Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dragosellu a scris:salut!
... am mai citit pe forumuri ca ar ajunge si la 12 prin bucuresti! eu stau in sibiu ... deci, cred ca am un avantaj!


Crede-ma ca circulatul prin Sb vs. Buc nu e un avantaj. In Sb sunt distante mult mai scurte (motorul n-apuca sa ajunga la temperatura optima), semafoare mult mai aproape unul de altul, strazi inguste, intortocheate => consum cel putin la fel de mare ca-n Buc.
1.7 consuma considerabil mai putin decat 1.6, iar reviziile (incluzand schimb consumabile) le faci la 10-12.000 km, adica probabil 1/an.
  • dragosellu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
dragosellu a scris:salut!
... am mai citit pe forumuri ca ar ajunge si la 12 prin bucuresti! eu stau in sibiu ... deci, cred ca am un avantaj!


Crede-ma ca circulatul prin Sb vs. Buc nu e un avantaj. In Sb sunt distante mult mai scurte (motorul n-apuca sa ajunga la temperatura optima), semafoare mult mai aproape unul de altul, strazi inguste, intortocheate => consum cel putin la fel de mare ca-n Buc.
1.7 consuma considerabil mai putin decat 1.6, iar reviziile (incluzand schimb consumabile) le faci la 10-12.000 km, adica probabil 1/an.


deci nu`mi recomanzi 1.6 ! pe romania nu prea sunt 1.7cdti. am gasit doar pe italia pe autoscout24.it, tot asa cosmo, negru, jante 17,climatronic, 8000 EURO .. dar pana acolo e cale lunga! nici mie nu prea imi convine sa dau o gramada de bani pe benzina! DAR NU MAI POT , VREAU O MASINA Very Happy
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dragosellu a scris:
deci nu`mi recomanzi 1.6 ! pe romania nu prea sunt 1.7cdti. am gasit doar pe italia pe autoscout24.it, tot asa cosmo, negru, jante 17,climatronic, 8000 EURO .. dar pana acolo e cale lunga! nici mie nu prea imi convine sa dau o gramada de bani pe benzina! DAR NU MAI POT , VREAU O MASINA Very Happy

Eu nu-ti recomand un motor sau altul, dar mi s-ar parea normal sa ai o imagine clara asupra ambelor. Din punctul meu de vedere, mi s-a parut cel mai indicat 1.3 cdti-ul, pe care l-am si cumparat dealtfel.
Argumente: toate taxele (impozit, RCA, Casco) mai mici, consumul putin mai mic sau cel mult egal cu 1.7 cdti 101 cai, putere suficienta (90 cp), iar timpii pe care-i scot la drumuri lungi nu sunt mai mari decat cei pe care-i aveam cu Octavia II de 105 cp. Ca ex., un drum Sb - Cj l-am facut cu aceeasi medie (84 km/h) si cu una si cu alta, Vama Veche am facut-o asta vara, cu Astra, cu medie de 94 (autostrada cu 160-170).
Depinde ce astepti de la masina, asta-i tot.
De curiozitate, uita-te in topicul "Ce consum aveti la motoarele pe benzina" si compara cu topicul pentru diesel.
Alegerea-i a ta, o masina presupune un efort si trebuie avut in vedere ca, mai mult ca sigur, nu vei mai lua aceiasi bani la vanzarea ei.
Nu te grabi!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR