Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare dragi opel-isti, din pacate m-a lovit si pe mine aceasta problema si am inceput sa caut pe forum am dat de acest topic.... foarte interesant si bine facut..... dar din pacate am si eu o intrebare si anume :
Care ar mai putea fi cauza nefunctionarii ( nu cupleaza compresorul), am testat cu multimetrul si bobina are o rezistenta de 4,75 ohmi.
Tin sa precizez ca imi ajunge curent la mufa bobinei iar freon exista... Daca aveti vre-o idee astept sa mi-o impartasiti si mie. Va multumesc
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca bobina are in jur de 4 ohm si vine comanda de 12V in cupla, e imposibil sa nu cupleze.
  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns.. avand in vedere ca nu est de la sigurante si curent ajunge pana in mufa... am sa desfac maine si am sa va anunt ce a patit.... ( Este adevarat ca nu cupleaza.... si am verificat si pe OP Com .. si nu am erori...)... sa vedem maine e ne dezvaluie bobina cand am sa o dau jos. Multumesc
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
buna seara !citind acest topic m-a decis sa scriu si eu de problema mea cu compresorul de ac la un astra g 1.7 an 2001.in momentul cumpararii masinii in 2006 ac-ul a mers,a tinut cam 1 an apoi am fost sa reincarc si iar a functionat cam 1 luna .m-am reintors la meseriasul cu reincarcare si mi-a zis ca s-a cam dus compresorul si ca pot sa il repar prin cumparare.l-am rugat sa imi zica dak se poate repara si raspunsul a fost negativ.si uite asa am mers fara ac atatia ani ca bani de altul nu am avut nici macar sh .acum am citit mai mult despre reparatii dar fiind cam"afon'' cu electronica si electrica auto as vrea sa va intreb dak se gaseste o mana mai darnica prin judetul buzau sa ma ajute sa il repar (asta dak se mai poate repara).dar sa va zic simptomele :omul respectiv mi-a zis ca nu mai tine presiunea.mai multe nu stiu ce sa zic .multumnesc
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Probabil ca trebuie schimbata presetupa.
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
d-le LDivora va intreb dak se pot face reparatii la solutia data si daca da unde?poate in buzau stiti pe cineva?am lansat si eu mesaje la colegii pe la intalnire sa vedem ce zic.dupa dvs cam cat ar fi costul final?echivaleaza cu 1 sh ?
  • myrceatd

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
multumiri celor care au facut acest tutorial.la mine erau topite firele care intrau in bobina si nu stiam daca o mai pot repara asa ca am luat alta bobina de la dezmembrari.dar bobina nu era cea care imi trebuia mie asa ca daca tot am dat jos bobina m-am apucat de lipit firele de capetele bobinei care erau foarte putin iesite din acea rasina.cu chiu cu vai le-am lipit si le-am pus picatura peste ele.nu stiu cat o sa reziste dar macar pana ajung la dezmembrari sa o schimb pe cea care mi-a dat-o.acum am o intrebare daca nu i-am mai pus dioda ce se poate strica?mentionez ca merge ac mai bine ca acasa.multumiri inca o data ptr acest tutorial.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:.... Este o dioda antiinductie. Protejeaza ECM de spike-urile datorate autoinductiei bobinei la decuplare.


iata ce a scris pe pagina 6 colegul nostru Laurentiu... alegerea iti apartine Wink
Skip ads

  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Bun gasit dragi Opel-isti. Sunt nou pe forum si am o intrebare. Am achizitionat un Opel Caravan si pe caldurile astea s-a ivit o problema, probabil din cauza cuplarii AC in timpul mersului la turatii mari ale motorului (am inteles de pe forum ca nu este indicat) mi s-a dus bobina de la compresor. As dori sa stiu daca la motorul Z16SE a scos cineva fulia de pe compresor fara sa goleasca instalatia adica rotind cumva compresorul cat permit furtunele. Pozitia la acest motor esta cam inghesuita.
Desi mi-am data seama de defect din relatarile din topic-urile expuse mai sus am vrut sa fiu sigur si am mers la reprezentanta Opel din Focsani care mi-a lasat un gust amar. Dupa verificare si constatare si la ei "bobina dusa" si oferta ca o repara ei la cca 300 RON cand am ajuns acasa am constatat ca mufa mama si tata de la compresor nu erau cuplate si atarnau in aer. Noroc mare am avut ca nu mi le-a agatat cureaua sau fulia. Eu nu pricep cum pot fi unii "meseriasi" atat de superficiali.
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Hai ca sambata urmez eu sa dau jos bobina de pe al meu astra.Insa la mine, chiar nu stiu ce poate fi dus, eu sper pana in ultimu moment ca e doar siguranta termica si/sau dioda. Cand am luat masina acum 5 luni, a/c-ul functiona. O vreme nu a mers, iar a mers la un moment dat iar dupa 4-5 zile nu a mai mers de loc , de atunci si pana acum. Freon cand am mers sa complectez aveam doar 270 grame din700. Curent imi vine pe mufa 12 v [virgula o valoarea care nu am tinuto minte, dar e peste 12v]. Acum seara am mers pana la un unchiu eu neavand aparat de masurat prin preajma, stiam ca are el, am masurat pe 2k. Si la mufa imi aparea 444ohmi. Tiind mai mult sa cred ca e 444 si nu 4.44 ohmi. L-am contactat telefonic pe dl. mihai simu, un om de mare caractez am vorbit aprox 20 minute , mi-a explicat , si parerea lui atunci cand voi da bobinba, voi vedea firele iesite prin ceramica, sper sa nu fie asa, sper sa nu fi masurat eu mufa bobinei cum trebue deoarece, odata aparea 444 odata 1, acest lucru am uitat sa il preciez lui mihai. Oricum , sambata voi vedea ce si cum. Voi posta si eu la randul meu poze la cererea lui Mihai, insa si din placerea mea.
  • catalyno

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am o mare mica problema. Mentionez ca am un astra h 1.9 (compresorul fiind deosebit de greu de desfacut fara a scoate freonul). Mi s-a ars bobina si una noua era 400 de lei. asa ca am mers la un service unde aveau ei o alta bobina aproape noua. Au reusit si mi-au dat-o jos pe a mea, si au montat-o pe cealalta impreuna cu fulia ei pereche, caci a mea nu se potrivea. Au masurat-o si au considerat ca se potriveste. la montare cand au pus capacul (cupla) si au strans surubul, fulia s-a blocat, asa ca au inlocuit saibele cu una mai mare. Din fericire mergea (dpdv al meau un pic cam greu). dar dupa 200 de km mi s-a sfasiat cureaua si s-a rupt. Acum as vrea sa imi repar bobina mea, si sa o remontez. cine stie cine poate face acest lucru si sa tina, unde in Buc pot gasi un astfel de electrician. Iar in cazul in care aveti vreo idee de ce s-a rupt cureaua, caci aerul cupla, mergea bine..... Multumesc mult. (id catalyno_robe)
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
fulia nou pusa nu mai era cu aceleasi caneluri cu cea veche sau cureaua era veche si s-a rupt de batranete daca nu ai schimbat-o niciodata.
daca e arsa siguranta termica doar sau dioda ia legatura cu LDivora pe forum si fiind tot din bucuresti poate te ajuta.
Daca s-ar ars efectiv bobina si nu doar siguranta termica sau dioda atunci trebuie alta bobina pe dimensiunea ta si asta gasesti la Alpadrino parca... cauta pe net.
Skip ads

  • Dinu G

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut
Am si eu o intrebare,bobina sau rezistenta termica au aceiasi valoare in ohmi la toate? Eu am corsa c motor 1000 din 2002. Multumesc!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bobina da. Rezistenta termica nu exista, poate siguranta! Aceea are rezistenta 0.
  • Dinu G

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc d-nule LDivora
  • kynio

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am ajuns si eu cu AC-ul la meserias "ca nu mai baga rece".
a pus meseriasul o butelie cu aer sub presiune sa vada daca pierde pe undeva,ca poate e vreo conducta fisurata,etc...cand colo ce sa vezi?...pierdea pe la compresor.concluzia lui e ca trebuie altul.spunea ceva de o "presetupa" si ceva oringuri sau ceva de genul asta...
acum intrebarea:stie cineva ceva de vreun kit de inlocuit oringuri sau ce o fi stricat pe acolo ca sa nu mai piarda presiunea?
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
d-le kynio dak ai fost la d-l ion din intersectia fara rost sa stii ca are dreptate .mergi la sh si ia altul ca asa mi-a zis si mie de compresor .ca trebuie reparat prin schimbare .eu fiind mai capos am gasit un meserias care mi-a confirmat ceea ce a zis el.adica era defecta partea mecanica a compresorului (adica nu tine presiune).dak e doar oringurile esti mai norocos dar ma indoiesc sa fie doar alea ca iti zice sa le schimbi sau le schimba chiar el.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@kynio si @bashtan: Chiar nu vedeti titlul subiectului? Nu puteti posta unde trebuie?
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sa fiti sanatosi si sa ajutati si pe altii!eu am reusit in urma acestui tutorial sa repar o bobina la un astra g caravan 2002 cu clima.multumesc mult!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sa iti fie cu noroc si sa iti mearga mult si bine... a mea merge de atunci si nu am avut nici o problema...
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR