Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu erai tu cumva cel cu cielo de care vorbea vladruse? Laughing
Nu inteleg de ce va aprindeti asa... Vorba aia: "ce'i ma nu iti mai ajunge strada?" Very Happy Intotdeauna vor exista oameni care fac asa si oameni care fac altcumva, indiferent daca sunt la volanul unui camion de 16 tone sau a unui tico de 500 kg.Pe mine ma scos odata unul cu dacia de pe sosea si nici nu am apucat sa imi dau bine seama ce se intamplase ca aveam deja in spate un tir gata sa ma scoata din sant. La cei 22 de ani ai mei pot sa zic ca atata lucru stiu: exista tiristi magari, taximetristi magari, incepatori magari, batrani magari si nimic nu o sa schimbe chestia asta oricat va bateti voi tastele pe forum.
Asa ca faceti bine si mai dati pe la intalniri, bem cate o bere, 2, 3, ... 8 Very Happy si discutam lucruri serioase.
Bafta!
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris: Soselele noastre incep sa semene din ce in ce mai mult cu o jungla in care pradatorul suprem adica Tir-ul baga spaima in tot


Eu am intalnit muuuuuuuuuuult mai multi frustrati cu autoturisme care te scot de pe sosele doar pt ca ei au un BMW harbuit luat din cine stie ce cimitir de masini de pe afara sau cine stie ce alta masina "tunata" care-i face mult mai smecheri decat orice sofer fie el profesionist sau nu. Sau tot felul de pustani inconstienti care se cred A. Sena cel putin. F multi minori cu masinile "parintilor".... Serios, in tara asta exista POLITIE? Isi face treaba? Spune-ti voi ca nu-i asa Exclamation

mecaNIK a scris: Am doar rugamintea celor care citesc acest mesaj in momentul in care se urca la volan cu prima ocazie indiferent ce conduce in momentul in care altul greseste sa infraneze impulsul de moment macar cateva secunde,sigur dupa ce trece prima faza a furiei va privi cu alti ochi intamplarea si va avea puterea sa ierte mai mult.Asa mi-am educat tendintele de a nu lasa de la mine pe motiv ca legea mie imi dadea prioritate,asa am evitat sa mai ajung la alergat pe cel ce greseste,asa am ajuns poate in situatia sa mai fiu aici sa scriu acest mesaj. Astept un raspuns la intrebarea mea si aveti incredere nu aveti ce pierde,poate doar cateva minute pana la destinatie...dar castigati sigur stima celui care a gresit si s-a vazut iertat.


AMIN !
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Il felicit si eu pe Vios pentru acest topic.

Observ ca vladruse e serios "urecheat" pentru acea actiune, desi a admis ca a fost o greseala.
Observ in mai multe discutii, nu doar in asta, o serie de lupi moralisti.
NU acuz pe nimeni, e natura umana. Mai repede vezi paiul din ochiul celuilalt...

Eu cred ca, daca s-ar face o statistica, procentul de accidente provocate de soferii de "masini mari" ar fi mult mai mic la orice criteriu - victime, pagube, chiar si raportat la nr de soferi din fiecare categorie. Nu exista padure fara uscaturi, insa eu am vazut mult mai multe "uscaturi" in autoturisme si microbuze decat in tiruri.

Salve si mii de petarde!
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce oare nu ma mira sa aflu ca tot TIR-uri sunt la baza producerii accidenteleor de vineri, 6 iulie 07 , de pe Autostrada Soarelui?

http://www.antena3.ro/Accid...dr_35424_ext.html Astia chiar nu judeca!

Ma refer la cei care produc accidente... Am vazut acum o saptamana cum circula baietzii... Se grabesc sa faca o baie in mare?


Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
danielul a scris:De ce oare nu ma mira sa aflu ca tot TIR-uri sunt la baza producerii accidenteleor de vineri, 6 iulie 07 , de pe Autostrada Soarelui?


Cum poþi scrie aºa? Bânuiesc cã ai recþionat la impulsul de moment nu?
Am urmãrit subiectul din media ºi din discuþiile ……….. TIR-iºtilor pe staþia CB (poziþia 22 care este a lor). Pot afirma, fãrã dubiu cã, nu au nimic de a face cu aceastã catastrofã.
Mai mult au dat tot concursul de la presemnalizãri pânã la metode de prim ajutor, cu toate cã au încãlcat interdicþia de a circula în intervalul 8:00 – 22:00. Nu þi se pare curios cã în acest eveniment rutier nu sunt implicate autocamioane? De ce? Pentru cã au posibilitate de cominicare radio ºi spre deosebire de amatori, sunt prudenþi la aspecte ca negurã sau ceaþã. No offence!
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Hehe domnu daniel ce baie in mare? cu camionu degeaba ai treaba la Constanta ca nu poti sa ajungi la mare........n-ai voie decat la marginea orasului mai departe numai masini mici.....eu anu asta am fost la Cta de vreo 10-15 ori si nici n-am vazut marea........prima baie am facut-o duminica cand am dat o fuga cu Opelu.....si cum sa se grabeasca fie si pe autostrada cand la 90 kmh se taie gazu a?
..........despre urecheli am zis mai sus ca rog pe cei ce citesc sa citeasca mai atent ce-am scris..........si totusi ma asteptam de la colegii forumisti sa vina cu intrebari, curiozitati despre tir si camionagii ca as putea sa explic multe dar vad insa ca toti le stiu pe toate si dau lectii........cred ca multora dintre voi le-ar prinde bine niste sfaturi de la profesionisti...fara suparare sau ironie zic asta....
Un prim sfat de exemplu care-mi vine in minte acum ar fi in acelasi timp si o rugaminte : in parcarile de pe marginea drumului din Romania, care sunt destul de mici dealtfel, as ruga pe toti cei cu masini mici sa opreasca in capatul parcarii si nu in mijlocul ei, sa mearga pana in fata, ca nu se gandesc ca ar vrea poate si un tir sa opreasca in spatele lor dar daca ei cu un turism ocupa spatiul tiru nici nu mai opreste si cine Dzeu stie unde e urmatoarea........s-a gandit vreunu din voi la asta vreodata? sau doar l-a cum sa depasesca jegu de hardughie care nu-l lasa sa mearga cu 180 kmh ? ...multumim anticipat
Inca ceva.........va rog sa va ganditi ca pt. noi soseaua e locul nostru de munca, biroul nostru daca vreti.....si zic asta ca sa intelegeti de ce se supara repede profesionistii pe amatori cand acestia ii incurca.........banuiesc ca multi dintre voi lucrati la birou.....ce ar fi ca in biroul vostru unde le aveti pe toate intr-o ordine sa treaca cate unu asa si sa va incurce hartiile sau fisierele in calculator...........poate acelasi lucru se intampla si cu tiristii care sant nevoiti sa franeze des si sa evite o gramada de imbecili neglijenti si obraznici.......la un moment dat te enervezi..........poate e o comparatie idioata dar incerc sa va fac sa vedeti lucrurile si din cabina tirului......
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@vladruse cand doua tiruri merg unul in spatele celuilalt si nu e loc intre ei ce semnale tre sa fac tirului din spate sa-mi lase loc intre ei cand depasesc ? ... ca sa depasesti doua tiruri e destul de nasol (distatnta mare )si daca vine din fata nu prea apuci sa treci de ei si nici nu ai cum sa te bagi intre ei ... mi sa intamplat de cateva ori ... sau trebuie sa iau o statie si sa-i anunt sa-mi lase loc ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
fiecare dintre voi aveti dreptate, si vad ca majoritatea ati inceput sa va manifestati frustrari din categoria "@#$#$% de tiristi" vs "@#$@#$% de soferi de duminica"
Patimile se aprind, aveti grija ca incepeti sa deviati catre jigniri. Si, daca se incing spiritele, va inchid topicul si va las sa va sfaditi pe privat.

Parerea mea e ca nu exista padure fara uscaturi. Din pacate firea umana inclina sa ii ignore pe aia 50 care se comporta civilizat, si te ajuta, si sa il tina minte pe dobitocul care te-a incurcat. Si apoi suntem tentati sa ne razbunam pe toti ceilalti, pentru ca automat dobitocul respectiv devine exponentul unei categorii.
Skip ads

  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
GODLESS : stiu situatia f bine.......celui de-al doilea tre sa-i dai o palma dupa ceafa ca nu tine distanta de masina din fata. Asta e mersu in tandem sau coloana...aproape intotdeauna cei 2 au si statie si sa stii ca se sincronizeaza..........intr-adevar uita sau nu ii intereseaza de ceilalti......binenteles ca nu e in regula............ei se tin aproape deoarece depasirile cu tiru se fac greu si daca primu depaseste si vede ca ar avea loc si al doilea ii lasa semnalizare stanga mai mult dupa ce trece el si se baga si al doilea repede...sau ii zice prin statie.........daca intre ei s-ar intercala cineva binenteles ca totu se complica.......ce sa-i faca daca soselele devin suprasaturate.....nu mai are loc toata lumea.......recent eu am patit-o cu 3 tiruri de Frutti Fresh care mergeau pe Oituz lipiti bara la bara............m-am si certat cu ei ca stateau la povesti pe canalu 22 si nici nu puteam sa le zic sa ma lase sa depasesc ca eu eram gol..........

jE.......perfect de acord........si eu sper ca topicul sa fie civilizat si constructiv, nu sa devina locul de varsat nervi acumulati pe drumuri......(fie vorba intre noi credeti ca ar avea vreunu mai multi ca mine? Very Happy )............asa ca hai sa discutam situatii si nu sa dam verdicte......
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca suna ca din carti, dar ce bine ar fi daca am putea lasa enervarea cand urcam in masini...
Uite, eu asta imi doresc. Ca daca suntem calmi, parca seamana a civilizatie.
  • stal

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iubesc tiristii responsabili. Sunt o adevarata legenda cind sunt ok. Am avut si eu ceva surprize cu ei dar nu asta vreau sa spun.
Baietii astia conduc "din tastatura" cum se zice si gurile bune doresc implementarea limitarilor drastice de viteza si a orelor de deplasare.
limitarea electronica a vitezei corelata cu , cutia neagra si multe alte elemente aferente *stocarea video a fiecarei secunde de deplasare din doua unghiuri din care unul vede complet corpul soferului si retrovizorul )vor face recalificarea in alte meserii mai usoara.
Tahografele vor fi curind o amintire
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am citit cu atentie tot ceea ce s-a scris pana acum , si am incercat si eu sa-mi aduc aminte cand am fost sicanat ultima data de un sofer de camion . Sincer , nu-mi amintesc de nici o situatie in care sa fiu impiedicat sa depasesc , sa se franeze brusc in fata mea , sa fiu impins de pe sosea , etc . Ma intreb de ce ? Nu cred ca e vorba de noroc . In 12 ani de soferie ar fi trebuit sa mi se intample si mie . Inclin sa cred ca depinde de comportamentul fiecaruia pe sosea . Ti se raspunde cu aceeasi moneda . De ce trebuie neaparat sa fortezi depasirea unui TIR chiar daca merge calare pe doua benzi ? Nu poti astepta pana ai loc sa depasesti in siguranta ? Poate pe prima banda asfaltul este denivelat si risca sa intre in balans , poate are un obstacol in fata si vrea sa-ti dea de inteles asta . De cate ori ati redus viteza pe banda a doua ca sa-i permiteti unui TIR de pe prima banda sa treaca pe a doua pentru ca avea un obstacol pe banda lui ? Chiar este nevoie sa folosim flashurile sau claxoanele sa ni se faca loc sa trecem ?
Cred ca inainte de a-i acuza , ar trebui sa ne revizuim atitudinea pe sosea .
Pe sosea , asa cum este ea , lata , ingusta , buna sau plina de gropi , este loc pentru toata lumea .
Respecta-i pe ceilalti si vei fi respectat la randul tau !
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Fata de reactia de neinteles a autoritatilor avem exemplul cat se poate de clar.Acesti oameni nu stiu sa ia o hotarare corecta din pacate ,exemplul accidentul de pe Autostrada Soarelui ; pompierii declara prin purtatorul lor de cuvant ca nu pot sa se pronunte in cazul incendierilor de pe marginea autostrazii,Garda de mediu deja raporteaza victorioasa mari amenzi cumulate de vreo 4 miliarde date proprietarilor de terenuri respectivi.. Intrebare ... Cine este abilitat in aceasta tara in afara pompierilor si a expertilor in problema sa se pronunte in cazul izbucnirii unui incendiu?Pe ce baza a stabilit Garda de mediu vinovatia proprietarilor acelor terenuri? Normal era sa fie asteptat raportul Pompierilor referitor la cauza izbucnirii incendiului,vinovatii gasiti de Politie si abia atunci sanctionarea lor in deplina cunostinta de cauza.Dupa logica dementa a Garzii de mediu daca eu am un teren pe marginea autostrazii si opreste unu arunca o tigara la plecare, ma trezesc cu o amenda de-mi trebuiesc 10 vieti sa o pot plati.
Urmarile focului le-am vazut cu totii,reactia intarziata a politiei rutiere la fel,amenzile date la gramada cu cifre ametitoare nici nu mai e cazul sa vorbim urmarile pentru cei vatamati in eveniment ...nu se sufla o vorba.Cu ei ce se face?Se va invoca vechea formulare ,Reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol? si cei care au avut nenorocul sa treaca pe acolo se vor alege cu pagubele si suferintele?
Voi ce parere aveti? Cine e vinovat ca un om a murit,si altii au fost raniti?
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dar dupa logica ta daca ai teren pe marginea autostrazi trebuie sa fie plin de materiale inflamabile ? faneturi, gunoaie care se pot auto aprinde de la caldura si nu numai de la tigara nu stiu cui (macar daca ai pamant acolo, pui un gard cat casa poporului sa nu arunce nimeni pe el gunoaie )da cum romanul e comod din fire o sa plateasca pt neglijenta ... poate ca garda de mediu a constatat ca proprietati de terenuri depozitau acolo materiale inflmabile, atunci nu e nevoie de pompieri sa dea amenzi ... pompierii, fi sigur ca si ei o sa dea amenzi dupa ce o sa se pronunte , si procuratura o sa faca dosare ...
Vinovatii sunt proprietarii de pamanturi pt. neglijenta !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@GODLESS, da' tu cu ce autoritate te-ai erijat in judecator? ca vad ca ai dat verdictul, si pari a fi gata sa duci si sentiinta la indeplinire...
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@JE omul a intrebat si eu mi-am dat cu parerea ... sau nu am voie ? si judec pe cine vreau si cum vreau e dreptul meu, parerile mele ... Si ce sentinta vezi tu ca am dat ?
numai bine !
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am fost plecat din tara si vineri pe la 22 intram in Nadlac. Si uite asa, la volanul unei astra f, si un pic obositi(2 soferi) ne chinuiam sa ajungem acasa pe bunatatile de drumuri ale patriei. In scurt timp am gasit un partener de drum pe stilul nostru, un tirist; Am mers excelent o buna bucata de vreme, l-am ajutat, ne-a ajutat, pana la un moment dat cand a intrat in parcare.
Abia treceam de sebes si incepea sa fie tot mai interesant traseul, si uite asa am avut ocazia sa vad de ce pe mine nu aveau boala tiristii si pe altii da. E vorba de bun simt elementar sa te uiti cine e in spatele tau si sa ii faci loc cat are nevoie pentru a te depasi, sa nu ii dai flash-uri ca nebunu' cand vezi ca nu te lasa, mai mult ca sigur stie el ceva.
Am avut parte si de probleme, desi stateam cat puteam de aproape de acostamenta fara sa-mi fac probleme, era sa fiu agatat de cateva ori.
E tarziu, poate mai detaliez alta data.

Tin doar sa le multumesc celor care m-au ajutat intr-o noapte foarte lunga, deja imi era greu sa merg fara lumini zdravene in fata la un moment dat.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Exact cum au mai scris colegii noºtri, faza cu frânarea bruscã în faþa unui TIR poate duce la dezstru. Astãzi dimineaþã s-a produs un accident rutier pe A2 în care 3 oameni (ce se deplasau în direcþia Constanþa - Bucureºti la bordul unui autoturism Dacia 1300, au murit arºi de vii în urma coliziuni din spate cu un autotren în dreptul Km. 20 localitatea Brãneºti. Adevãrul este undeva la mijloc deoarece ºoferul autoturismului oprise pe banda de urgenþã cu toate cã în dreapta lui era o parcare amenajatã. Va las pe voi sã urmãriþi reportajul.

  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mecaNIK

normal ca nu e in regula sa acuzi pe cineva de ceva pana nu ai toate probele, deci din puctul asta de vedere autoritatile noastre s-au comportat ca in multe alte situatii de pana acum cand trebuie sa ia o decizie rapid

Pe de alta parte, terenul de care vorbim era un camp de pe care se recoltase graul, si toata lumea stie ca, desi nu e voie, proprietarii incendiaza paiele care raman ca sa sacape de ele (si cred ca ajuta si pamantul cumva). Deci desi decizia de a amenda fara probe nu e corecta moral, sunt convins ca o meritau respectivii.
  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ar trebui sa ne mire comportamentul unor soferi care s-au invatat sa foloseasca masina precum caruta lor de pe plaiurile natale. Cei care mai fac drumuri la sate pot confirma ca s-au intalnit cu astfel de situatii cand soferul circula pe unde vrea, opreste cand si unde vrea muschiul lui, etc. Mai punem in balanta si lipsa educatiei rutiere, a inexistentei autostrazilor la noi (de unde si lipsa educatiei in utilizarea lor) si avem imaginea a ceea ce a facut conducatorul auto din accidentul prezentat de Vios40, conducator care a oprit "caruta" unde i-a trecut lui prin vine. E pacat ca iresponsabilitatea lui a tras in mormant si oameni nevinovati.

Salve si mii de bombe!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR