Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Wolftk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut.am prob cu opelu`si nu stiu unde as putea sa gasesc piese d opel,mai exact telescoape d la portbagaj dar d preferat noi.ma puteti ajuta? Question
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Bun venit .
Asta e o problema tehnica dupa parerea ta ? de ai pus mesajul aici ...
Si "d" singur fara "e" se treage de la "kadett d " sau nu ai pus "e" din lene ? vezi ca aici nu e nici mirc si nici messanger ,daca vrei sa te ajute cineva scrie normal nu ca pe chat ... si daca foloseai cautarea gaseai asta :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6412
sau asta
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5420
  • Wolftk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
prietene ms k ai raspuns dar mai bine nu t bagai.da e o problema tehnica si link`urile care mi le`ai dat u nu ma ajuta cu nimic.asa ca data viitoare cand te bagi in seama mai bine incerci sa ajuti lumea nu sa critici...
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Chiar daca omul a gresit in privinta exprimarii, poate nu era cazul sa-l tratati cu atita raceala, mai ales ca este nou venit pe forum. Amortizoarele pentru haion se gasesc pe comanda. Eu mi-am luat anul trecut si sunt foarte multumit. Costa cam 1mil bucata. Te-as sfatui sa le iei pe amindoua deoarece daca iei doar unul, din cauza greutatii mari a haionului la Kadett D, in scurt timp se duce si ai dat banii degeaba. Codul lor este KME 8163414. Cere la un magazin serios care aduce piese pe comanda.
Skip ads

  • Wolftk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
multumesc kiar m`ai ajutat mult.o sa fac cum spui tu si o sa iau amandoua
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
(gizas)

Daca pt tine intrebarea : "unde as putea sa gasesc piese d opel,mai exact telescoape d la portbagaj dar d preferat noi ?" este o problema tehnica, asta e. nu toti intelegem termenii la fel ... cand o sa ai de umblat cu surubelnita prin motor si o sa ceri sfaturi , ce si cum se regleaza ,pe problemele alea cum o sa o numesti ? citeste mesajele de la sectiunea "probleme tehnice" si vezi daca eu am gresit .
Iar referitor la linkurile pe care le-am dat, sunt linkuri ,de la doi oameni respecabili de pe forum ,eduard33 si piti care vand piese de opel exact ce ai cerut tu,("unde as putea sa gasesc piese d opel") cu nr de telefon cu adresa sau daca nu asta ai cerut atunci cer scuze !
Si daca tot esti nou aici citeste intai regulamentul si pe urma pune un mesaj ca sa nu fie nevoiti moderatorii care se pare sunt in vacanta la plaja sa-ti dea " basti "si sa faci cucuie pt. meniera de chat pe care o folosesti pe forum .... asta a fost tot un sfat prietenesc si pentru a te ajuta sa primesti informatii utile si altadata !!!
  • Wolftk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
auzi nu te supara dar te`a lasat prietena sau ce e cu tine?poate am gresit asta e dar nu tre sa ma iei asa.habar nu ai cu cine vb,nu am iesit la o bere impreuna sau ceva si nu ne cunoastem asa ca vorbeste si tu mai frumos...k poate iti iei tu "basti" inaintea mea...asa ca un sfat prietenesc.dak altii or vorbit frumos ar trebuii sa incerci si tu sa vb asa nu?sau na poate nu stii ce sunt alea "bune maniere" cauta in dictionar si o sa gasesti
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@GODLESS, @Wolftk, va recomand sa va potoliti, si sa aveti grija la ton.
Topicul asta nu prea are, intr-adevar, nici o legatura cu problemele tehnice.
Skip ads

  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salve!
Sunt posesorul a 2 Opel-uri, unul din 2001 (Astra G motor Y17DT) si unul mai batran din 1981 (Kadett D motor 16D).

De curand Kadett-ul a murit de tot, nu se mai aprind martorii la bord cand pun contactul (baterie noua) si nu mai face nicio miscare.

Daca e cineva in posesia unui manual de reparatii pentru Opel Kadett D sau poseda schema instalatiei electrice a lui il rog frumos sa ma ajute.

Am tot cautat pe forum si pe net dar nu am gasit nimic.

Drumuri fara evenimente si multumesc anticipat!

Salve si mii de bombe!
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Problema cred ca este de la partea electrica a contactului. Nu stiu exact codul, insa stiu ca este SWAG iar pe UNIX Trade codul este 889707 si costa in jur de 18 RON. PEntru a fi schimbat ai nevoie insa fie de o surubelnita foarte fina (de la un electronist), foarte scurta si cu miner f gros pentru a avea priza buna. Si eu aveam probleme la un mm dat (nu-mi mai dadea curent in bobina desi la electromotor si in bord venea curent), am cumparat unul si am incercat sa-l schimb, insa din lipsa sculei adecvate, m-am lasat pagubas, iar intre timp si-a reventi singur si de vreo trei ani nu mai am probleme. Trebuie sa desfaci suruburile de sub volan, cele care tin cochilia volanului si in capatul contactului mecanic o sa vezi ca este un modul electric. Scoti papucii care intra acolo, dupa ce initial ai scos borna de minus a bateriei si apoi incerci sa desurubezi cele doua suruburi minuscule care tin modulul fixat pe contactul mecanic. Daca reusesti sa le desurubezi (pentru cel din spate cred ca ai nevoie de o oglinda) si sa nu le pierzi (!) esti fericit. Ai grija la demontare ca in mijlocul modulului intra un ax din plastic care invirte contactul si care se poate rupe la demontare. Inainte de a demonta modulul, incearca sa testezi cu un creion de control, sa vezi daca vine totusi curent pina la modul si sa nu il schimbi degeaba.
  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Dr.Opel pentru minitutorialul despre partea electrica a Kadett D. Am scule de toate tipurile si mai si sunt pasionat de electronica, asa ca ma voi apuca de demontari (tinand cont de lamuririle primite).

Poate voi reusi sa postez un tutorial cu remedierea defectiunilor instalatiei electrice a Kadett D.

Drumuri bune si fara evenimente!

Salve si mii de bombe!
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutari
Am si eu o problema asemanatoare cu Opelul meu Kadett D din 1982.
Cateodata, in timpul mersului, farurile incep sa lumineze mai puternic, stergatoare si misca mai repede, beculetele de pe bord se aprind mai tare. Totul dureaza de la o secunda la cateva secunde si apoi revine la normal sau poate la slab. Nu stiu cum e normal. Semnalizatoarele clipesc foarte repede cand e la normal sau slab.
Cand se lumineaza toate mai puternic, semnalizatoarele functioneaza la o viteza normala ceea ce m-a facut sa cred ca luminatul acela e cel bun, adica atunci cand lumineaza farurule tare si stergatoarele merg mai repede si beculetele din bord sunt aprinse mai tare, ar fi situatia normala.
Nu stiu daca m-ati inteles dar va rog sa ma ajutati.

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De verificat releul regulator al alternatorului la un electrician priceput
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat

Poti sa-mi spui cam cat ar costa o asemenea operatie?

Multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR