Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

a cam venit si la mine timpul pentru schimbatul discurilor de frana (si implicit a placutelor).
Am cumparat discuri noi (Jurid) si setul de placute de la magazin.
Totusi am obsevat ceva, cand am dat jos roata, si m-am decis sa nu mai continui pana nu ma lamuresc.
Placutele care sunt montate acum pe Vectra au 2 urechiuse la margini, cu gaura in mijloc, prin care se prind placutele de etrier.
De la magazin am primit niste placute care au cate o ureche in mijlocul lor.
Interesant este ca cei de la magazin au comandat placutele dupa datele masinii (tip motor, an de fabricatie, etc).

Iata URL-ul furnizorului: http://www.unixtrade.hu/sho...2120823-67533169#

Ce mi-au dat este produsul cu nr. UNIX: 31520
Banuiesc ca mie mi-ar trebui produsul cu nr. 960463

Astra F-ul poate sa aibe placute de acest fel (cu 1 ureche pe mijloc, cum mi-au dat de la magazin)? Ca as avea pe cineva la care as putea sa dau placutele!


Ultima modificare facuta de MCL2k6 la Lun 12 Mar, 2007 11:07 pm
Skip ads

  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Iti pun niste poze din manual, sper sa te ajute.




















  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
yep. Mercik Skywalker!
Se pare ca trebuie sa comand de la magazin placutele cu cele 2 urechiuse de pe la margini.
Totusi am niste nelamuriri, cum se poate ca in acel catalog apar niste care nu prea sunt compatibile pentu Vectra A!
Am patit-o si cu sabotii de frana tot asa. Dupa comanda am primit niste saboti cu latime de 29mm, ceea ce nu era bine pentru mine. La Vectra A sunt saboti de 46mm latime. Banuiesc ca o fi existat niste versiuni anterioare la care se foloseau saboti cu latime mai mica.. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Ma rog. Asta e. Bine ca cei de la magazin sunt oameni cumsecade, si schimba inapoi piesele. Rar mai intalnesti asa oameni!
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
problemele apar din cauza programelor folosite pentru a identifica piesele respective.
Sau din cauza ca la romania se mai fac/faceau recarosari in spatele blocului iar motoarele erau reparate din 3 rele 1 bun si alte de genul asta.
Skip ads

  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Skywalker, tu ai schimbat vreodata placutele la masina ta? Cum aratau ale tale???
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Da, sunt cele cu urechi. Dupa cum se vede si din extrasele din manual sunt 2 modele de etriere fata cele cu arc sunt cu urechi iar cele cu bolt sunt fara.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
MCL2k6 a scris:yep. Mercik Skywalker!
Se pare ca trebuie sa comand de la magazin placutele cu cele 2 urechiuse de pe la margini.
Totusi am niste nelamuriri, cum se poate ca in acel catalog apar niste care nu prea sunt compatibile pentu Vectra A!
Am patit-o si cu sabotii de frana tot asa. Dupa comanda am primit niste saboti cu latime de 29mm, ceea ce nu era bine pentru mine. La Vectra A sunt saboti de 46mm latime. Banuiesc ca o fi existat niste versiuni anterioare la care se foloseau saboti cu latime mai mica.. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Ma rog. Asta e. Bine ca cei de la magazin sunt oameni cumsecade, si schimba inapoi piesele. Rar mai intalnesti asa oameni!



schimba magazinul!!!!
acolo e buba!
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
robertt_rct a scris:
schimba magazinul!!!!
acolo e buba!


Incep sa ma gandesc ca asta o sa fac pana la urma. Aici in aceasta zona sunt vreo 10 magazine, si din fericire am de unde alege! LOOL

Chiar, stie cineva un magazin bun de piese Opel de aici, din Brasov?
Skip ads

  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Gataaa. Mi-au venit si placutele. ATE, asbestos free. Pe eticheta se specifica clar ca este pentru Vectra A/Cavalier. Si are 2 urechiuse de prindere. Pe langa placute au dat si cele 4 arcuri "anti-rattle" si niste bolturi. Daca tine vremea cu mine in acest weekend, Vectra primeste discuri noi si placute misto Cool Cool
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sint doua tipuri de placute. prima data cind le-am schimbat, dupa datele din talon nu s-a putut identifica tipul lor. cei de la magazin au fost foarte de treaba si mi-au dat ambele modele, am platit unul din ele pe loc (cel mai scump, diferenta era mica) si am reglat conturile dupa ce am rezolvat treaba si am adus inapoi celalalt set.
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:sint doua tipuri de placute. prima data cind le-am schimbat, dupa datele din talon nu s-a putut identifica tipul lor. cei de la magazin au fost foarte de treaba si mi-au dat ambele modele, am platit unul din ele pe loc (cel mai scump, diferenta era mica) si am reglat conturile dupa ce am rezolvat treaba si am adus inapoi celalalt set.


Pana la urma de care ti-au trebuit? Alea cu 2??

Uite ce am gasit pe net cautand dupa codul manufacturierului: http://www.lumag.pl/klocek.php?marka=VAUXHALL&model=CAVALIER&typ=1.6%20GL,%20L,%20LX&KWKM=60/82&p=1&rokProdukcji=81-91&system=GME&wva=20939&lumag=20939%2000%20702%2000&grubosc=15,4&foto=20939.gif
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
din ce imi aduc eu aminte, a fost setul mai scump, care avea o urechiusa, undeva la mijlocul placutei. imi pare rau dar nu am facut poze si nici nu imi aduc aminte prea bine pentru ca nu am facut eu operatia. nici acum nu sint convins ca m-as baga sa o fac singur.

placutele din poza NU sint bune. si mie mi le daduse dupa cod. au "carnea" din doua bucati separata, cu un sant intre ele. cele bune au carnea dintr-o singura bucata si eu forma putin curbata (forma rinichiului) - cel putin asa e la mine, poate tu ai altfel placutele.

cred ca cel mai bine e sa dai jos o placuta de pe masina si sa mergi cu ea la magazin, de obicei le au pe stoc, asa ca nu pierzi mult timp. eventual le aduce in citeva ore.
Skip ads

  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In acest weekend am schimbat discurile, si am montat placutele. Se potriveau fara nici o problema. Vb. despre astea cre se fixeaza cu stifturi, alea cu 2 urechi pe margini.
Franele au mers din prima, nu am avut treaba. Acum in urmatoarele 200km trebuie "rodate", fara franari bruste, etc. Dar banuiesc ca deja toti cei de aici stiu aceasta treaba Laughing Laughing
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o nedumerire in legatura cu franarea la masina mea, Vectra B din 1997. Stiam ca are placute de frana si pe fata si pe spate. Am mers la service pentru ca nu imi tine frana de mana si mi-a spus ca sabotii sunt uzati. Atunci nu m-am gandit, dar apoi am ramas nedumerit: are pe spate si placute si saboti? Ce ziceti de asta? Multumesc!
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
normal ar trebui sa aiba saboti pt. frana de mana. sunt montati in tamburul cu discul de frana. nu se face frana de mana pe disc pt. ca trebuie o forta prea mare ca sa tina frana de aceea se face cu saboti
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult, asta e singura solutie logica, altfel nu inteleg rolul sabotilor.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pamihai a scris:normal ar trebui sa aiba saboti pt. frana de mana. sunt montati in tamburul cu discul de frana. nu se face frana de mana pe disc pt. ca trebuie o forta prea mare ca sa tina frana de aceea se face cu saboti


nu stiu exact cum e la vectra b , dar sunt masini care au DOAR frana cu placute ,fara saboti.se poate si cu frana de mana pe discuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR