Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Incearca cu un degresant, probabil ai dat cu substante siliconice pe bord si de aia nu adera autocolantul. Nu ne arati si noua ce autocolant vrei sa pui? Smile
Skip ads

  • cipry

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am slefuit inainte cu un smirghel fin ,am spalat cu apa si sapun ff bine si dupa uscare am dat cu o carpa inmuiata in spirt,dar cam degeaba.folia e imitatie carbon 3m, am dat pe ea 200 ron 120x100 cm de la o firma din cluj.
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
felicitari arata superrr!
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
unde ai gasit smirgher de granulatie asa mica?
Se smirgheluieste pana dispar de tot porii de pe suprafata ce urmeaza a fi vopsita?
Skip ads

  • vlad_pvc

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Calibra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@costi: am gasit la un magazin care prepara vopsele pt masini ceva gen Policolor
@cipry: incearca sa dai si cu feonul cand lipesti autocolantu. Eu inainte sa-mi vopsesc bordul mi-am lipit atocolant imitatie lemn cumparat de la praktiker undeva in jur la 30 ron si a stat lipit dar l-am incalzit la aragaz si l-am lipit si cu picatura
  • cipry

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ms de sfaturi,dar am incercat si cu feon (industrial bosch) dar degeaba.ma gandesc ca ii autocolantul de vina.oricum am renuntat la el. am inceput sa slefuiesc si eu consola si incet,incet o pregatesc de vopsit,negru mat + lac.cu ce amorsa (primer) ai dat? este si la spray? imi recomanzi un magazin? ms
  • vlad_pvc

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Calibra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
da este la spray. eu am cerut primer pt plasatic. ca magazin iti recomand "probe" de pe str. Fabricii chir langa Kaufland. Si vopsea iti recomand sa-ti cumperi ceva de calitate pt k ls cslibra am luat ceva ieftin la 8 lei tubul si deja se zgarie si prin unele locuri se besica. Pe exterior nu recomand sa dati cu spray-ul pt k la vectra a inceput sa se cojeasca Razz. oricum dupa ce il vopsesti trebuie sa ai destula grija cu el.
In viitorul apropiat am sa demontez toate piesele de bord de pe caibra ce le vreau vopsite si am sa le duc la un profesionist. Pt 150 lei manopera zic eu k nu se merita sa mai muncesc eu
  • cipry

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am luat spray primer din spate de la fabrica de bere ,pe o straduta este un magazin cu vopsele de tot felul.am smirgheluit ,am degresat,am dat cu primer,dupa aceea un fel de grund care si astupa zgarieturile f mici ,3 straturi de vosea neagra mata ,dupa care 2 sau 3 (nu mai stiu) de lac lucios pt ca n-am gasit nicaieri lac mat,nici nu stiu daca este.per total sunt destul de multumit cum a iesit.o sa pun si poze curand sa vedeti ce am lucrat Smile
Skip ads

  • vlad_pvc

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Calibra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Wink
bravo tie si altor care vor sa-si tuneze masina cu propriile maini. Asteptam poze
  • george2010

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare vreau sa vopsesc consola din mijloc la un opel astra g imi poate spune cineva cum se procedeaza.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
george2010 a scris:Salutare vreau sa vopsesc consola din mijloc la un opel astra g imi poate spune cineva cum se procedeaza.


Ti`a zis claudiu cum sa procedezi

claudiu-cld a scris:pe langa masina mea care am facut-o la un atelier de vopsitorie ,am mai facut la un cielo ,am vopsit cu rosu (rosie era si masina)si am urmat urmatorii pasi:
-am slefuit intai partile din plastic cu hartie abraziva cu garnulatie mica(fina)cu apa(curatati bine)
-uscati si apoi aplicati 1-2 straturi de primer(grund gri) lasati sa se usuce si dk este nevoie mai slefuiti putin tot cu apa si smilgher fin
-spalati bine ,uscati si apoi aplicati 2-3 straturi de vopsea si apoi lac si lasati sa se usuce apoi montatile pe masina
spor la munk
la mine au iesit bine
eu le-am facut intro seara la munk si le-am uscat cu un resou cu rezistente ca si cum ar fii in cuptor la copt


Aceeasi pasi i`am urmat si eu am vopsit la fel o consola centrala la o astra g doar ca dupa 2 straturi de vopsea am decis sa o mai slefuesc inca odata cu smirghel ff fin si cu apa si astfel o iesit ffff bine.
  • mizzoi25bebe

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am o nedumerire... Rezista vopseaua la temperaturile ridicate pe care le suporta bordul vara, tinand cont ca de regula este din plastic (material termodinamic) sau din metal acoperit cu burete/poliuretan subtie si iarasi o pelicula cauciucat/plasticata (evident, iarasi termodinamice, poate mai putin buretele/poliuretanul) si care la deformatiile (relativ invisibile sau mai bine spus imperceptibile cu ochiul liber...) pe care le suporta bordul masinii sub zecile de grade ale caldurilor toride de vara....Mai pe scurt: rezista vopseaua aia sa nu se scorojeasca, nu asa din "prima", dar dupa o vara sa zicem, dupa care sa incepi sa nu regreti cumva?...Intreb sa ma lamuresc, ca vreau si eu...
Skip ads

  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vezi mai sus cum a iesit la mine.
Si aku dupa 2 veri toride arata la fel.
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Va salut dragi colegi.De cateva zile ma bate gandul sa vopsesc consola centrala si plasticele din jurul schimbatorului in culoarea masinii.As vrea sa stiu din partea celor care au mai facut asta daca se poate vopsi acasa cu vopsea la spray sau trebuie sa ma duc la un vopsitor specializat.Daca se poate vopsi acasa as vrea sa stiu ce materiale mi ar trebui ca sa iasa bine si sa reziste in timp la temperaturi mai ridicate.Va multumesc anticipat.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Se poate vopsi si cu spray, bineinteles preferabil e cu pistolul Very Happy
Trebuie neaparat primer de plastic, ca sa prinda bine vopseaua si sa nu se ia in timp.
Hartie abraziva, cu care trebuie inlaturat tot stratul de cauciuc de pe consola.
Vopsea bineinteles, si rabdare (Poti sa dai si cu lac dar s-ar putea sa iti scoata ochi cand intalneste razele solare)

P.S. colegul nostru Madboy a vospit-o cu spray, daca vii duminica la intalnire poti sa o vezi live
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
si eu le-am vopsit dar la cuptor la un amic,parerea mea este ca si akasa se poate face aceasta operatiune,numai sa iei in calcul toate etapele din inaintea vopsiri propriu zise,arunca un ochi aici sa vezi cum mi-au iesit mie https://www.clubopel.com/vie...p?p=774546#774546
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Folositi cu incredere CAUTARE
  • marinboss

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2012

  • Mesaj Privat
o sa incerc si eu zilele astea sa vopsesc consola la o vectra b sa vad ce iese.
  • mathias lucian

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Sal nu știți vreo firma care face acest lucru vopsirea componente lor?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR