Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • PesK

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
La astra mea 1.6 siguranta nu incapea asa ca am incercat sa maresc spatiul din acel locas, doar ca s-a rupt unul din firele de la bobina. Am sapat apoi usor pana am ajuns la bobinaj, am dat de capatul rupt si l-am ridicat putin pt a putea face din nou legatura. daca se vede putin bobinajul are ceva? am masurat si bopbina nu e dusa. si daca fac legatura pe direct fara siguranta e vreun risc?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
riscul este sa ti se arda cu totul data viitoare... citeste cu atentie ca s-a discutat de mai multe ori problemele ce pot aparea Wink
  • aquilla

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Din pacate am si eu aceasta problema Sad.
Am fost la NORAUTO in Bucuresti si mi-au spus ca trebuie schimbata fulia, denumita de ei "cupla magnetica delphi" pret 560 lei + manopera. Initial am vrut sa o repar deoarece am de facut un drum mai lung si a venit caldura, dar nu pot aduce piesa nici macar la comanda.
Am incercat sa intru in legatura cu "ldivora" dar nu am reusit pana acum. Imi poate repara cineva aceasta bobina?


Model: Opel Astra H
Anul de fabricatie: 2005
Motorizare: Z16XEP Benzina
  • PesK

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de ieri am din nou aer conditionat. am sapat pana la bobinaj, am lipit o siguranta termica de 4A (mai mica de atat nu am gasit - ca a noastra era de 1A) cu fludor si peste am pus un strat de silicon rosu rezistent pana la 300 grade. Mentionez ca cei de la rezistenta depasea putin nivelul carcasei, dar cei la service mi-au spus ca au mai facut asa si a mers. sa speram ca va tine cat mai mult!
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca nu a fost incalzita excesiv la lipire cu cositor siguranta termica va tine bine dar asta o vei vedea zilele care urmeaza ca se anunta canicula mare...
siguranta mea tine de cand am facut tutorialul si nu am nici o problema pana acum Wink. ieri am reimprospatat freonul (ultima data a fost in 2008) si mai aveam 640g din cele 700g cat a fost deci totul este super OK Wink
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sunt foarte impresionat de ce am citit aici. Intradevar exista si meseriasi adevarati, care stiu sa repare, nu sa inlocuiasca. In Iasi la cine sa apelez oare sa vada de ce nu imi cupleaza compresorul, poate am si eu tot o problema de genul asta, posibil sa am bobina dusa. Ma ajutati si pe mine va rog? Very Happy
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jammin a scris:Sunt foarte impresionat de ce am citit aici. Intradevar exista si meseriasi adevarati, care stiu sa repare, nu sa inlocuiasca. In Iasi la cine sa apelez oare sa vada de ce nu imi cupleaza compresorul, poate am si eu tot o problema de genul asta, posibil sa am bobina dusa. Ma ajutati si pe mine va rog? Very Happy


De ce nu incerci sa te ,,ajuti,, singur?
In acest tutorial (si crede-ma, este foarte scurt, eu am citit unul de vreo 160 de pagini!) gasesti tot ce ai nevoie! Nu iti trebuie decat de o presa care o iei cu pana in 20 lei si multa incredere!
Eu efectiv in bobinaj am ,,racait,, cu o pila!
Satisfactia este garantata!
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,
am ajuns aici pentru ca am constatat ca am probleme cu rezistenta asta termica
Dupa ce am citit aici si am inteles ce am de facut am vrut sa ma apuc de treaba dar aici la Turda nu gasesc rezistenta de 1A
Am gasit de 10A-240° ii perfecta ca si dimensiuni si cred ca intra direct la locul ei fara sa fac modificari dar nu stiu daca este buna de 10A
Astept un raspuns de la voi care sunt riscurile daca pun rezistenta de 10A
numai bine
Skip ads

  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
maggicianu a scris:Salutare baieti,
am ajuns aici pentru ca am constatat ca am probleme cu rezistenta asta termica
Dupa ce am citit aici si am inteles ce am de facut am vrut sa ma apuc de treaba dar aici la Turda nu gasesc rezistenta de 1A
Am gasit de 10A-240° ii perfecta ca si dimensiuni si cred ca intra direct la locul ei fara sa fac modificari dar nu stiu daca este buna de 10A
Astept un raspuns de la voi care sunt riscurile daca pun rezistenta de 10A
numai bine



Initiatorul tutorialului exact de 10 A a pus! Si eu la fel! Din cate am inteles este SIGURANTA termica, nu rezistenta, deoarece se arde la o anumita temperatura .
Spor la treaba!
  • MindHunters

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Va salut.
A venit vara si am fost de am incarcat si eu instalatia cu freon, insa din pacate compresorul nu functioneaza.
As dori sa stiu daca se poate extrage rulmentul fara o presa si cum, deoarece nu am gasit una la un pret accesibil.
Va multumesc!
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
eu joia asta ce a trecut am desfacut bobina si la fel ca si tine am crezut ca-mi trebuie presa dar a iesit de unu singur chiar foarte usor spre surprinderea mea.
Incearca poate ai noroc si merge
numai bine
  • MindHunters

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Merci pentru raspuns, o sa incerc Laughing
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
MindHunters a scris:Va salut.
A venit vara si am fost de am incarcat si eu instalatia cu freon, insa din pacate compresorul nu functioneaza.
As dori sa stiu daca se poate extrage rulmentul fara o presa si cum, deoarece nu am gasit una la un pret accesibil.
Va multumesc!


te referi la rulmentul de la fulie sau? ala se extrage putin mai greu ca are niste blocari stantate facute dar nu este imposibil...
citeste tutorialul cu atentie si uita-te peste poze si vei intelege exact ce si cum Wink
  • MindHunters

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit sa scot bobina, am luat-o in casa.
Acum trebuie sa stabilesc exact ce este de vina, dioda sau siguranta termica.
Sper sa fie dioda, avand in vedere ca pentru siguranta va trebui sa "sap" Crying or Very sad
  • MindHunters

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
imi pare rau, dar poti modifica post-ul tau numai in primele 60 de minute dupa ce l-ai pus initial.

Am reusit sa ajung la siguranta termica, insa nu am gasit niciuna de dimensiuni mici. O sa ma duc maine sa caut, insa mai am o problema.
Dioda este si ea pocnita si nu stiu ce fel sa iau. Va rog sa-mi spuneti, sa ma duc maine sa cumpar.
Multumesc!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Orice dioda de comutatie de 1A.
  • MindHunters

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc @mikyboy si @LDivora, maine sper sa am si eu A/C-ul functional dupa mai mult de un an Smile
  • MindHunters

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Functioneaza! Mi-a luat cam mult timp sa il fac, pentru ca este pentru prima data, dar a II-a oara nu cred ca mi-ar lua mai mult de o ora.
Va multumesc pentru ajutor, am scutit ceva bani. Am cheltuit decat 10 LEI (2 sigurante, prima s-a ars din cauza pistolului de lipit, nu am gasit fludor de calitate.)
  • tr_05_dey

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mii de multumiri si de la mine.....dupa plimbari pe la tot felul de "mesriasi" care imi spuneau k e ars compresorul si trebuie inlocuit am gasit acest tutorial....si ajutat de un prieten am urmat pas cu pas indicatiile tale....la final satisfactie maxima functioneaza....costul pieselor 3,5 ron siguranta....p.s. eu am folosit silicon negru care rezista la 343 de grade C
  • tr_05_dey

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
[quote="mikyboy"]
MindHunters a scris:Va salut.
A venit vara si am fost de am incarcat si eu instalatia cu freon, insa din pacate compresorul nu functioneaza.
As dori sa stiu daca se poate extrage rulmentul fara o presa si cum, deoarece nu am gasit una la un pret accesibil.
Va multumesc!


merge sa il scoti si fara presa noi asa l-am scos Wink dar atentie maxima sa nu il bruschezi k o sa ai nevoie de altul....bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR