Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Acuma daca tot intrebi.

E o chestie care am gasit-o eu la un service in Paris si mi s-a parut super tare. La un moment dat ziceam ca o sa fac si eu chestia asta..dar nu aveam bani de service Smile.

Ei aveau un fel de Doctor al masinii.
Ce inseamna asta? Stii cand te duci la doctor cu o problema el te intreaba si istoria ta medicala si iti recomanda ce tratament sa urmezi? Cam asa ceva.
Sa explic si mai mult. De exemplu eu ma duc la un service oarecare sa imi schimbe uleiul si filtrele. Fac asta, platesc si la revedere.

Un service bun in care ar fi un astfel de "doctor" ce ar face?
La intrare m-ar intreba daca m-ar interesa sa mi se faca o fisa a masinii si o istorie a ei. Cand am schimbat ultima oara filtre, ulei, placute, discuri, distributie, bujii etc. Si dupa mi-ar face si o recomandare cu ce ar mai trebui schimbat in viitorul apropiat sau indepartat. Ar trebui sa fie un serivicu gratis si fara obligatii. Si sa recomande si o verificare tehnica a masinii plus o diagnoza la un pret preferential, si sa treaca si aceste rezultate acolo. Si daca exista posibilitatea ca aceasta fisa sa si fie urcata pe un site sau pusa pe un googledoc cu atit mai bine.
Sunt sigur ca exista foarte multi oameni care nu au mereu timpul sa stea sa se intereseze despre starea masinii lor desi ar vrea asta. Si astfel ati putea face o fisa in care ati trece atit operatiile facute anterior in alte service-uri, operatiile facute in service-ul vostru si operatiile de care masina ar avea nevoie in viitor(cu explicatiile de rigoare, adica de ce e nevoie sa faci asa ceva, cam cat costa piesele si manopera)
Si de fiecare data cand acel om ar reveni la service, el ar spune un numar/cod/ID asociat lui, i s-ar scoate fisa, si se poate vedea istoria.
E un fel ca fisa service de la masinile noi sau masinile care le faci schimburi doar la reprezentanta numai ca acuma ai avea si pe cineva care sa te sfatuiasca in anumite chestii.
Sper ca ma fac inteles, daca nu, pot incerca sa ma exprim mai clar.


De asemenea o chestie care pe mine ma deranjeaza la unele service-uri. De exemplu pt servce-ul lui Maiandrei am numai cuvinte de lauda. El e un domn, preturi f bune si de calitate.
Si nu as fi spus asta daca un anumit mecanic ar mai fi lucrat acolo, dar cum nu mai lucreaza o sa imi permit.
Am fost eu sa schimb mai multe chestii si la un moment dat, mecanicul imi spune ca trebuiesc schimbate discurile de frana pe fata. Atunci eu il intreb politicos: de ce?
Raspunsul: auzi mosule...uite-te la mainile mele, eu asta fac in fiecare zi...stiu ce zic! Acuma...ma bucur ca mi-a zis ca trebuiesc schimbate, dar era frumos daca zicea: omule discurile tale noi au x milimetri iar astea au y milimetri deci ar trebui sa le schimbi.
Adica ce vreau sa punctez...e ca de multe ori atitudinea mecanicilor fata de clienti pt multi poate fi un factor important, si trebuie explicat acest lucru.
Degeaba ai un om la intrare care te primeste cu zambetul pe buze, bratele deschise si multe sfaturi...daca in spate lucrurile se pot schimba.
Sper sa fie luata ca o critica constructiva.

Sper ca nu v-am plictisit...dar eu pe langa preturi si calitate mai vad un lucru f important...comunicare, comunicare, comunicare...
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
reeditat...se poate sterge Smile

multumesc si scuze


Ultima modificare facuta de eduard33 la Vin 02 Apr, 2010 11:06 pm
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
AVEM IN PLAN:
DOCTORUL MASINII
1. vom crea o carte electronica(evidenta computerizata/istorie service) a fiecarei masini care a intrat in service'ul nostru
ATITUDINE ANGAJATI SERVICE
2. clientul va fi tratat cu mult respect...fara conversatii intre client si mecanic/sef service care nu tin de starea masinii
CONDITII LUCRU
3. vom crea printre cele mai bune si eficiente conditii de lucru mecanicilor, cu scule de calitate, timpi de lucru...etc

vom incerca sa satisfacem cerintele tuturor clientilor intr-un mod cat mai onorabil, eficient si rezonabil cu putinta...sper sa si reusim

cu stima, ed
  • OMEGA B 1995

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Omega 1994 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mult succes Eduard!
Sunt sigur (si nu singurul) ca totul va iesi asa cum trebuie, iar clientul va iesi multumit si satisfacut pe deplin!
Ai puterea sa faci lucrurile sa mearga bine Smile
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc...Doamne'Ajuta
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Succes Edy&Co!
BTW, unde e topicul tau vechi? Ai un mail de acum 2 zile + mesaj pe mess la care nu ai raspuns Sad
  • Dany71

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut o lista de preturi te rog pentru kit distributie,kit transmisie,pompa de apa,filtre,toate GM pentru un Opel Astra F C14NZ hatchback ,serie motor 02CN3693 serie sasiu WOLOOOO58T5005310...cu servodirectie si fara aer conditionat... multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR