Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
sunt alea originale...cica se strang cu 8Nm...partea proasta e ca nu am cheie dinamometrica...exista si alta metoda?
Skip ads

  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
parca sunt suruburi de 10 acolo din cate imi aduc aminte eu am strans ku un teu de 10 , si a fost ok , totul e sa nu strangi prea tare akolo , sa nu crape garnitura ; acum nu te lua dupa mine eu nu sunt mecanic auto e doar o pasiune; cel putin ce e al meu umblu peste tot si pana acum am cam rezolvat .
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
vad ca desi e vechi, topicul nu e inchis...
am votat si eu caroseria... rugina si-a aratat coltii si la mine Sad .
cat despre garnituri eu am schimbat-o o data cea de la baie (etanseaza bine dupa 6 luni) de doua ori cea de la culbutor (asta ma enerveaza ca parca niciodata nu etanseaza bine, tot timpul incepe sa lacrimeze la vreo luna dupa ce am schimbat-o) si as vrea sa mai schimb semeringul de la tija cutie viteza dar din pacate ne gasesc dimensiunile necesare.
ce ma mai deranjeaza e o bucsa sus la volan dupa crucea cardanica, cand trec prin denivelari aud un cloncanit iar la directie totul e schimbat si regllat corespunzator Mad .
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
unde este mai exact aceea bucsa?si eu am aceeasi problema dar nu am vazut aceea bucsa.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu am vazut-o nici eu dar am intrebat un mecanic si a zis ca este si logica ma indeamna sa cred ca e undeva sub piulita care prinde volanul de ax. Eu am facut urmatoarea chestie: am luat o pozitie incomoda si am prins axul in care intra volanul cu mana stanga (am bagat mana dupa el pe deasupra de pedalier) mai exact l-am apucat deasupra de crucea cardanica si cu cealalta mana am prins volanul. Am inceput sa invart, sa trag si sa imping volanul si am simtit ca exista un joc intre cele 2
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
aha.deci sa inteleg ca trebuie sa dam volanul jos si plasticurile care vin prinse pe volan.altceva o mai trebuii dat jos?s-o gasi aceea bucsa?cam care o fi pretul?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da, dai jos plasticul ala ce reprezinta partea fixa si cea mobila a claxonului si o sa vezi piulita din capul axului. Atentie insa, dupa ce desfaci piulita aia sa nu te astepti sa scoti volanul asa usor... mai trebuie fortat volanul ca sa iasa - in principiu lovesti volanul in acelasi timp cu podul palmelor sin loc in loc (ca si cand mergi in traficul din Bucuresti si esti grabit) ca am impresia ca e bagat cumva prin presare. Din pacate dupa ce dai jos volanul nu mai stiu ce trebuie facut mai departe - eu nu am schimbat inca bucsa aia, ziceam ca trebuie sa o schimb.

P.S. Daca ai airbag fi foarte atent sa nu umfli balonu' Very Happy

A, si cu bucsa cica se gaseste greu, ba mai mult exista mai multe feluri (asa am inteles) deci ar trebui data jos si mers cu ea la un magazin sa faci comanda... Ar mai fi varianta sa o iei de la un schrot, dar exista posibilitatea sa fie si aia uzata.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
aaa,e bine atunci. o sa ma ocup de ea intr-o zi cu nervi.glumeam.nu am airbag,deci acum sa vedem care dintre noi o sa o rezolve primul si ii va spune si celuilalt nu?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Bineinteles! Oricum pe frigul asta n-am curaj sa desfac nimic asa ca ramane pe cand se mai incalzeste!
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ce-ai mai facut cu bucsa aia?ca am gasit sa schimb volanul si poate schimb si bucsa aia...
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Deocamdata nu am facut nimic cu bucsa aia pentru ca de cand nu am mai vorbit am schimbat toate becurile din bord cu leduri albastre/rosii (vezi aici https://www.clubopel.com/vie...p?p=272450#272450), am scos etrierele si tamburii spate (inclusiv capacul de la culbutori) si le-am vopsit iar acum urmeaza sa pun niste jenti al. si gume noi.

Am mai intrebat pe cativa mecanici (inclusiv colegi de-ai mei de la Daewoo) si mi-au zis ca nu are rost sa o schimb ca cica nu ar tine mai mult de vreo 2 luni. Desi tind sa nu ii cred, m-au descurajat putin. In plus eu nu prea imi permit sa tin masina in service mai mult de cateva ore pentru ca ma folosesc de ea zilnic iar eu personal stau rau si cu timpul si mai am inca de invatat multe la o masina.

Ti-ai luat volan cu 4 spite (modelul cu airbag)? Bineinteles, fata airbag ca banuiesc ca nu pui senzori.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
super tare bordul?cat te-a costat plasma si de unde ai luat-o!e mult mai interesanta ca cea de pe 4tuning.da-mi un pm cu raspuns te rog.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Chestionar

Probleme tehnice, detaliati macar in 3 cuvinte.
1. La caroserie 64%
2. La motor 14%
3. La sistemul de directie 2%
4. La sistemul de franare 0%
5. La sistemul electric 12%
6. Altele; anume 6%
48 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR