Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cornelp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara si salutari tuturor forumistilor !

Este primul meu mesaj pe forum si as aprecia foarte mult niste pareri avizate, avand in vedere ca sunt inca posesor de Dacie.....deci novice in materie de masini straine.
Sunt pe cale sa cumpar un Opel Astra SH, 2002, benzina, 1.6 cu aprox. 65000 la bord. Masina are cateva mici "bube": stalp fata dreapta putin lovit, oglinda dreapta crapata si zgariata la exterior. In rest, e ingrijita si imi place (desi am vazut multe marci, Astra a fost masina visurilor mele inca de cand am hotarat sa schimb dacia.....) .
A, si inca ceva: aerul conditionat mi se pare cam slab... iar distributia nu a fost schimbata de la 20000 km.
Am apreciat totusi ca nu a fost "aranjata" ca multe altele pe care le-am vazut prin targuri, la samsari.
Pretul agreat este de 7300 Euro. Credeti ca merita sau ar trebui sa mai negociez putin ? Ma ingrijoreaza putin cheltuielile ulterioare....
Inainte de a o cumpara, am de gand sa-i fac si o verificare in service / testare electronica. Credeti ca se justifica?

Va multumesc anticipat si ... sper sa ne auzim in curand.






Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca a fost lovita ar trebui sa-i faci un test inainte, distributia la benzina nu stiu la cat se schimba pt ca amea e diesel, aerul conditionat nu e o problema se cam duce dupa 4-5 ani, important e sa nu aibe vreo fisura la radiator sau conducte in rest te costa pana in 100 ron incarcarea, kilometrajul mi se pare cam mic dupa 5 ani, a mea avea 171 000 km si e din 2001, dar la diesel motoarele sunt durabile, una e sa iei un diesel cu 100 000 si alta e sa ei benzinar.
ca sa-i schimbe toate consumabilele cu tot cu freon si acte te costa pana in 1000 roni
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Distributia a fost schimbata la 20.000 km? De ce?
La achizitionarea unui SH cred ca cel mai important este ca vanzatorul sa iti inspire incredere. Daca te intalnesti cu el numai la colturi de strada si se uita in toate partile (exagerez, dar nici departe nu e) cred ca nici nu ar trebui sa te uiti la masina.
In ceea ce priveste masina mai trebuie sa ne dai ceva detalii: a fost cumparata de noua in Romania sau e adusa de afara. Daca este din Romania (si asta ar fi de preferat) kilometrajul nu este asa de mic. Eu am ales sa cumpar o masina "romaneasca" pentru ca stiu conceptia romanului cand isi ia un lucru nou si bun: are o grija dumnezeiasca de el.
De asemenea, parca nu am vazut alte dotari: geamuri, oglinzi, casetofon ... etc
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Eu am vandut astra mea de curand 1.6 16v 101 CP cu 7500 de euro...era caravan...113 mii in bord, carte service, impecabila, luata de mine din Germania..

Ce putere are motorul 84 CP sau 101 CP?
De ce a schimbat distributia la 20.000 de km? Eu zic ca e dubios. Are carte service? Trebuie sa fie cat mai completa si ultima inspectie cat mai aproape de data cand a fost introdusa in tara.
Eu aveam pe ea jante, CD-player din fabrica, geamuri+ oglinzi electrice si incalzite(oglinzile), ABS, ESP(astea cred ca le are si masina ce te intereseaza)baterie noua, schimbat uleiul si filtrele, 6000 de km prin RO -- astea asa comparativ fata de oferta ta.
Lovitura aia in stalp e delicat de reparat...ar fi o chestie daca ai putea pune o poza, oricum cred ca te ajunge 70-100 euro reparatia profesionala.
De cat timp este in tara masina?


o poza informativa



eu am scazut din pret schimbatul distributiei(in 2000 de km cam trebuia schimbata distributia..s-a hotarat sa o schimbe chiar sapt urmat.) pentru noul proprietar...~200 euro
Skip ads

  • cornelp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru pareri....

Trebuie sa revin cu ceva corecturi la mesajul anterior:
- masina este fabricata in 2002 in Germania si inmatriculata in RO in 2003.
- distributia NU a fost schimbata la 20000 km. Acesta este nr. de km cu care actualul proprietar a luat masina.
- distributia nu fost schimbata de loc pana acum.
- lovitura este la coltul de sus al aripii stanga (si nu la stalp, cum mi s-a parut mie...)
- dotari: AC, ABS, ESP, 4 airbaguri, geamuri electrice fata, radio-cd original.
- putere 84 CP

Astazi am fost cu masina la verificare in service + testare electronica. Trebuie schimbate (cam multe dupa parerea mea..:
- ulei motor,
- filtre (ulei, aer, benzina)
- filtru de polen (de la AC)
- flansele de cauciuc amortzoare fata (stg/ dreapta)
- placute frane fata
- rulment roata stanga spate (mecanicul zicea ca mai tin 1000-2000 km)
- bujiile
- kitul de distributie
In rest, concluzia mecanicului a fost ca masina este in stare buna (nu exista nici o scurgere/fisuri in zona motorului sau pe sub masina, masina e bine legata...). Testarea calculatorului de bord nu a dat nici o eroare iar tehnicianul de acolo a zis ca totul e OK. Va anexez o poza a motorului, sa va faceti o idee.

Va rog mult daca puteti sa-mi spuneti cam cat ar costa fiecare din consumabilele enumerate mai sus si kitul de distributie.

Toate cele bune !

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in afara de flanse si rulment, trebuie schimbate la cumpararea unei masini sh

- ulei motor 140 roni 5l mobil 1 10w 40
- filtre (ulei - 30 ron aer - 25 ron, benzina - nu stiu ca al meu e de motorina Smile )
- filtru de polen (de la AC) - 33 ron
- flansele de cauciuc amortzoare fata (stg/ dreapta)
- placute frane fata - 160 ron
- rulment roata stanga spate (mecanicul zicea ca mai tin 1000-2000 km) - 400 ron
- bujiile nu stiu ca ale mele sunt incandescente
- kitul de distributie 580 ron era anul trecut cu tot cu manopera
  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Opel astra-caravan s-au zafira?
  • laca

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Un lucru la care poti sa te uiti este seria de la faruri sa coincida daca nu coincid atunci s-ar putea sa fi fost busita.
Skip ads

  • Liviu@

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cam mult 7300 E cu taote cite trebuie schimbate Mai trage de pret vrun 300-500 de E In rest fa cum crezi
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Consumabilele oricum treba schimbate...in schimb il poti pune sa schimbe el rulmentul si flansele. Posibil ca dupa ce le schimbi sa mai apara si alte defecte ale caror simptome sa fie mascate de cele descrise de tine. Eu am avut un cap de bara defect...si pt el am schimbat bucse la brate, amortizoare..si era sa schimb si flansele la amortizoare...si cica si caseta ar fi avut joc.; Sad
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In afara de flanse si rulment, asa cum s-a mai spus, restul oricum se schimba si daca ti se spune ca mai merg.
Rulmentul spate, cam 400 Ron, depinde de unde il iei, iar flansele 65 Ron/buc, manopera inlocuire flanse am dat 50 Ron.
Si eu cred ca ar fi indicat sa-l pui pe vanzator sa le schimbe.

Bafta!
  • rahan72

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ai cumparat-o ?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Care e relevanta raspunsului?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
rahan72 a scris:Ai cumparat-o ?

O vrei tu? Dupa 4 ani cred ca e deja la alt proprietar Smile
  • rahan72

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
De ce am intrebat daca a cumparat-o ? Credeam ca este decent ca daca ceri parerea despre o masina si ti se raspunde , sa spui si cum se termina aventura cu masina respectiva . Smile .
Adevarul este ca am vrut sa ajung la 10 mesaje postate ca sa pot trimite mesaje private. sorry
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR