Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Triunghiul in care este o masina care derapeaza e simbol pentru ESP (si implicit TC), scrie in manualul masinii. Masinile care au doar TC sunt dotate cu alt martor de bord. Proba de ESP poti sa o faci simplu: iei o curba brusc la 30 la ora si urmaresti martorul. Daca se aprinde si simti si o usoara smuncitura, atunci ai ESP.

Butonul de ESP ON/OFF exista doar pe VectraC dotate cu advanced ESP.

Dupa cate stiu eu, nu exista VectraC cu TC dar fara ESP.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Caut strada goala (de trafic Embarassed ) pentru test. Astept provincia! Smile
Serios acum: o sa incerc sa vad ce si cum pe unde o sa gasesc ceva strada pustie si mai lata. Ce am observat e o franare nederapata la 30-40 pe un viraj la 90 de grade, destul de largut. S-a auzit ceva scartait de roti, insa masinuta a mers ca pe sine. O sa o duc, probabil, la Radacini Motors, ca e aproape de mine, sa ii rog pe nenea aia sa dea cu parerea - NUMAI OCHIOMETRIC - ca nu se ating ei de ea! Mad
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Kamob te asteptam cu detalii.Aceeasi curiozitate o am si eu.Voiam si eu sa intreb exact aceleasi lucruri,dar am zis sa nu apar si eu ca musca in lapte cu intrebarile mele printre..avansati.La mine e vorba de o vectra c din 2003,1.6;dar restul datelor sunt identice.Deci exista esp?Poate si alte dotari asemenea de care habar nu aveam?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din ce spune dodo_13, reiese ca SIGUR avem si ESP. Totusi, manualul din Martie 2003 al Vectra C face diferenta intre TC si ESP, chiar daca, precum functionare, apar descrise IDENTIC. Stau si ma intreb: ESP-ul acesta e guvernat de ceva, si se poate vedea daca stii unde sa te uiti. Chiar imi vine greu sa cred ca la putina mea experienta, o sa fiu in stare sa detectez variatiile turatie ale motorului (sa nu creada cineva ca o sa trag de volan si o sa stau cu ochii pe tachimetru...). Nici cu Radacinile nu e mai bine, pentru ca am auzit niste lucruri de la ei, de nu mi-a venit sa cred, deci devine o imposibilitate matematica sa ajunga masina mea pe mana lor.

Concluzie: poate la alt centru auto, mai civilizat; banuiesc ca, odata ce pune un tester sau ceva asemanator la calculatorul masinii, o sa apara si acest dracusor simpatic de ESP.

Mai studiez si anunt!
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am ajuns (dintr-o coincidenta) la Radacini si nu am ratat ocazia sa intreb: un domn mi-a zis ca daca am pe bord acea masina in triunghi ce derapeaza am ESP (...). Ca si concluzie: poate am. Confused

Si ca fapt divers, harta de navigatie pentru Romania nu exista si ca sa faci o cheie briceag din cea veche iti trebuie 400 Ron si vreo 10 zile, plus codul de pe cardul masinii, pe care, daca nu-l mai ai, ti-l dau tot ei in 3 zile si 100 Ron & copia dupa talon si C.I.
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Interesanta concluzie! Laughing Asta seara,dupa ce ies de la munca,am sa profit de faptul ca Iasiul nu este aglomerat noaptea si am sa incerc niste acrobatii,sa vad ce "se aprinde" pe bord;poate vad si eu desenul unei masini care derapeaza.Oricum,a fost tare explicatia aluia.In cartea msinii vad acel desen,in bord insa nu l-am bagat de seama niciodata.Chiar sa nu existe o alta modalitate de identificare a dotarilor de asemenea natura?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Exista o modalitate: la contact, in timpul secventei de selfcheck, ti se aprind toti martorii cu care este dotata masina. Stau aprinsi numai vreo 3 secunde, dar ai timp sa-i vezi.

Daca esti din Iasi, sunt 3 locuri unde am reusit sa fac sa apara martorul de ESP: parcare Selgross, parcare Metro si parcare Fortus.
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai,tocmai ca la punerea contactului langa martorul ABS ar fi trebuit sa apara si masinuta aceea care derapeaza,macar pentru o secunda (selfcheck) numai ca nu apare.Acum am ajuns acasa si tocmai voiam sa spun ca nu am reusit sa aprind acel bec cu toate virajele in forta luate,ce-i drept prin zona la Palat (Iasi) si nu in parcare la metro (desi suna foarte interesant sa incerc si pe acolo) Smile .
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Shocked E cam trist ce spui: nu e bec, nu e sistem... Ca parte suplimentara, cei de la service spun ca nu se baga nimeni sa instaleze after-market ESP.
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
la mine becul cu pricina se aprinde pentru cateva secunde dupa care stinge (simultan cu ABS) cand pun contactul. in actiune nu-l vad decat atunci cand derapez la demaraj .. ceea ce ma duce cu gandul doar la traction control. parca nu-mi vine sa cred ca am ESP. asta ar trebui sa franeze cate o roata in functie de directia volanului si directia masinii, precum si functie de tendinta de rotire ... din cate stiu eu. chiar as dori o informare detaliata din partea unui forumist mai cu experienta.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Informarea detailata o gasesti in manualul cartii. Acolo sunt explicate clar semnele de TC si ESP. Daca nu crezi cartea, asteapta pana la prima zapada, ai sa vezi ESP-ul destul de des.

P.S. VectraC Z18XE din 2003 are 122CP, nu 125 Very Happy
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pana acum s-a vorbit despre detectarea empirica a acestui sistem. Nu vreau sa aduc masina in situatia in care sa vad ca-l am... sau nu. In cazul ABS-ului, exista acea frumoasa cutiuta cu tevi ca de frigider. In cazul ESP, banuiesc ca treaba se intampla fara a se vedea un agregat. Dar, pentru ca manualul spune clar ca martorul de bord este acelasi si in cazul TC si ESP, iar functionarea identica (atentie! efectele derapajului la plecarea de pe loc nu sunt contracarate de ESP!!!), ma gandesc ca prezenta acestuia este vizibila la nivel de calculator de bord sau panou de sigurante (mai putin probabil, dar nu imposibil). Deci, care sa fie (inainte sa tocesc un set de anvelope)?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Functionarea nu este identica la TC si ESP. TC iti reduce puterea motorului prin taierea injectiei, astfel incat se da o sansa rotilor motrice sa prinda aderenta. ESP iti reduce puterea motorului dar, in plus, iti franeaza pana la trei roti pentru a corecta directia masinii in functie de pozitia directiei rotilor fatza si functie de deplasarea laterala. Mai pe scurt, TC impiedica alunecarea rotilor motrice la accelerare, ESP impiedica alunecarea masinii in lateral.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Functionarea in ceea ce priveste martorul de pe bord. Stiu cum functioneaza "obectele" cu pricina. Neutral
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Functionarea e foarte clara: cand se aprinde martorul cu pricina, inseamna ca este activata functia de TC sau ESP. Si, dupa cate stiu eu, semnul la masinile care au doar TC e un cerc cu literele "TC" inauntru. Am sa ma uit in carte, pentru confirmare.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Joi 02 Aug, 2007 11:14 am
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu esti, trebuia sa te faci avocat Laughing Pai, si asta stiu! Insa: am sau nu ESP?! Clar e ca intai ai TC (daca ai martor pe bord); dar, nu obligatoriu ai si ESP.

Nu am gasit treaba cu TC in carte, de unde si neclaritatile. Daca poti sa gasesti ceva, multumesc in avans!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cum am spus si mai sus, ceea ce stiu e ca semnul cu masinutza care aluneca in triunghi e pentru masinile care au ambele functiuni, TC si ESP. Pentru cele care au doar TC apare alt semn.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Joi 02 Aug, 2007 11:25 am, modificat de 3 ori in total
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Aaah! Asta ar fi altceva. Ma uitam in manualul Vectra Martie 2003 luat de pe site-ul lor, si exact asta scrie: un simbol, doua functii. Nu am gasit, insa, simbolul TC nicaieri.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Motivul pentru care nu ar aparea separat semnul de TC in carte ar fi unul simplu: nu exista VectraC doar cu TC. Ceea ce e probabil si logic: atat timp cat ai senzorii ABS, ai frana independenta pe fiecare roata si ai si computerul de TC, de ce sa nu adaugi cateva linii de cod in computer pentru a avea si functiunea de ESP? La urma urmei nu costa nimic in plus. Poti chiar observa ca orice masina de productie recenta cu TC si EBD, are implicit ESP (Megane II, Astra, Golf V, Mondeo, ...), probabil din aceeasi cauza: nu costa nimic sa adaugi aceasta functiune si adauga puncte la siguranta si marketing.

Repet: am sa ma uit in manual pana maine, pentru confirmare.
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Informarea detailata o gasesti in manualul cartii. Acolo sunt explicate clar semnele de TC si ESP. Daca nu crezi cartea, asteapta pana la prima zapada, ai sa vezi ESP-ul destul de des.

P.S. VectraC Z18XE din 2003 are 122CP, nu 125 Very Happy


daca era asa clar nu mai discutam doua pagini despre ESP-ul buclucas

P.S. i-am mai adugat eu 3CP prin rotunjire Smile ... in curand si ESP Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR