cineva de faza cu depasirea in "orb" ca sa zic asa...cand iti face semn sau iti zice prin statie cel din fata......aici pot sa va spun si o alta perspectiva........mi s-a intamplat de multe ori sa am in spate grabiti din astia care dau sa se bage aiurea in depasiri...eu vad ca n-au loc si le semnalizez stanga...sa stea potoliti...iar ei tot se baga la risc...cine e iresponsabil ?....unul din asta s-a ciocnit frontal chiar in dreptul cabinei mele la Sighisoara....ce sa-i fac.......
Oricum daca vreti sa intelegeti cum gandesc tiristii putem discuta constructiv...o chestie care enerveaza cel mai tare e asta cu frana si cei mici care nu se gandesc in spate daca cel cu tiru poate sa franeze dupa ce l-ai depasit si te-ai repliat rapid in fata lui in coloana........
Din pacate atitudinea sta de dispret genereaza probleme...cei "mari" ii dispretuiesc pe aia mici..ca sint mici.........iar cei cu turisme ii dispretuiesc pe "nespalati", tiristi ca sunt retardati etc. ............in loc sa gandim toti ca tre sa ajungem acasa intregi...si noi si masinile si marfa......
Apropo cand am zis ca l-am scos pe unu l-am scos pe acostament cu 2 roti ca doar nu eram nebun sa-l omor.....dar asa sa stranga putin din buci si sa se potoleasca
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt partinitor din nici un motiv ,dar nu pot sa accept ideea ca tirurile sunt principala cauza a acidentelor in romania. In trafic spre norocul meu nu am intalnit niciodata tiruri cu baieti rai la volan spre deosebire de turisme unde am avut zeci de incidente neplacute (evitate), de ex : intri in depasire si cand esti in dreptul lui,ai 120 si vine si din fata, iar cel de langa tine pe care-l depasesti in loc sa stea in banca lui si sa mearga cu viteza cu care mergea, el accelereaza ca e smecher si nu te lasa sa-l depasesti ... cand depaseam tiruri chiar reduceau viteza sa poti sa treci de ei , sa nu mai spun de semnalizarile binevenite ca te ajuta sa-i depasesti . Ca nu sunt paduri fara uscaturi asta este o alta poveste, dar de la "unii" soferi de tir sunt "jegosi" pana la "toti" tiristi sunt "jegosi" e putin cam mare diferenta, avem o manie de-a generaliza si de-a da vina pe altii ... toti taximetristi ,toti tiristi, sunt cauza relelor , noi nu ! noi suntem ingerasi care circulam si respectam regulile de circulatie.
Cand vezi un tir ca merge tare o face ca sa respecte un program si rezultatul, clientul final multumit ... ca de ex : ai masina in service si trebuie sa vina o piesa, pe care o aduce un tir si tirul nu mai ajunge (ca merge incet sa nu-i ofenseze pe unii) , piesa intarzie ,masina sta in service pe banii tai iar tu te oftici si faci scandal. Nimeni nu mai pune problema atunci pe cati trebuie sa-i sicaneze un tir si cat de tare sa mearga, ci sa ajunga piesa in cel mai scurt timp . Din pacate ne place sa vedem numai partea plina a paharului , nu si partea goala ... Din acest motiv nu o sa cer ajutorul unui titist sa ma ajute int-o banala pana de motor pt ca sunt constient ca ca nu are timp ...
Ce a patit mecaNIK e rgretabil si din pacate se intampla, dar asta nu inseamna ca trebuie sa condamnam toti soferii de tir . Cand ne urcam intr-o masina ne asumam un risc, chiar si acela de-a murii, la fel cum o facem cand ne urcam intr-un avion si 14 morti sunt 0 pe langa 200 cand cade un 747 din cauza unui mecanic inconstient care poate nu a starns bine un surub . Poate ar trebui puse stikere cu "Masina poate sa ucida !" ca si pe tigari , ca sigur mor mai multi de masinii decat de tigari , si poate se mai sensibilizeaza lumea ...
Sa ne bucuram,ca inca in romania nu se intampala, ce se intampal pe autostrazi dincolo, unde cand e accident sunt 100-200 de masini implicate si asta pt ca noi nu prea avem autostrazi ...
Si arsenalul comasat de politie nu este pt. tiruri pe DN-uri, pt ca ele pot circula pe acolo numai noaptea ... sunt pt soferii de cauciuc si de duminica care merg in concediu .

@vladruse poti sa ne spui care-i faza cu limitatoarele si cu tahograf sa ne lamurim ... (se poate umbla la ele ?)
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa citesc si opinii ale greilor,daca am fost prea dur este doar pentru faptul ca si acum resimt urmarile unui accident stupid cel mai stupid de care am auzit atat referitor la sanatate cat si material.Nimeni nu are dreptul sa riste viata celorlalti participanti la trafic indiferent daca au 2 roti, 4 sau peste 16 roti si depinde de noi toti care folosim soseaua sa o facem mai sigura salut gesturile de bunavointa,ajutorul dat in situatii mai dificile si asigur de respectul meu pe toti cei care traiesc efectiv din transporturi sunt soferi profesionisti si sunt constient de privatiunile pe care le implica aceasta munca.Am incercat sa redau punctual,situatii,atat cat de bine pot numai si numai in speranta ca voi sensibiliza pe cel ce are la indemana de multe ori fara sa realizeze macar dreptul la viata al celorlalti care poate asemeni mie respecta regulile scrise si nescrise ale soselelor.Un pic de atentie,ceva indemanare si mai ales mai putine orgolii fiti siguri ca ne vor duce la destinatie cu doar 15 min. intarzaiere dar mai putin stresati ,cu mai putine uzuri ale masinii dar foarte important vii si nevatamati.Sunt constient deasemenea ca notiunea de accident inseamna un concurs de imprejurari,greseli,ceva neintentionat o intamplare ,dar judecand la rece culmea este ca pot fi evitate.Sa nu apreciezi bine o situatie e una si sa alergi pe cineva cu parul e cu totul altceva,sa mai sara si alti glumeti deja este si mai rau iar eu la situatiile alea ma refer.
Acum 5 min.am primit un telefon de la un transportator ramas fara ulei in motor din cauza furtunului de la recuperatorul de gaze si binenteles a uzurii motorului ,am verificat prin telefon ca sa fie sigur ce-am spus mai sus si din pacate este pe Autostrada Soarelui la km. 30. deci nu pot merge sa-l ajut eu....acum asteapta ajutor prin statia CB de la vreun alt coleg.Apelul s-a facut la ora 15.38 ...15.40 primele raspunsuri 15.43 am sunat si deja s-a hotarat sa plece pana la prima parcare sa primeasca uleiul. In acest caz statia de pe masina poate avea si alte intrebuintari decat urcarea celor cu autoturisme mai mici prin parapeti ori injuraturi online,deci se poate si altfel.
Pentru omul care a sarit in ajutorul celui aflat la nevoie doar RESPECT este prea putin,poate o face pur si simplu din colegialitate si nu asteapta nimic drept recompensa noi putem in schimb sa ajutam pe cei care ne-o cer si printre ei sigur intr-o zi al vom antalni si pe el oricat ar dura nu este pierdere de timp pentru ca pana atunci vom fi OAMENI si ne vom recunoaste cu siguranta.
Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@vladruse, sunt bucuros cã unul dintre noi a ieºit din anonimat ºi pledeazã.
vladruse a scris: unu cu turismu si dupa iti pune o frana brusca in fata ca a crezut el ca nu te-ai dat din fata lui destul de repede si s-a enervat....va dati seama ca eu cu 26 tone ma opresc "putin" mai greu decat el nu ? iar daca-l lovesc din spate sunt vinovat ca n-am pastrat distanta ................nu-ti vine sa-l bagi sub roti?..........

Aici ai dreptate ºi dacã era sã se întâmple nu cred cã din cercetãri/mãsurãtori ar fi rezultat lipsa ta de reacþie ci mai mul aveai circumstanþe din cauza tonajului.
vladruse a scris:unu recunosc am scos pe unu de pe sosea cu un Cielo la P.Neamt ....binenteles ca a fost o prostie dar cand toti cei 5 din masina iti arata m**e absolut fara motiv te enervezi nu ?.........hai...dati cu pietre

Nu “dãm cu pietre” dar nici nu-mi place aceastã ipostazã. Crezi cã aicei teribiliºti ce au influenþat reacþia ta au învãþat ceva? Oricum îmi place cã te-am “descoperit” ºi aºa discuþia din acest subiect mai capãtã culoare. Cool
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Limitatoarele nu sunt setate toate la aceeasi viteza...unele sunt la 84 km/h, altele la 85...la 90km/h cele mai multe. Se pot deconecta daca scoti o siguranta dintr-unul din tablouri dar de obicei asta se afla pe partea pasagerului si soferu nu o poate scoate din mers........sau se mai pun niste butoane de vreun electrician care anuleaza limitatoru cand il apesi si nici tahograful nu mai inregistreaza decat linie continua adica pauza. Noi avem la Iveco Stralis butoane, am pus, dar nu le folosim decat cand e nevoie, adica intr-o depasire a altui camion, pt. ca va dati seama ca daca el e incarcat si eu gol l-as putea depasi dar daca la 90 kmh se taie gazu depasirea dureaza mai mult in timp si spatiu si butonu te ajuta fff mult. Baietii care mai merg cateodata doar cu capu tractor se mai si distreaza facand putina intrecere cu masini mici, caci fara limitator fug tirurile astea noi de rup....mai ales la semafor daca n-are vagonu .........n-ati vazut nici o faza din asta?....
Nimeni nu o sa mearga cu mai mult de 90 kmh tot timpu din cauza consumului...........deci daca o sa vedeti tiruri ca trec cu 100-110 ala ori se grabeste sa prinda incarcarea sau descarcarea ori e pe terminarea programului pe diagrama si vrea sa ajunga cat mai aproape de o parcare anume.....acum cu diagramele....in 24 ore ai voie sa mergi 9 ore si pauza obligatorie minim 11 ore intre doua zile de munca......se mai poate prelungi la 10 ore odata pe saptamana si pauza scurta la 9 ore.........amenzile sunt fantastic de mari pt. incalcari...de zeci de milioane....ce se poate face (si se face la greu) este sa mergi 9 ore cu o diagrama si sa pui alta pe care scrii alt nume si mai mergi cu ea....binenteles daca te opreste in timpul ala te-ai ars.......acuma va dati seama ca noi stim cand si unde mai sint controale sau aflam......n-ati vazut ca daca apare un control ARR intr-un loc imediat aproape toate camioanele se opresc chiar si in camp si nu mai trec pe acolo ? oare de ce? ca nu-s in regula. E mult de vb pe tema asta si multe trucuri...A...inca ceva...la firmele de transport mari, care au GPS pe masina si la care firma vede tot timpul unde e si ce face masina si cat timp a mers se respecta regulile ca nu te lasa firma sa faci nimic...mai rau e de cei mici..care "alearga" dupa bani......
Despre statii ce sa mai zic.....cred ca din cauza lor s-au evitat mii si mii de accidente si s-a fluidizat traficu de tot atatea ori fara nici un ajutor din partea politiei .............pt. ca transportatorii s-au respectat tot timpul intre ei, dar binenteles ca padure fara uscaturi nu exista......
Unora o spaima de moarte poate le mai taie din avant caci cu vb buna mai greu........
Mie unu si nu numai mie cei mai tampiti soferi mi se par cei de pe microbuze care merg ca descreieratii cu atatea vieti in masina lor........eu daca ma rastorn si scap rezolv cumva paguba materiala a marfii....dar ei cu oameni......si sa stiti ca ei au programe mult mai stricte de respectat si de aia se grabesc mult mai tare decat tiristii.....
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
GODLESS a scris:Nu sunt partinitor din nici un motiv ,dar nu pot sa accept ideea ca tirurile sunt principala cauza a acidentelor in romania.


Nu, nu tirurle sunt principala cauza a accidentelor de pe soselele patriei, ci ciobanii inconstienti si frustrati care cred ca toata soseau li se cuvine.

GODLESS a scris:cand depaseam tiruri chiar reduceau viteza sa poti sa treci de ei


Nu am intalnit tirist care sa accelereze cand il depasesti, ba chiar franeaza....

@ vladruse: imi pare rau daca te-a deranjat apelativul 'tirist", dar e un termen general folosit care nu delimiteaza o anumita categorie sociala si nu cred ca jigneste pe nimeni.

vladruse a scris:va dati seama ca eu cu 26 tone ma opresc "putin" mai greu decat el nu ? iar daca-l lovesc din spate sunt vinovat ca n-am pastrat distanta ................nu-ti vine sa-l bagi sub roti?..........


Stiu cum e, am condus si eu masini de mare tonaj si stiu cum e sa opresti o astfel de namila....
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am patit-o si eu cu un autocamion, gasiti intamplarea undeva pe la topicul de accidente rutiere, asa ca nu am sa povestesc din nou. Eu pot doar sa ii doresc celui ce conducea autocamionul de pe contrasens sa i se intample si lui ceea ce mi s-a intamplat mie.


Vreau sa exemplific cateva chestii pe care le-am observat in cei 70000km facuti in trei ani:

1. Toti soferii de camion au probleme mari de conduita preventiva pe sectoare ingustate de drum. Nu reduc viteza, nu au un plan B, se bazeaza doar pe masa masinii si pe noroc.

2. Toti soferii de camion taie curbele fara nici cea mai mica jena. In frica lor de a nu pierde timp, prefera sa-si asume un risc, dupa parerea mea enorm, si anume acela de a da peste cineva care vine pe contrasens.

3. Toti soferii de camion sunt blazati, plictisiti de viata si de meseria pe care o fac. Pentru ei un accident e un simplu fapt de viata, exact cum pentru mine este un fapt de viata sa ma lovesc la picior dand peste un scaun. Nu isi fac meseria cu placere, nu le pasa de ce se intampla in jur, vor doar sa ajunga mai repede la destinatie.

4. In general, soferii de camion sunt prost educati. Au un nivel de inteligenta mediu, iar de gandit nu gandesc prea mult, ci se bazeaza pe experienta si instinct. Sa te bazezi pe experienta este ok, problema devine grava cand soferul intalneste o situatie noua.

5. Jumatate din timp, soferii de camion conduc obositi. Nici nu are sens sa spun cat de periculos este acest lucru, mai ales ca se poate ajunge la oboseala cronica.



Concluzie:
Dragi colegi participanti la trafic, soferi de camion. Nu am vazut nici a o suta parte din ceea ce ati vazut voi pe soselele patriei si nici nu am pretentia ca am sa ajung sa vad vreodata. Cateodata mai gresesc si eu: mai sunt atent la un copil in spate, mai stau de vorba cu nevasta, mai gresesc drumul, mai trec de 180km/h ca sa ma mai dezmortesc si eu. Poate ati fi tentat ca sa spuneti ca toti gresesc si e ok sa gresiti si voi. Eu va spun ca nu este! Eu sunt amator, voi sunteti PROFESIONISTI! Voi nu aveti voie sa gresiti cum gresesc eu. Aveti toate avantajele ca sa nu faceti greselile mele: aveti vizibilitate mai buna, aveti experienta mult mai mare ca a mea, nu aveti copii in spate, nu aveti nevasta sa va frece nervul pentru modul in care conduceti, aveti program stabilit dinainte pe care il puteti refuza daca credeti ca nu il puteti respecta in deplina siguranta. Poate o sa-mi spuneti ca patronii va pun sub presiune. Eu personal cred ca asta e in general o minciuna, o scuza pe care o folositi pentru a va justifica diverse actiuni ilegale pe strada. Mai mult de atat, nu este vina mea ca v-ati ales meseria asta. Nu va place ce faceti? Foarte bine, calificati-va in alt domeniu si angajati-va intr-un loc unde sunteti in stare sa fiti corecti.


P.S. Pentru cel de mai sus, care a scos un Cielo de pe drum. Ca profesionist, nu ai voie sa te enervezi, indiferent de cata m..e iti arata niste pustani de 20 de ani dintr-o masina mica. Tu nu esti reprezentantul justitiei in Romania, se ocupa altii de facut dreptate, mai bine educati in domeniu. Tu trebuia sa treci peste asta, pentru ca oricum esti obisnuit cu asemenea faze. Cum ar fi daca la fotbal toti ar faulta pentru ca au fost faultati? Ar fi sange pe pereti, iti spun eu. Dar nu vezi asa ceva pentru ca cei de acolo sunt profesionisti. Esti faultat, te ridici si continui. Arbitrul iti face dreptate, nu tu. Daca iti faci tu, esti dat afara de pe teren. Asa ar trebui sa ti se intample si tie: sa fii dat afara de pe strada.
Skip ads

  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
1. Toti soferii de camion au probleme mari de conduita preventiva pe sectoare ingustate de drum. Nu reduc viteza, nu au un plan B, se bazeaza doar pe masa masinii si pe noroc.
2. Toti soferii de camion taie curbele fara nici cea mai mica jena
3. Toti soferii de camion sunt blazati, plictisiti de viata si de meseria pe care o fac
4. In general, soferii de camion sunt prost educati. Au un nivel de inteligenta mediu, iar de gandit nu gandesc prea mult, ci se bazeaza pe experienta si instinct.


Serios ?.....faptul ca generalizezi asa usor mi se pare foarte superficial din partea ta. Eu unu nu ma regasesc in caracterizarea ta si mai stiu colegi la fel...........daca inlocuiesti cuvantul "toti" cu "unii" e corect.......si foarte bine poti sa stergi cuvantul "camion".........asa ca citeste iar asa si ai sa vezi realitatea de pe sosele, indiferent ca soferii sunt amatori sau pro....
Ai mai zis ceva cum ca profesionistii n-au voie sa greseasca, sa se enerveze........regulile de circulatie sunt aceleasi si pt amatori...nu sunt mai putin responsabili decat profesionistii doar pt ca sunt amatori si merg pe distante scurte.............daca profesionistii ar fi asa iresponsabili cum spui tu cred ca ai auzi in fiecare zi de camioane care matura soseaua de masini mici...si stii f bine ca nu0-i chiar asa...........uite...hai sa ne gandim.....cate camioane dau peste masini mici comparativ cu cate masini mici intra sub rotile tirurilor......nu mai vb de celelalte accidente

Da hai sa nu transformam topicu asta intr-o disputa despre cine sunt cei mai prosti soferi......cred ca e constructiv sa discutam de problemele din trafic si cine citeste pe aici sa inteleaga unele semne ale tiristilor....si sa invete sa nu-i deranjeze ca sa nu fie deranjat.......ca ai vazut ce zicea un coleg forumist mai sus ca mai sint si cretini care se dau jos cu batele si cred ca nimeni nu vrea sa aiba de-a face cu asa ceva........
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si totusi dodo are dreptate. Cel putin pentru faza lui vladruse cu "scosul de pe sosea".
vladruse a scris:Apropo cand am zis ca l-am scos pe unu l-am scos pe acostament cu 2 roti ca doar nu eram nebun sa-l omor.....dar asa sa stranga putin din buci si sa se potoleasca.


Pardon? Adica i-ai dat doar un branci, nu i-ai pus piedica... Daca se speria? Daca exploda o roata? Daca prin cine stie ce concurs de imprejurari nefericit se rasturna? Nu erai deloc de vina, nu-i asa? Ca doar ei au inceput sa-ti arate oarece degete...

Am mari, mari, rezerve fata de acest punct de vedere. Pana nu esti politia, sepepe-ul sau mai stiu eu care, asa ceva nu se face.
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Tu cand ai fost mic n-ai luat cate o palma cand ai gresit? asta a fost ca sa te corectezi, nu cred ca parintii te-au omorat in bataie.........si poate ti-a facut bine................stii si tu cum sint astia de 18 ani in zilele noastre........ca sa fiu mai clar.....nu l-am scos de pe sosea ci nu l-am lasat sa ma depaseasca dandu-ma putin in stanga iar el a fost nevoit sa franeze mai tare.....binenteles ca s-a speriat putin ca asta am si vrut.........dar nu am creeat o situatie mai grava de atat ca nu eram tampit.....
  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@vladruse, desi sunt vrancean ca tine, nu pot sa aprob gestul pe care l-ai facut, chiar daca era vorba de niste "pustani".

Ar trebui sa ne respectam pe noi insine nu luand in seama niste semne de nivelul gradinitei (daca au certificat de absolvire a ei).

Unii au "cei 7 ani de-acasa" facuti la seral sau la fara frecventa, dar a folosi soseaua pentru a le da acu educatia pe care nu o au e o gresala enorma si care poate determina reactii de neimaginat din partea celor care au fost vizati de gestul nostru educativ.

Poate isi va intra si politia in rol cu adevarat si (cum frica pazeste bostanaria) va aplica legea asa cum trebuie. Atunci, poate, vor fi mai putini "nebuni" pe soselele patriei.

Salve si mii de bombe!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@vladruse

Da, am luat palme, dar de la taica-miu. Daca ma atingea altcineva, il batea taica-miu de facea pe el. Pe mine nu m-a crescut vreun camionagiu din banii lui, ca sa aiba el dreptul sa-mi faca educatie. Asa ca nu te erija in educator pe strazile patriei, ca nu ai nici un drept.

Din palme nu stiu daca a murit vreun copil, dar din genul de educatie pe strada pe care il faci tu sigur au murit multi oameni.

Si imi mentin parerea, cuvantul corect este "toti". Unde am crezut ca nu se potriveste "toti", nu am pus.


P.S. Ma gandesc serios sa imi montez o camera video care retine intotdeauna ultimele 20-30 minute de video. Cand vreau, pot salva aceste ultime minute in memoria interna. Stiu ca acest gen de filmare nu poate fi proba in instanta, dar nu conteaza, sunt o gramada de televiziuni gata sa-mi dea bani grei pentru filme cu infractiuni comise de camionagii pe strada.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din evolutia discutiei inteleg ca s-au acumulat multe tensiuni intre soferii cu autoturisme,neprofesionisti si restul adica profesionistii.Totusi eu trag o concluzie si anume,aglomerarea soselelor de la noi,starea precara a drumurilor,semnalizarea insuficienta pe timp de noapte etc, induc soferului profesionist sau nu o stare de stres care din pacate rabufneste in cel mai fericit caz cu semne obscene sicanari...iar din cand in cand cu evenimente care lasa pe toata lumea cu gura cascata.
Oficialitatile ca intotdeauna vor gasi solutii partiale,costisitoare si neselctive adica vor baga pe toata lumea in aceeasi categorie; Contravenientii care vor ramane fara carnete si vor dona la bugetul de stat sume din ce in ce mai mari ,dar ramane totusi intrebarea CUM VOR FI ELIMINATI CONDUCATORII AUTO CU GRAVE PROBLEME DE COMPORTAMENT ? Soselele noastre incep sa semene din ce in ce mai mult cu o jungla in care pradatorul suprem adica Tir-ul baga spaima in tot ce-i mic si neajutorat ,intra pe contrasens cu farurile aprinse ca el se grabeste ori sa descarce ori sa prinda meciul,si alte motive pentru care nici vorba sa risti viata unor oameni nevinovati,unde se va ajunge? S-a dovedit ca limitatoarele pot fi pacalite,diagramele la fel dar ce facem cu oamenii care deja au platit cu viata inconstienta altora ?nimic nu poate duce la incetarea ostilitatilor ? Nu este obligatoriu pentru nimeni sa faca o meserie pe care nu si-o doreste ,de care s-a plictisit...sau mai rau pentru care nu are nici o chemare.
In acest ritm in cativa ani vom avea radare pe orice strada chiar si plina de gropi,vom avea camere peste tot,care la inceput vor fi pentru supraveghere si incet in incet ..o sa ne ploua cu amenzi,si ma intreb daca indulgenta nu este incurajarea pe termen lung la incalcarea legii.
Pana atunci eu unul nu mai simt aceeasi placere de a conduce,pur si simplu merg numai cand este necesar,ma feresc cat pot incerc sa feresc si pe altii...deoarece momentan viata mea depinde de prea multe necunoscute si factorul noroc pentru a ajunge cu bine la destinatie devine prea important.
Imi este sincer dor de cavalerii soselelor ,adica oamenii care scoteau mana pe geam sa ne faca semn sa depasim nu se luau la intrecere cu noi,puteau ierta balbele incepatorilor,treceau cu vederea multe si in cel mai rau caz ne dojeneau cu un flash sau o goarna mai prelunga.
Am doar rugamintea celor care citesc acest mesaj in momentul in care se urca la volan cu prima ocazie indiferent ce conduce in momentul in care altul greseste sa infraneze impulsul de moment macar cateva secunde,sigur dupa ce trece prima faza a furiei va privi cu alti ochi intamplarea si va avea puterea sa ierte mai mult.Asa mi-am educat tendintele de a nu lasa de la mine pe motiv ca legea mie imi dadea prioritate,asa am evitat sa mai ajung la alergat pe cel ce greseste,asa am ajuns poate in situatia sa mai fiu aici sa scriu acest mesaj. Astept un raspuns la intrebarea mea si aveti incredere nu aveti ce pierde,poate doar cateva minute pana la destinatie...dar castigati sigur stima celui care a gresit si s-a vazut iertat.
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mecanik eu asta fac zilnic........evit sicanarile cu altii
Pentru cei care nu au citit cu atentie ce am scris ii rog sa mai citeasca odata si sa vada ca am zis ca am facut o greseala in acel caz si nicidecum nu am recomandat nicicum astfel de manevre pe sosele.........cititi mai ATENT ce scriu inainte sa comentati..........si vad ca inca e prezenta opinia multora cum ca soferii de tir fac legea si ei sunt cauza accidentelor si prezentei radarelor din ce in ce mai multe pe sosele.....SERIOS ?
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cum, necum, atitudinea psihologica a soferilor masinilor de mare tonaj e putin diferita decat a soferilor de turisme. Nu stiu de ce. Poate fiindca au j'de mii de kilometri la activ, poate pentru ca vad soseaua mai bine, poate fiindca sunt profesionisti, poate din cauza prioritatii de gabarit...
In orice caz, cred ca un sofer profesionist trebuie sa fie mai abil, sa cunoasca mai bine limitele masinii sale, sa aprecieze mai corect situatiile (mai ales ca vede de sus).
Apropos de asta, am condus multa vreme masini ARO si stiu sentimentele pe care ti le da o masina mare si faptul ca vezi mai de sus, mai departe...
Nu cred ca soferii de autoturisme au voie sa greseasca mai mult, dar trebuie sa fim putin mai drastici cu soferii masinilor mari. De ce? Simplu. Pentru ca erorile lor au efecte mult, mult ai grave. Si pentru ca profesionisti fiind, trebuie sa stie mai bine.
Am vazut multe cazuri de tampenii facute de soferi de autoturisme, poate soferi de week-end, dar cele facute de soferi de tir sunt cele mai serioase. Si da, un sofer de tir m-a scos de pe sosea, pentru simplul motiv ca nu a vrut sa ma lase sa depasesc. Desi nu facusem nimic, dar absolut nimic care sa-l determine sa faca asa ceva. Eh, ala merita o corectie in stilul parintesc de care vorbea vladruse mai sus. Dar din aia sanatoasa...
Sentimentul e greu de descris. Cand am intrat in depasire a accelerat, apoi a tras stanga incetisor, incetisor, accelerand si m-a impins in sant. Santul era atat de mare ca desi eram cu ARO nu am reusit sa ies fara ajutor. Si ma gandeam atunci (dar si acum) cat de grave sunt problemele acelui sofer, sau ce s-ar fin intamplat daca eram intr-o masina mica, daca nu cumva a repetat gestul asta si cu altii...
Au trecut suficienti ani de atunci, dar momentele alea nu mi le pot scoate din minte.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR