Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:
criss_slc a scris:Deosebit de interesant si de util postul tau, dar poate ne spui si noua ce sunt alea "posturile poetiilor".


In primul rand este topic, nu e post. In al doilea rand, daca vei rasfoi paginile forumului vei stii la ce ma refer.


pai chiar intr-un astfel de topic sa scrii asa?
on topic: se scrie - vei sti - (cu un singur "i")
Skip ads

  • nSa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
on topic: se scrie - vei sti - (cu un singur "i")



a pus punctu pe " i " dezbatere literara aici Laughing
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Din cauza asta am deschis topicul. Dupa cum am zis, analiza -> rezultat. Nu am zis ca eu stiu tot si am precizat ca nu am deschis acest topic pt a jigni pe cineva. Dar va rog si sustineti. "Vei sti" se scrie cu un singur I datorita faptului ca are aceeasi forma pt. toate persoanele. Am aflat intre timp.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu inteleg ce poate fi rau in a-ti completa cunostintele de gramatica, matematica, etc. chiar si in cadrul unui forum despre masini? Topicul este plasat la "Discutii Generale".
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Este o diferenta intre a completa cunostintele de gramatica si a vana greseli. Sa nu imi spuna Cristi_C ca nu stia ca "vei sti" se scrie cu un singur "i" si ca a avut nevoie de forum pentru a afla asta. Iar ca sa determini o astfel de nestiinta ar fi insemnat ca cineva sa ii urmareasca mai multe posturi, sa vada ca in mai multe locuri a folosit aceeasi formulare si abia atunci poate face observatia ca e gresit. In rest, sunt simple erori de editare, pentru care nu cred ca merita sa umplem forumul.
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
salut,
subscriu ideii pentru ca este vorba de limba noastra si nu este placut sa vezi cum se "strica" pe zi ce trece.
cred ca este bine sa primesti informatiile si intr-o limba corect scrisa.
nu este corect sa iei in bascalie pe cineva (exemplu ahicunoscut: "primarul care este"), iar tu sa nu vorbesti corect sau sa nu tinzi spre acest lucru.

Sa auzim si sa vorbim (de) bine.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
criss_slc a scris: Iar ca sa determini o astfel de nestiinta ar fi insemnat ca cineva sa ii urmareasca mai multe posturi, sa vada ca in mai multe locuri a folosit aceeasi formulare si abia atunci poate face observatia ca e gresit.


Ma repet: DACA AI CITIT IN ULTIMUL AN 70% DIN TOPICURILE DE PE ACEST FORUM VEI STI CE VREAU SA SPUN IN ACEST TOPIC. Nu vanez nimic, cine e asa de dus sa stea sa citeasca si sa analizeze TOATE greselile de ortografie? Stiu ca cine m-a inteles nu a postat aici.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Incerc sa pricep ceva din paginile astea doua si ....nu inteleg nimic .
Ca sunt oameni care abia stiu sa scrie ? Nu-i o noutate .
Ca sunt oameni care scriu in limbaj de mirc ? Nu-i o noutate .
Ca altii se grabesc si scriu din 3 in trei ? Nici asta nu e nou .
Ca altii de-abia au descoperit netul si structura unui forum ? La fel .

Drept care nu inteleg care e polemica , substanta acestei discutii .
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
salut,
a vorbi si a scrie corect este pana la urma respect fata de sine, daca nu fata de ceilalti (asa cum te imbraci si cum te comporti, sa zicem), mai ales ca pe forum pt intra mii de persoane.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai si daca un user nu stie "ca sa scrie" ce vrei sa-i faci?... Sa nu mai posteze?... Asa cum zicea cineva mai sus : daca pe mine ma ajuta raspunsul lui nu mai ma afecteaza asa mult faptul ca a pus 2 de "i" in loc de trei, sau ca a despartit incorect un cuvant in silabe (sau nu l-a despartit deloc cand era cazul)...Asta e.. Dar daca vreti sa criticati pe cineva incercati cu cei care posteaza off-topic, sau cei care posteaza pentru a capata cat mai multe stelute (de parca asta ar insemna ceva)..Dar lasati-i in pace pe cei care nu stiu sa scrie. Astia sunt..Poate ca la lectiile de gramatica ei erau plecati cu tatii sa repare la masina si acum ne sfatuiesc pe noi cum sa nu ne prindem degetele..Ceea ce mie imi convine...Very Happy
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Draga Boogie, asa cum am zis mai sus, ideal ar fi sa nu ne multumim doar cu raspunsul la problema noastra, ci sa vrem si o comunicare de nivel mediu. Nu spune nimeni ca asta e locul unde sa iti arati calitatile de scriitor, dar putin respect fata de noi insine nu strica, asta printr-o exprimare cat mai corecta posibil. Gresesc undeva? Poate unii prefera sa mearga printre gunoaie si sa adune trandafiri, cum este pe 4tuning, dar eu personal prefer sa discut cu oameni care au capacitatea de a scrie o fraza.

criss_cls spunea intr-un post de-al sau, ca discutia asta se tine pe orice alta tema decat cea initiala, sesizeaza cineva urma de offtopic!? Rolling Eyes
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca tot e topic despre limba romana, tare as vrea sa nu se mai scrie
- "post" in loc de "mesaj" (post de portar, post de director, post de femeie de serviciu? - in limba romana post nu inseamna mesaj scris pe un site iar "postat" nu exista. poate doar "poºtit").

- "chiuloasa" in loc de "chiulasa"

sa mai zic de numarul de "i"-uri de la sfirsitul cuvintelor, de "-ti"-urile trintite aiurea in unele cuvinte sau de ultima perla pe care am citit-o pe aici: "numai prin centru trecu-sem de 10 ori"
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sunteti de acord cu folosirea î-ului din a atunci cand este cazul!? Twisted Evil
Stiu ca urmeaza sa fiu "ars" dar asta e, imi asum riscul. Very Happy
Despre englezisme nu comentez nimic. In multe cazuri, un cuvant in EN spune cat 10 in romana.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ Sezran s-a modificat, mulþumesc de ajutor. Smile
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:Sunteti de acord cu folosirea î-ului din a atunci cand este cazul!? Twisted Evil


e un î în a? unde, io nu-l vad...

love4cars a scris:...Despre englezisme nu comentez nimic. In multe cazuri, un cuvant in EN spune cat 10 in romana.


care-s alea 10 cuvinte din romana egale cu "love4cars"?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pony_burn a scris:care-s alea 10 cuvinte din romana egale cu "love4cars"?


iubesc in mod deosebit masinile, si mai ales marcile Opel

mugurasule, te-am lamurit? Wink
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:
pony_burn a scris:care-s alea 10 cuvinte din romana egale cu "love4cars"?


iubesc in mod deosebit masinile, si mai ales marcile Opel

mugurasule, te-am lamurit? Wink



je, nu prea....trebuie sa te chinui mai mult...

1. in mod deosebit....si mai ales.....suna cam aiurea
2. care sunt marcile Opel?

PS: nu ma luati in seama, sunt 43 de grade in casa
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pony_burn a scris:
e un î în a? unde, io nu-l vad...

Ar trebui sa-l vezi! Cum Romania se scrie cu "î" din a, asa se mai scrie si orice cuvant din disctionarul limbii romane care contine un "î" in interiorul lui, nu la inceput, nu la sfarsit. Cunosti asta dar faci pe nebunu' Very Happy
Vrei sa-ti dau un cavant in EN pe care garantat nu-l vei putea reprezenta in romana nici din 20 de cuvinte!? Very Happy Nu ma provoca Twisted Evil
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
love4cars a scris: .. se mai scrie si orice cuvant din disctionarul limbii romane care contine un "î" in interiorul lui, nu la inceput, nu la sfarsit


te inseli amarnic love4cars. chestia pe care o enunti tu e o labareala politica inventata in '90 de niste bosorogi senili in cautare de capital politic. nu are nici o legatura cu limba românã. nu le-a venit alta idee. au pedalat pe argumentul ca schimbarea asta e "anticomunista" si "reparatorie" si ca "asa se scria inainte" (daca spuneai anticomunist atunci aveai clar dreptate si drepturi, iar oricine s-ar fi opus murea pe loc, cu dreptatea in mina :sick:).
o minarie care contrazice multe din principiile limbii romane. despre contradictiile si neconcordantele din minaria asta putem discuta mult, dar nu e aici locul. urmarea este ca multe edituri au luat atitudine si refuza sa foloseasca aceste "norme" de-a dreptul cretine, scriind in continuare cu "î" din "i".

multi ani s-a spus clar ca se acepta ambele forme de scriere, ca o miniconcesie. acum nu se mai spune nimic, dar in curind se va scrie numai in forma asta stupida cu â, pentru ca vor dispare cei care au stiut altceva. asa cum in curind e posibil sa scriem numai cu k, cu j, cu q, cu -ti, cu un numar oarecare de i etc.

daca vrei sa vezi cum se scria "inainte" cauta pe la biblioteci carti vechi. dar vechi. indiciu: pe vremuri in unele cuvinte se folosea "ã" nu "î" (de exemplu "pãnã", nu "pînã").


ps: daca cineva se simte ofensat de cuvintele neobisnuite si dure de mai sus ... asta e. nu le retrag. dezgustul fata de cei care au inventat asta e nemasurat.
pps: "inainte", cind se scria "pãnã", cuvintele din familia lui "român" se scriau cu "î". de fapt asa s-au scris pînã prin 1965 (cu aproximaþie, nu sînt sigur asupra anului)
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu ai putea tu sa-ti retragi cuvintele, nu dure ci mai de graba obscene, as putea sa le retrag eu. Anyway
Poate ma insel sau poate nu. Cunosc faptul ca acum ceva vreme nu exista decat in cuvantul "romania".
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR